Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Berat (gecesi) Kandili nedir?

Çok güzel yazılmış. 2009 yılına ait ama ben 2014 Berat Gecesinde okudum. Başlangıçtaki dua, özellikle çok güzel bir dile getiriliş bir niyaz olmuş. Elinize, kaleminize, yüreğinize sağlık.

12 Haziran 2014 07:54
Öpüşelim mi?

Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Gerçi anlatışınız çok hoştu ve gülümsemeden edemedim. Haklısınız, hem sağlık açısından hem de kültürel açıdan ben de doğrusu bu talebi onaylamaz ve sizin gibi davranırdım. Ne kadar üzücü bir annenin bunları görmemesi. Ayrıca üç yaşındaki bir çocuğun dudaktan öpüşelim mi demesi, hangi TV programlarını izlediğini ele veriyor gibi geldi bana. Saygılar.

12 Haziran 2014 07:34
Sözcükler neden önemlidir?

Aslı Hanım merhaba. Sözcükler önemlidir, size katılıyorum. Benim de sözcüklerin hassasiyeti üzerine yazılarım var. Lakin sizin değindiğiniz konu bir kat daha önemli. Çok önemli tespit ve tavsiyelerde bulunmuşsunuz yazınızda. Aslında ben "özürlü" ve hatta "engelli" sözcüklerini de doğru bulmuyorum. Mesela Ingilizce de engelli olma ve olmama "abled-disabled" - yapabilirliği olan ve olmayanlar şeklinde tercüme edebiliriz- olarak kullanılıyor. Hatta Amerika'da disabled yerine "differently abled" kullanılmasını tercih edenler var. Oysa ki "engel" olumsuz bir anlama sahip sözcüktür ve aslında her insanın engelleri vardır bunun illaki fiziksel olması gerekmez, mesela gönül, düşünce ve cesaret düzeyinde engelleri olanlar insanlar var. Uzun yorum için bağışlayın ancak konu uzun, söylenecek çok şey var. Sevgiyle kalın, eğitimle ilgili yazılarınızı özellikle okuyacağım.

02 Haziran 2014 18:41
İnsan beyninin gücü ve özellikleri

Önemli bir konu üzerine güzel yazılmış bir yazı. Özellikle şu bölümün altı kalın çizili olmalı fikrindeyim. "Bu bağların gelişmesinin tek yolu bilgilerin birbirleriyle ilişkilendirilmesidir. Bu ilişkilendirme iki bilgiyi yan yana düşünmek suretiyle olur. Kim daha çok öğrenir ve daha çok düşünürse o daha zeki ve daha kapasiteli bir beyne sahip olur." Eğitim sistemlerinin neden ezberleme yerine analiz edip yorumlaya teşvik etmesi gerektiğinin bilimsel kanıtıdır bu cümleler. Saygılar.

02 Haziran 2014 16:50
Benim öyküm

İyi ki yazmaya başlayıp buraya gelmişsin, hosgeldin:) bir daha acılı sıkıntılı günlerin olmasın dilerim, azmin ve inancınla elde ettiğin başarıların, büyük mutlulukların olsun.

13 Mart 2013 15:07
Bebek Katiline ev yapılıyor...

"İmralı" deyince kulağa daha mı sempatik geldiği düşünülüyor acaba? Son dönemde hükümet yetkilileri ve bazı medya mensuplarının bu kullanımı oldukça dikkat çekici. Neden ? Çünkü Öcalan adını duyunca milyarlarca insanımızın öfkesi kabarıyor ve hatta şehit yakınlarının haklı olarak kinleri depreşiyor. Mustafa Bey'in yorumu üzerine düşünmedim desem yalan olur. Kendisi der ki, hapishane intikam yeri değil. O zaman diğer suçlulara yapılmayan pozitif ayrımcılık ya da iyileştirme bu mahkuma da yapılmamalı. Eğer o basit bir suçlu olsaydı konfor ve iyileştirmelerle etkilenip ölüm emirleri vermekten vazgeçme ihtimalini düşündürdük. Zaman ve koşullar suçluların kendinle hesaplaşmasını sağlayabilir. Ancak o ve örgütü basit bir suç çetesi değildir. Kaldı ki o bir simge, bu gün adı öcalan yarın başka bir isim onun yerine gelebilir. Mücadele edilmesi gereken perde arkasından planlanan bölücü idealizmin kendisidir- tüm planlayıcıları ile birlikte -düşüncesindeyim. Saygılar.

10 Şubat 2013 06:19
Siz de,PTT'cilerden misiniz, Bizim Gibi?

Merhaba, biz de PTT ciyiz, bir de ilave K var :) oh ayaklarını uzat kahve yudumla durumları yani. Sakın huzurlu sağlıklı inşallah. Mutlu yeni yıllar olsun.

30 Aralık 2012 21:04
Doğum korkusu sezaryen nedeni olabilecek mi?

Merve Hanım yazdıklarınızın her satırına katılıyorum. Konunun bu boyutunu ele alan bir başka yazıya rastlamamıştım. Değindiğiniz nokta benim de aklıma gelmişti ve eminim bir cok hamile kadının da suanda kaygısıdir. Bu yasanın yeniden düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum. saygı ve selamlarimla.

22 Ağustos 2012 05:54
Anneler ve kızları...

Cooooook güzel ve de duygulu :( zaten hiçbir zaman hiç kimse bir anne gibi başlamaz ki bağrına :(

16 Mart 2012 01:04
Biz büyürken, o güzel yıllar giderken...

Ne kadar güzel hatırlatmışsın, oyle güzeldi ki o yıllar, hatirlayinca icimizin sizlamaması imkansız. Acaba biz cocuk olduğumuz icin mı oyle güzel hissederdik yoksa o donem gercekten şimdikinden daha mı anlamlı, dolu doluydu bilemiyorum. Ancak yazdığın gibi yasam tarzı ve degerler cok değişti. Sanırım tadını bozan da bu oldu.

08 Mart 2012 16:44
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 957
Kayıt tarihi
: 05.01.09
 
 

 "İnsan olmak başka bir şeydir. Ne dil, ne din, ne de milliyet ayırır. Ne seni, ne de beni kayırı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster