Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '16

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
 

Yazar-Bir Dergisi Üniversitede

Yazar-Bir Dergisi Üniversitede
 

BİR DERGİNİN AİLESEL EDEBİ YANSIMASI


Merkezi Denizli'de olan Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği genç kadroları oluşturmak ve her üniversitede bir temsilci belirlemek amacıyla, üniversiteye kapılarını açtı. Pilot çalışma olarak Pamukkale Üniversitesi'nde çalışmalarına başlanması planlanan edebiyat alanında genç kalemlere fırsat vermek, keşfetmek ve desteklemek amacıyla yoluna nitelikli çalışmalarla devam eden dergi bu zamana dek 7 sayı çıkardı.

Bundan sonraki çalışmalarında özellikle atölyelerde genç, yazmaya meraklı, kendi eserlerini, üreten gençlerin oluşturduğu bir kadro ile birlikte, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan her üniversitede edebiyat gruplarının sesi olmaya devam eden Yazar-Bir dergisinin bu amaçlanan genç temsilcilerle birlikte daha nitelikli çalışmalara, sosyal sorumluluk projelerine imza atacağı belirtildi.

Bu zaman dilimde belirlenen yol planı şöyle,

1- Her üniversitede bulunan Edebiyat fakülteleri dahil bütün üniversitelerde Yazar-Bir Dergisinin birer temsilcisi bulunacak ve bu temsilcilerle birlikte dergide yazısının yayınlanmasını isteyenler, eserlerini ortaya çıkaranlarla birlikte, onların tanıtılması, şiir dinletileri, imza günleri vs. faaliyetlerinde destek verilecektir.

2- Yazmaya sevdalı gençlerin ilgi alanları olan yazın çalışmalarında nitelikli eğitimlerle, katılmaları dahilinde gelişimleri sağlanacak, dilerlerse bulundukları yerde seminer, panel vs. faaliyetlerde bulunacaklardır.

3- Şiir, deneme, öykü vs. edebiyatın her alanında eserler üreten gençlerin bulundukları yerlerde bir kurul oluşturmaları sağlanacak, bölgesel olarak edebiyata destek noktasında istişareler yapılması öngörülmektedir.

4-Bu çalışmaya yazmaya sevdalı her genç katılabilecektir.

5- Öncelikle temsilcilerin ürettikleri yazılar, değerlendirme sonunda dergide yer verilecek ve bulunduğu üniversite temsilciliği adıyla yayınlanacaktır.

6- Edebi alanda gerekli görüldüğünde antolojilerin ortaya çıkmasında yardımcı olunması öngörülmektedir.

7- Sosyal sorumluluk prjeleri gelirştirilerek birlik olarak beraber hareket edilecek ve insanlara kalbiyle üreten, fikriyle eserlerini ortaya koyan insanların birlikte ne güzel işler başarabileceklerini ortaya koyulacaktır.

8- Genç edebiyatçıları desteklemek ve birlikte güzel bir proje oluşturmak amacıyla yer almak isteyen temsilcilerin Yazar- Bir Egeli araştırmacı Yazarlar Birliği derneğine öncelikle üye olmaları gerekmektedir.  Temsilciler Üyelikle ilgili gerekli bilgileri genel merkezinden alabileceklerdir.

9-Temsilcilik düşünen, yazılarını yayınlatmak isteyen arkadaşların dilerlerse Üniversiteler Sorumlusu Yazar Baki Evkaralı ile iletişime geçebileceklerdir. bakican@gmail.com adresine maillerini göndermenin yanında, Yazar’ın İyilik Hareketi Resmi Sitesinden mesaj atarakta ulaşabilecekleri belirtildi. http://www.facebook.com/bakican adresinden ulaşabileceğiniz gibi yazarı eklemek isteyen üniversiteli edebiyatseverler http://www.facebook.com/yazarbakican adresinden ulaşabilirler.

Yazar-Bir Dergisi Türkiye'nin dört bir yanına ulaşan ve edebiyat dergilerinin arasında en nitelikli dergilerden biridir. Bu dergide nitelikli yazarların yer alması, güzellik adına yapılan çalışmalarda birliğin sağlanması, şiir dinletileri vs. atölyelerle edebiyata hizmet etmesi ve edebi alanda duayenlerin yer alması kalitesinin ne derecede yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Edebi alanda ilerlemeyi amaçlayan her genç bu çalışmada yer almak isteyecektir. Zaten çok kısa bir zaman diliminde tüm Türkiye’ye de nitelikli yazar temsilcileriyle birlikte, üniveristedeki temsilcilerin etkileşim halinde bulunmasını sağlayacaktır.

Şunu belirtmek isterim ki, Yazar-Bir Dergisinde yazmak, bu resmi kurumun içinde nitelikli yazarlarla birlikte olup o edebi havayı solumak bile bir ayrıcalık. Umarım tüm bu ayrıcalığı  genç, geleceğin aydını üniversiteli arkadaşlarla birlikte yaşamak nasip olur. İyi ki varsınız ve şimdiden sizi bekliyoruz gençler…

BAKİ EVKARALI

http://www.facebook.com/yazarbakican

İYİLİK HAREKETİ RESMİ SİTESİ

http://www.facebook.com/bakican

BAKİ EVKARALI KİMDİR?

1979 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Serinhisar ilçesinde tamamladıktan sonra Niğde Üniversitesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesini bitirerek lisans eğitimini tamamladı. İlk tiyatro eserini, ilkokul son sınıftayken, “Aşçı aranıyor” adında yazarak, arkadaşlarıyla sergiledi. Ortaokul yıllarında edebiyat öğretmeni Çiğdem Olcay Kıyak’ın yüreklendirmesiyle yazmaya başlayan şair, yine aynı yıllarda tiyatroya adım atarak oyunlar sergiledi. Mezun olduktan sonra okulundaki çocuklara tiyatroyu sevdirmek adına skeçler yazıp, yönetti.

2003 yılında üniversite yıllarında 12 kişilik tiyatro grubu kurup, yine aynı kadro ile birlikte okul yararına ve engelli vatandaşlarımıza destek olabilmek adına tiyatro gösterileri, şiir dinletileri düzenledi.

 2003 yılında, Ayşe Candan Tunç vesilesiyle İz Edebiyat ismindeki internet sitesiyle tanıştı, “Kaçak” adlı denemesiyle o dönem 10.000 üyesi olan bir sitede en çok okunan yazarlar arasına girerek İz Edebiyat yıllığında, 2003 yılında Radyo 7 Program yapımcısı Erkan Koç yönetiminde yapılan Türkiye genelinde Sevgi Pınarı Şiir ve Öykü kitabında “Bende gelirim” ismindeki şiirle 4. Olarak mansiyon ödülüne layık görülüp kitapta yer aldı.

2003 yılında bitirme tezi olarak ortaya koyduğu 5 farklı anket tekniğinin kullanıldığı, Yrd. Doç. Ayhan Ural danışmanlığında olan “İletişim Sürecinde Beden Dilinin Etkinliğine İlişkin Uygulamalı Bir Araştırma” adındaki çalışması, birçok üniversitenin literatüründe kaynak çalışma olarak yer almasının yanında, yönetici adaylarına bu konuda eğitimler verdi. 2007 yılında kendi yazıp oynadığı “Nakaratlar ve Kafiyeler” adında ilk kısa metraj filmini çekti. 2009 Yılında “Kod adı: Gökhan” ismindeki uzun metraj film çalışması yarım kaldı. 2010 yılında “Edebiyat dünyası şair ve yazarlar antolojisi”nde yer alarak Denizli’yi temsil etti. 2011 yılında “Aşka dair” adlı şiir kitabında yer alarak sesiyle can verdi. 2011 yılında bir şair dostunun şiir kitabının CD çalışmasında şiirlerini yorumladı, sesiyle can verdi. 2012 yılında 800’e yakın şiir seslendirmesi ve görme engelli çocuklar için tiyatral bir şekilde öykülere ses olan şairin, çalışmaları birçok sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı.

2013 yılında “Köprü” isimli antolojisinde yer aldı. 2013 yılında yılında “Türk Şairleri Antolojisi”nde yer aldı. Şiir dergilerinde şiirleri yayınlanmaya devam eden şairin tek hayali, kimsesiz bir çocuk yararına bir şiir kitabı çıkararak her kitapta bir kimsesiz çocuğa eğitiminde destek olmaktı ve 2013 yılında bu çalışmasını sosyal sorumluluk projesine dönüştürerek “Ellerim Sen Kokuyor Sevgili” isimli kitabını yayınlayarak gerçekleştirdi.

Basıma hazır 1 roman, 1 senaryo, 3 deneme ve 3 şiir kitabı taslağı hazır olan çalışmalarını hayata geçirmek ümidiyle yaşamaktadır.

Şairin Resmi Web Sitesi: (http://www.bakican.com) (http://www.facebook.com/bakican)

Şairin E-Posta adresi: bakican@gmail.com

ŞAİRİN YAYINLANAN ESERLERİ

1. ELLERİM SEN KOKUYOR SEVGİLİ- SOKAK KİTAPLARI- 2013

2. SECCADEM, AŞKIM VE BEN -  BOY YAYINCILIK- 2014

3. ELİFNAME – HAYAT YAYINLARI- 2015

4. NİYET ETTİM AŞKA – UYANIŞ YAYINLARI - 2016

 

YAYINLANAN FİLMLERİ

1. NAKARATLAR VE KAFİYLER

2. SÜPERMEN - ANNE ÖZLEMİ ÇEKENLERE

3. KOD ADI GÖKHAN

 
Toplam blog
: 121
: 758
Kayıt tarihi
: 13.03.14
 
 

1979 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Serinhisar ilçesinde tamamladıktan son..