Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Eğitim: Yüksekokul, Meslek: Yönetim, İlgi Alanım: Tarih, Felsefe ve Sosyoloji üzerine araştırma.   İşlemek istediğim konular: Tarih, Sosyoloji ve  Siyaset.  Bugüne kadar çeşitli gazete ve bloglarda yayınlanmış yüzün üzerinde makale ve bir de kitabım bulunmaktadır. Ayrıca  iki kitabım da yayına hazır durumdadır. 

 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Temiz sicilden sadece ikisi

Nizamettin Bey Merhaba. Evet Osmanlı'ya ve de Teokratik devlet yapılarına göre Cumhuriyetin lideri bir şeyler yapmaya çalıştı. Ancak Atatürk'ün ve Cumhuriyetçi entelektüellerin demokrai ile ilgili derin bir teorik felsefelerinin olmaması yüzünden, laiklik başta olmak üzere kadına seçme ve seçilme hakkı gibi şeyler sadece şekilde ve göstermelik kaldı. Ve sürekli Resmi Diyanet İşleri eliyle İslam din teorisi topluma aşılandı. Böylece laikliğe en çok yakın olan Aleviler aşağılanıp yasaklanmıştır. Böyle bir devlet ve demokrasi modeli Müslüman Türklerden başka bir toplumda görülmüş değildir. Selam ve saygılar.

02 Nisan 2017 22:26
Hz. Ali ve Muaviye

Erol Bey Merhaba, Bu aslı astarı olmayan ve hiçbir kültür değeri taşımayan Arap söylencelerini neden bu kadar Türkler ve Kürtler anlatmaya meraklıdırlar? Bu iki toplumun kendi öz hikaye ve yaşanmışlıkları yok mu? Şu bilinmelidir ki, her iki toplum kendi gerçeklikliğini inkar ederek, Araplaştıklarının farkına ne zaman varacaklardır? Esenlikler

23 Mart 2017 20:32
Toplumların modernleşmesi

Nizamettin Bey Merhaba. Sizin modernleşme ile ilgili genişce ele almış olduğunuz konulara şöyle bir ekleme yapmak isterim. Modernkleşmede en büyük etkiye sahip ve anatar niteliğindeki güç, Felsefeye yaklaşım ve bakışla doğrudan bağlantılıdır. Çünkü Türkiye hâlâ gerçek bir felsefi eğitime düşmanca bakmaktadır. Felsefenin kabulü demek dinde reform, laiklik, sekülerizm ve demokrasi demektir. Bu da sanayi başta olmak üzere tüm alanlarda modernleşmeyi getirmektedir. Türkiye ise sözde laik olduğu için dinde henüz reform gerçekleştirmemiştir.Dinin etkili olması ve dine dayalı eğitim yapılarında modernleşme hep hayalde kalmaktadır. Selam ve saygılar.

12 Mart 2017 21:12
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 156
Kayıt tarihi
: 27.03.16
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster