Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
 

Yakın tarihin başucu kitapları, okunmalı...

Yakın tarihin başucu kitapları, okunmalı...
 

Erdal Sarızeybek’in “İhaneti Gördüm” ve Fikret Bilâ’nın “Komutanlar Cephesi” adlı kitaplarını şu geçtiğimiz kurban bayramı tatiline sıkıştırıp okudum.

Sarızeybek görev yaptığı döneme ilişkin anıları ve siyasetçilerin ufuksuzluğunu, günü kurtarma çabalarını ayrıntılı bir şekilde terör olayları ile ilişkilendirerek anlatıyor.

İddialı bir tespit ile siyasetçilerin “lider “ öngörüsünden yoksunluklarını, ”kaçakçılığın” terörü beslediğini, iç içeliğini geniş bir şekilde işliyor.

Siyasetçilerin Özal’dan Erdoğan’a kadar tutumlarını eleştirerek kitabının adının hakkını veriyor! ”İhaneti Gördüm” mutlaka okunmalı…

***

Milliyet yazarı Fikret Bilâ’nın Komutanlar Cephesi adlı kitabında ise Evren’in daha önce Milliyet gazetesinde “Hata yaptık” başlıkları ile çıkan röpörtajını ve daha bir çok ayrıntıyı bulabilirsiniz.

Org.Doğan Güreş, Org.Necati Özgen, Org. İsmail hakkı Karadayı, Korg. Hasan Kundakçı, Korg.Altay Tokat, Org.Aytaç Yalman, Org.Hilmi Özkök, Süleyman Demirel, Org. İlker Başbuğ, Org.Yaşar Büyükanıt ile yapılan söyleşiler ülkenin yıllardır sürdürdüğü mücadelenin komutanlar cephesinden görünüşünü özetliyor. Farklı bakış açılarını bulacaksınız kitapta.

Evren zamanında kart-kurt noktasından bu gün gelinen aşamada Kürt gerçeğinin kabul edildiği, Kürtlerinde kendilerini “Türk Ulusu”nun bir unsuru olarak görmeleri gerektiğini savunan komutanların görüşleri özetleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısını, laik, ulus devlet niteliğini kabul ederek ve ona bağlı kalarak Kürtlerin dillerini öğrenmelerini, kültürlerini yaşatmalarını kabul edilebilecek bir çizgi olduğunu, TSK’nın en son duracağı çizginin açık ve net bir şekilde altını çiziyor Fikret Bilâ.

Her iki kitap yakın tarihimizde yaşananları öğrenmenin başucu kitabı sayılabilecek nitelikte.

Sınır ötesi operasyonların yapıldığı bu günlerde, olayları ve gelişmeleri anlamanın ve de iktidarın “af” hazırlıklarının anlaşılması kolaylaşacaktır okuma sürecinin sonunda.

 
Toplam blog
: 1114
: 827
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..