Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
389
 

Yine Tariş...

Yine Tariş...
 

Kurumun sahibi olan ortaklar suskun ve umutsuz


“Benim oğlum Elif okur, döner döner yine okur” misali ben de dönüp dönüp Tariş yazmak zorunda kalıyorum. Kimse yanlış anlamasın, ben bu kooperatifin ne ortağıyım, ne de çalışanı. Zaten bir karış toprağım olmadığından çiftçi de değilim. Ne geçmişte ne de bugün bu kurumla akçeli bir işim olmadı ve olması da mümkün değil. Ama Tariş Söke için çok önemli ve ne yazık ki bu önemine uygun bir ilgi göremiyor. Asırlık dev yavaş yavaş yok olurken insanlar sadece bakıyor, bekliyor ve iyi dileklerini ifade etmekle yetiniyor. 

*** 

Birliğin tarihi o kadar eski olmayabilir, ama bu kurumun tarihinde yoktan var oluş, batmakta olan bir imparatorluğun sömürgeciler tarafından yağmalanışına bir başkaldırı vardır. O günün imkansızlıkları içinde tohumları atılan Tariş’in bugün varlık içinde yokluklara ve çaresizliklere mahkum edilmesi ne büyük bir kayıptır. 

*** 

Aslında Ege çiftçisinin dayanağı, pamuğun lokomotifi olan koca dev, en temel kooperatifçilik işlevlerini bile yerine getirmekten aciz olarak can çekişiyor. Bu sene mazot, gübre ve tarımsal ilaçlar için kaynak yaratamadığından ortaklar Denizbank’a yönlendirildi. Duyuyoruz ki burada da taleplerin karşılanmasında büyük sıkıntılar meydana gelmekteymiş. 

*** 

Devamlı bir yerler ve bir şeyler satılıyor. Ayma’nın olduğu yerler de satılmış. Bazı tesislerdeki makineler hurda fiyatına satılıyormuş. Ama yine duyumlarıma göre 6-7 aydır çalışanlarına maaş ödenemiyor. O insanların çoluğu çocuğu ne yer ne içer, nasıl yaşarlar? Evleri kira mıdır, çocuklarının okul masrafları var mıdır?.. 

*** 

Sayın Başkan Azbazdar’dan herkes gibi ben de çok ümitliydim. İyi eğitimliydi. Çiftçilikten geldiği için sektörün sıkıntılarını yakından biliyor olması gerekirdi. Belediye başkanlığı da yaptığından belli bir yöneticilik deneyimi vardı. Ama bugüne kadar ne yazık ki Beliğ Bey’den beklentilerimizin karşılığını gördüğümüzü söyleyemem. Başkan daha önceden Tariş’in iç yapısını ve sorunlarını tam olarak bilememiş olabilir. Bazı sorunlar göründüğünden daha ağır ve daha karmaşık olabilir. Ama geçen süre içinde artık her şeyi iyice anlayıp öğrenmiş olmalıdır. Artık Başkan’dan bir eylem planı açıklamasını beklemek haksızlık olmaz. 

*** 

Bu yönetimin sanırım üç yıllık daha bir görev süresi var. Yani Tariş’i kurtaracak ya da kaderine terk edecek olan yönetim bu yönetim. Zaten üç yıl içinde iyileşme görülmezse hasta iyi olmayacak demektir. Bizim tariş yönetiminden beklediğimiz şeffaflık ve bir eylem planı. Ortakların kaybolan güvenlerini yeniden tesis edebilmek için bir çözüm planı mutlaka hazırlanıp ortaklarla paylaşılmalıdır. Bu planda sorunlar ve çözüm yollarıyla beraber belli bir takvim de ortaya konmalı ve planın her aşaması böylece değerlendirilebilir hale getirilmelidir. Kamuoyu artık Tariş ile ilgili temenniler değil, somut programlar duymak istiyor. 

*** 

Bir başka konuyu da kısaca dile getirmek istiyorum. Yöneticilik makamında olanlar övgüye de yergiye de açık olmalıdırlar. Kendileri makamın sahipleri değil, hizmetkarıdırlar. Yüzlerce, binlerce insanın teveccühüyle seçilmişlerdir. Bunun gurur ve onurunu yaşarken vebalini de akıllarından çıkarmamalıdırlar. Bu nedenle de gereksiz kavga ve tartışmalar yerine karşılıklı saygı, sevgi ve bilgi paylaşımı içinde olmalıdırlar. Sevgili okuyucu, aslında bu konuda söyleyecek daha lafım var, ama söylemek istemiyorum. Dileğim sadece iyi şeyler duymak, iyi şeyler görmek ve onları yazabilmek. Umarım öyle olur. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en çok reklam.kendi adıma bulaşık deterjanında bile tariş kullanıyorum desem tarişin bulaşık deterjanı mı varmış derler.evet var.ama reklamı yok.memleketimin üreticisi kazansın.ürünü satılsın.ürettiği ziyan olmasın.kooperatifler işin sadece pazarlama kısmına bakmasalar olmuyor mu acaba.umarım her şey gönüllerince olur.saygılar...

blue_prince 
 20.04.2010 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster