Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
705
 

Bir kesimin (görüşün/inancın) kralı olacağıma her kesimin dilencisi olurum

Bir kesimin (görüşün/inancın) kralı olacağıma her kesimin dilencisi olurum
 

Şimdi çoğu bir tarafın adamı, bir takımın amigosu gibi. Mecbur taraf tutarsın, tarafınla gurur duyarsın üstelik. Aynı görüşte olmayanlara eşit davranamazsın; ama sen herkes için ordasın. Bunu nasıl yapacaksın?

Ülkenin yarısı seviyor yarısı sevmiyor olmaz. Farklı görüşte insanların sevgisini de kazanacaksın ki gerçek kral olasın. Zor değil, saygı duyarsın.

“Beğenmediğim görüşlere inançlara niye saygı duyayım?” Saygın görüşlere inançlara değil insanlara. Demek ki sen düşüncelerini beğenmediğin kimseleri kabul etmiyorsun. Kabul etmediğin kimselere nasıl krallık ediyorsun?

“Bildiğiniz gibi yaşayın” da diyemezsin çünkü onlara krallık ediyorsun. Bir ülkeyi yönettiğin zaman kendin olmaktan çıkmak zorundasın, herkes olacaksın.

“Peki, benim kendi fikirlerim ne olacak, ben düşüncelerimle benim” %24 seni ağzınla kuş tutsan kabul etmeyecek çünkü her fikrin bu oranda doğal bir muhalefeti vardır; kalanı razı edeceksin. Razı ederken biraz törpüleneceksin. Hayır dediğin şeylere evet demek zorunda kalacaksın. Sen yöneticisin, küfürse küfür yapan düşünsün.

Çoğunluk hiçbir şey değildir, bazı inanç ve görüşlerin doğal olarak çoğunluğu vardır zaten. Dine yaslanırsın, Türklüğe yaslanırsın, Atatürk’e yaslanırsın; onların oyunu alırsın. Hiçbiri yokken ne kadarsın, o kadar kralsın.

Ben istesem bunlardan biriyle bir yerlere gelirdim, Allah yazdıysa bozsun; diğerlerinin vebalini kaldıramam!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Sadece inançla hareket eden bir toplumda kral nasıl başka olsun ki? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 11.01.2017 17:29
Cevap :
Süper bir tespit, budur işte!  14.01.2017 23:44
 

Aslında insanlarla işi olmamalı kralın ya da yöneticinin... Asıl olan işi yönetmektir.. Bir işyerinde mesela hiç sevmediğim ve kabul etmeyeceğim birşey yönetici;)) kimin haddine beni yönetmek benim beynim yok mu beyinsiz insanlar yönetilir ;) aslinda ister şirket yönetsin ister ülke yönetsin yaptığı şey insanları yönlendirecek işi yönetmektir..ince çizgi bu bence;) selamlar

Selda Çakmak 
 11.01.2017 4:13
Cevap :
Bu yorumun günümüzde yavaş yavaş dillendirilen bir konuyu anlatıyor.Söylediklerini insanlara kabul ettirmek zor.Dedim ya sıradan insanlar gibi düşünmüyorsun. Üst düzey düşünce yapısına sahipsin.Aynı konuyu ben 2014 yılında"İnsanları yönetmek diye bir meslek olamaz" başlığıyla yazmışım. http://blog.milliyet.com.tr/insanlari-yonetmek-diye-bir-meslek-olamaz/Blog/?BlogNo=464407  13.01.2017 17:29
 

Başlığınız güzel ve anlamlı selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.01.2017 19:05
Cevap :
Çarpıcı olsun diye, biraz da Türk filmlerinden kalma alışkanlık.  10.01.2017 23:20
 

Merhaba Kerim Bey...İnsanın, düşünceleri ve doğruları okuduğu kaynaklardan beslendiği kadardır. Ancak bazıları, yalnızca aynı doğrultuda ve aynı besini sunan kaynakları değil; eline geçen her kaynağı okurlar. Bu nedenle onların doğruları bir sentezdir...Buna rağmen, her insan, gerektiğinde "koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi" demekten de kendilerini alamıyorlar...Ama, düşüncelere saygı, bana da biraz yapmacık geliyor. O benim düşüncelerime karşı geliyor ve bazen de ölçüyü kaçırıyorsa, ben onun düşüncelerine nasıl saygı duyarım ki?...Sonuç, ben ne "kral" olmak isteri; ne de "dilenci"...Selmalar.

cdenizkent 
 10.01.2017 15:27
Cevap :
"düşüncelere saygı, bana da biraz yapmacık geliyor. O benim düşüncelerime karşı geliyor ve bazen de ölçüyü kaçırıyorsa, ben onun düşüncelerine nasıl saygı duyarım ki?" Düşünceni değiştirmiyorsun, bırak o da öyle düşünsün diyorsun.Herkesin senden razı olmasının başka yolu yok.Teşekkürler ediyorum yazarıma.  10.01.2017 21:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15180
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster