Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1321
 

Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara Raporu Bir Paçavra Gibi. Taleplerimiz Neydi, İçerik Ne?

Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara Raporu Bir Paçavra Gibi.  Taleplerimiz Neydi, İçerik Ne?
 

Mavi Marmara raporu, basına sızdı. Türkiye ile İsrail ipleri kopardı.

Koparmamak elde değildi ki, İsrail Hükümetinin istediği gibi bir rapor olmuş.

Hiç düşündünüz mü raporda neler var?

Türkiye’nin talepleri neydi, verilenler ne?

Özetle, Mavi Marmara olayı ile ilgili olarak Türkiye, İsrail’den ne istemişti.

1- Ölümler için özür dilensin

2- İsrail, Gazze’ye yönelik uyguladığı haksız ve tek taraflı ambargoyu, yani ablukayı kaldırsın

3- Mavi Marmara kurbanlarına tazminat ödensin

Birleşmiş Milletler raporundan ne çıktı:

1-İsrail’in Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine yönelik “uygun bir dille üzüntüsünü ifade etmesi gerekir”.

Bunu oraya neden yazmışlar, anlamak zor. Zaten İsrail defalarca özür dilemeyeceğini açıkladı.

2-Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin “kaldırılsın” dediği İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı ambargoyu da “haklı” buluyor.

Raporda, ayrıca “Gazze’ye silah girmesinin engellenmesi için deniz ablukası yasal bir güvenlik önlemidir” deniliyor.

O zaman dünyanın her tarafından, abluka kaldırılsın diye, eylemler yürüten aktivistler, hayatları pahasına olan bu eylemleri neden yapıyorlar?.

İnsan ölümden korkar, ölümü pahasına insanlar bir şeyler yapıyorlarsa, düşünmek lazımdır.

3-BM’nin Türkiye’nin taleplerinden “haklı” gördüğü tek adım, İsrail’in kurbanlara tazminat ödemesi isteğidir.

Defalarca İsrail Hükümeti, tazminat ödemeyeceğini bildirdi. Hadi bir de ödedi, diyelim, o ödenen tazminatlar, giden 9 Türk’ün bedenini geri de getirmeyecek.

Raporda ilginç bir durumda var.

Raporda, Türkiye’deki hükümet adeta “suçlu” ilan ediyor. Çünkü raporda, Türk hükümetinin İsrail ambargosunu delmek için Gazze’ye giden Mavi Marmara’yı durdurmak için bazı gayretlerde bulunduğu, Mavi Marmara"nın organizatörlerini, İsrail güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmaya ikna etmeye çalıştığı, ancak "daha fazlasının yapılabileceği" belirtildi. Utanmasalar, neredeyse suçlu Türk Hükümeti diyecekler.

Raporda, "Mavi Marmara"nın, "donanma ablukasını aşma girişimiyle sorumsuzca hareket ettiği", Mavi Marmara'nın organizatörleri, özellikle İHH'nin amaçları, gerçek niteliği ve güdüsü hakkında ciddi soru işaretlerinin var olduğu" iddiasının da bulunduğu kaydedildi. Sanki raporu BM değil de, İsrail Hükümeti yazmış gibi. Neymiş İHH'nin amaçları, gerçek niteliği ve güdüsü hakkında ciddi soru işaretleri? Neyini gördünüz İHH’ın? Böyle bir şey diyebilmeniz için elinizde somut verilerin olması gerekir. Nedir elinizdeki veriler?

Birleşmiş Milletler raporu, tam bir paçavra gibi aslında. Mesela şu nokta da bana ilginç geldi. Raporda, Mavi Marmara’ya müdahale eden İsrail askerlerinin, “organize ve şiddet içeren bir direnişle karşılaştıkları” yazıyor. Raporu yazanlar o kadar saf olmalı ki, organize ve şiddet içeren bir direnişle karşılaşan İsrail askerlerinden kayıplar o da olmadı diyelim, ağır yaralılar, sakatlıklar olurdu. Böyle bir durum var mı? Yok. Bu bile raporu yazanların ne yanlı olduklarını gösteriyor.

Bir de utanmadan ardından, organize ve şiddet içeren bir direnişle karşılaşan İsrail askerlerinin, mücadele ederken “güç kullanmalarının gerekli olduğu” ifade ediliyor. Güç kullanmak öldürmekle mi olur. Rapor neredeyse olan ölümleri savunuyor. Raporu yazanlar aptal mı? Adli tıp raporlarının, kurbanların birkaç kez, arkadan ve yakından vurulduklarını yazıyor. Bunu bilmiyorlar mı?

Dünya iki yüzlü bir dünya, iki askeri kaçırıldı diye Lübnan’da 1600 kişiyi katleden İsrail’in 9 askeri Mavi Marmara da ölseydi, dünyanın altına üstüne getirirlerdi.

Seyrusefer serbestisi ne anlama geliyor. Şu linkten okunabilir.

http://blog.milliyet.com.tr/Seyrusefer_serbestisi_ne_anlama_geliyor__Neden_Turkiye_ile_Israil_arasinda_savas_cikarabilir_/Blog/?BlogNo=324152

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu FILISTIN ne RTE ve diger AKP'liler icin ne kadar kiymetliymis, ne kadar degerliymis? Ruslar CECENLERE yapmadigi iskence, etmedigi zulum kalmadi, kimse iplemedi, Çin'in Uygur Turklerıni çoluk-bebek-çocuk demeden uyguladıgı ZULUMU kımse görmüyor..Hani bunlara da Fılıstınlılere gösterilen ilgi ve alakanın %10 gösterilse amenna.. Dandik bi Filistin için neler oldu..Mavi Marmaranın oraya gitmesine neden izin verildi? Açıkcası THEY ASKED FOR IT!

LENA BOYD 
 08.09.2011 11:49
Cevap :
Epey ağır bir yorum olmuş, ama komşularla sıfır sorun deniyordu, buna pek riayet edilmiyor gibi geliyor bana da  08.09.2011 15:24
 

BM. lerin bu raporuna şaşmamak gerekir. İsrail Gazze’ye karadan girip orantısız güç kullanarak kenti abluka altına aldığı, misket bombaları ile gıda, yakıt depolarını, okulları, hastaneleri, hatta BM. lere ait binaları dahi yok ederken, binlerce masum insanın ölmelerine neden olurken BM. ler neredeydiler acaba? Uluslar arası sularda Somali korsanları gibi yol kesip insanları öldürmelerine, tehditlerine neden sessiz kaldılar acaba? Biraz düşünürsek yazdıklarımın içeriği ayan beyan ortaya çıkmaktadır. Ha, Türkiye şunu yapabilirdi, İsrail’in bu terörist durumunu gemiyi yola çıkartmadan çok önceleri uluslar arası tartışmaya açabilirdi en azından. Ama hangi uluslara diye de düşünmek gerek değil mi? Yıllardır devam eden Ermeni Kıyımı iddialarını düşünün. Kısaca onlar her zaman bizim düşmanlarımızdır. Ayıdan post, düşmandan dost olmaz diyelim.Amaç BOP projesini adım adım uygulamaktır.Saygılar

Tünay Süer 
 03.09.2011 13:48
Cevap :
Çok doğru noktalara temas etmişsiniz, tamamlayıcı bir yorum olmuş  03.09.2011 16:42
 

Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Zaten bu BM raporu çok geç açıklandı. Tam açıklanacakken İsrail hep daha sonra açıklanmasını istedi. Sonra bunun nedeni olarak "Türkiye'yle ilişkileri onarmak için erteledik" dediler. Halbuki gerçek çok farklıydı. BM raporunun içeriğini değiştirmek ve daha çok israilin lehinde bir karar çıkmasını sağlamaktı. Bunun için Yahudi Lobileri bütün işlerini bırakıp sırf bu BM raporu için çalıştılar. Ve işte sonuç ortada. Şimdi sorulması gereken bir soru var burada aslında. BM başka bir açıklamasında, "Mavi Marmara" dışındaki başka bir konuda "Gazze ablukası meşru değildir" diyor. Yani Gazze ablukasını kabul etmiyor. Fakat "Mavi Marmara" raporunda ise bu ablukayı meşru sayıyor. Peki burada adama demezler mi? Sizin Türkiye'ye ne gareziniz var?" diye. Ama ne yazık ki demiyorlar işte. Hatta bazı Türk'ler bile ölenler için "Orada ne işleri vardı." diyor. Bu Mossad ajanları gerçekten parasının karşılığını veriyor....

Esrarengiz.Şehir 
 03.09.2011 11:52
Cevap :
Haksınız güzel tespitleriniz var  05.09.2011 15:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 682
Toplam yorum
: 1696
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2733
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster