Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '21

 
Kategori
Uzay
 

VAN GÖLÜ DÜNYA BİRİNCİSİ

Koronavirüsün dünyanın her köşesinde insanlığı bunalttığı, can kayıplarına neden olduğu bu dönemde uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı mavinin deli tonlarıyla dünya gündeminde yer aldı.  İnsanlığın ortak değeri olan dünyanın en büyük sodalıi Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)’nın fotoğraf yarışmasında aldığı beğeni oylarıyla birinci seçildi. 

Astronotlar görüntüledi! Van Gölü NASA'nın favorileri arasında... - Son  Dakika Haberler

 

Van Gölü fotoğrafının birinci olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşıyan Vanlılar,  dünya çapında ilgi gören başarının taçlandırılması gerektiğini belirterek, Van Gölü’nün kirlenerek yok olmaktan kurtarılabilmesi ve korunması için TBMM’de Van Gölü Koruma Kanunu’nun çıkarılmasını, Van Gölü kenarında su sporları merkezi kurulmasını istiyorlar.  

VAN GÖLÜ -

NASA, Mart ayında 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarından oluşan bir yarışma başlattı. ‘Dünya Turnuvası’ ismindeki çevrimiçi yarışmada yer alan fotoğraflar arasında Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı da yer aldı.

 

Van Valiliği: Astronot Kate Rubins'i fahri hemşehri ilan edeceğiz

 

SON 20 YILIN EN İYİ FOTOĞRAFLARI YARIŞTI

NASA uçuş mühendisi, biyolog kadın Astronot Kate Rubins, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Van Gölü fotoğrafını, "500 mm uzunluğunda bir mercekle yakalayarak 2016 yılında “ Dünya uzaydan güzeldir" başlığıyla paylaştı. Bu fotoğraf 20 yılın en iyi fotoğrafları arasında finale kaldı. Astronot Kate Rubins’in fotoğrafı daha sonuç açıklanmadan Van şehrimiz tarihinin en büyük tanımını elde etti.

 

VAN BALIĞI TESCİLLENDİ

 

VANLILARIN SEVGİSİNİ KAZANDI

 

Vanlıların sevgisini kazanan Rubins'in mavinin farklı tonlarının yansıtan Van Gölü fotoğrafını yakından incelerken muhteşem bir detayın olduğunu şahsen fark ettim. Uzaydan çekilen fotoğrafta Van kedisinin farklı gözleriyle sırlarla dolu Van Gölü' ne yansıdığını, birincilik için yarışan fotoğrafın bu yönüyle de çarpıcı bir özellik taşdığını farkettim.

Van Gölü'nün önde gittiği yarışmada, NASA'nın sitesi çöktü - Güncel yaşam  haberleri

NASA İNTERNET SİTESİ ÇÖKTÜ

 

Su yüzeyinde 4 ada bulunan, ölçülebilmiş 400 metre derinliğe saip, tek tür Van Balığı yaşayan Van Gölü fotoğrafı Astronot Don Pettit'nin 2012'de çektiği Hareket Halindeki Yıldızlar fotoğrafıyla finalde yarıştı. Vanlıların gönlünde taht kuran Astronot Kate Rubins’in Van Gölü'nün uzaydan çektiği fotoğrafı için oylama seferberliği  başlatıldı.Yoğun oylama nedeniyle NASA’nın sitesi bir süre çöktü. Oy kullanmak için siteye girenler, “Sorry, earth observatory is not available right now (Üzgünüm, dünya gözlemevi şu anda kullanılamıyor)” yazısıyla karşılaştı.

VAN GÖLÜ İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyem Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez,  belediye başkanları, meslek odaları başkanları, resmi özel kurumlar başta olmak üzere çok sayıda siyasi isim ve yetkili kurum Van Gölü fotoğrafına oy verilmesi için vatandaşlara çağrılarda bulundular. Sabancı ailesinin önemli simlerinden iş kadını Demet Sabancı Çetindoğan da, sosyal medyada yarışmanın finaline kalan Van Gölü'nün uzaydan çekilen görselini paylaşarak 'Desteğinizi esirgemeyin' dedi.

BİRNCİLİK TANITIMDA DEĞERLENDİRİLMELİ

Oylama sürerken bir Vanlı bir gazeteci, araştırmacı olarak Van Valiliği nezdinde girişimde bulundum. Alınacak birinciliğin Van'ın tanıtımı ve turizminde doğru kullanılması gerektiğine inanarak ileriki aylarda yapılması gereken  etkinliklerle ilgili naçizane  bazı önerilerimi Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilli Mehmet Emin Bilmez'e bir rapor olarak iki gün gün önce arz ettim.

Öneriler:

  • Dalgıç olan ve bisiklet sürmeyi seven biyolog Kate Rubins'nin öncelikle Van'a davet edilmesi,
  • Uzayda kadın astronot olmayı ve Van Gölü fotoğrafının çekilm hikayesini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde düzenlenecek panelde anlatması,
  • Uzaydaki deneyim ve başarılarını bir araya geleceği Vanlı genç kızlarla paylaşması,
  • Rubins'in Van Gölü'nde ünlü dalgıçlarla birlikte dalış yapabilmesi için dalış programı düzenlenmesi ,
  • Edremit Gevaş arası sahil güzergahında bisiklet gezisi gerçekleştirilmesi,
  • Van Kedisi, Van kilimi ve Van gümüşü armağan edilmesi,
  • Onuruna Van kahvaltısı verilmesi,
  • Van türkülerinin seslendirildiği Van oturma gecesi düzenlenmesi.

             Başarıyı tanıtıma dönüştürerek değerlendirmek vizyon ve çabaya bağlı....

Gazeteci Özkan Bilgin'in deklanşöründen Van Edremit sahili

 

VAN GÖLÜ BİRİNCİ SEÇİLDİ

 

12 Nisan günü son bulan oylama sonucunda Kate Rubins’in Van Gölü fotoğrafı 1 milyonun üzerinde beğeni alarak 5 turda 31 uzay fotoğrafını eleyerek birinci seçildi. Beklenen bu sonuç Türkiye ve Van’da büyük sevinçle karşılandı. Dünya Van’ı konuşurken Van başarının sevincini ve heyecanını yaşıyor.

VAN VALİSİ BİLMEZ’DEN  RUBİNS’E VAN KEDİSİ SÜRPRİZİ

Van Gölü’nün birinci seçilmesinin ardından açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez,birinci olan Van Gölü fotoğrafını çeken astronot Kate Rubins'i, şehrin tanıtım elçisi olarak kabul ettiklerini belirtti.

Vali Bilmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bakan ve devlet büyükleri ile vatandaşlara teşekkür eden ederek,“Biz de fotoğrafı çeken astronot Rubins'i Van'da en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Astronot Rubins iyi bir dalış uzmanıdır. Rubins'in, dünyanın en büyük mikrobiyelitlerinin bulunduğu ve etrafında binlerce yıldır yaşayan ancak yeni keşfedilen Van Gölü Küçük Mercan Balığı'nı görmesi için Van Gölü'ne dalması, bizim tanıtımımızın zirvesi olacaktır. Dalış yapmak isteyenlerin gözdesi Van Gölü olacaktır. Ayrıca bir bisiklet tutkunu olan Astronot Rubins'in, Van'ın ve Van Gölü'nün güzelliklerini daha yakından görmesi için göl çevresinde bisiklet turu atması sahilimize ayrıca bir değer katacaktır. Öte yandan gözünün maviliğini Van Gölü'nden alan ve Van'ın endemik türü olan bir Van Kedisi'ni astronot Rubins için hazırladık ve kendisine hediye edeceğiz. Van'ın ayrı bir kültürü olan ve Guinness Rekorlar Kitabına'na giren kahvaltımızı da Astronot Rubins'e ikram ederek, Vanlıların misafirperverliğini gösterip tanıtımımızı farklı bir boyuta taşımak istiyoruz. Turizm sezonu öncesi özellikle böyle bir tanıtımın, ilimizin turizmine büyük katkı sunacağına inanıyorum. Gelecek nesillere gölümüzü mavi ve temiz bir şekilde aktarmak için seferber olmalıyız” dedi.


VAN GÖLÜ KORUMA KANUNU ÇIKSIN, VAN GÖLÜ  SU SPORLARI MERKEZİ KURULSUN

Dünya çapında ilgi gören, Van’ın tanıtımına katkılar ağlayan başarının  Van Gölü koruyaxak adımın atılmasıyla taçlandırılmasını isteyen Vanlılar, Van Gölü’nün kirlenerek yok olmaktan kurtarılabilmesi ve korunabilmesi için TBMM’de Van Gölü Koruma Kanunu’nun çıkarılmasını,Van Gölü kenarında uluslararasıuluslararası  su sporları merkezi kurulmasını istediler.

 

Aktivistler: Van Gölü koruma kanunu sürecini hızlandırmalıyız

İnsanlığın, ortak aklın, sevginin; dili, dini, rengi, ülkesi yoktur."Dünya uzaydan güzeldir"

Teşekkürler Kate Rubins.

Teşekkürler Türkiye.

Teşekkürler Van dostları.

 

 
Toplam blog
: 41
: 2320
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

Van'da doğdu. Anadol Üniveristesi Sosyal Bilimler, İşletme Fakültesi mezunu. Gazeteci,araştırmacı..