Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
51
 

Davet zorlamadır; davet yerine bilgilendirme yapılmalı

Davet zorlamadır; davet yerine bilgilendirme yapılmalı
 

Artık bugün davetler de yavaş yavaş bilgilendirmeye dönüşüyor. Yüzyılların âdeti nasıl böyle kendi kendine değişti? Kerim Korkut’un binlerce okunan yazılarının etkisi olmasın. İlk kez bu konuyu bu şekilde kim dile getirdi? Bugün hala allı pullu davetiyeler ortalıkta dolaşıyorsa insanlar onayladığı için değil ticaret.

Davete icabet biraz mecburiyet. Oysa Kerim Korkut düzenlerinde hiç kimse istemediği bir şeyi yapmak zorunda değil.

İnsanların davet edildikleri yere isteyerek gittiklerine inanmıyorum. Duyuru yaparsın isteyen gelir isteyen gelmez, kimseye gücenmez kırılmazsın.

Bu bir gönüllülük işi, insanlar zorlanamaz; davette ise gizli bir zorlama var. Davet ederek onure ediyor görünüyorsun. Davet etmesen kırılıyor. Gitmesen küsüyor. Yani bütün bunlar hoş şeyler değil.

Sadece bildirirsin, insanların haberi olur. Allı pullu davetiyelerde ve davet anlayışının arkasında para ve onur var ki ikisi de benim için önemli değil.

Bu iş biraz ticari dedik; insanlar kendi istekleriyle geldilerse paralarını al ama öyle allı pullu davetiyeler yollayıp sözde onura ederek olmaz bu işler. Birileri sizi davet etmedi diye kırılmak da anlamsız. Ama zaten bilgilendirme yapıldığında herkesi davet etmiş oluyorsun.

Bilgilendirme daha medeni ve insanları germiyor. Adamı davet ediyorsun; rahatsız, işi var, gitmek istemiyor, parası yok, durumu uygun değil… Gelmediği zaman da niye gelmedi diyorsun. Davet etmediğin zaman da o küsüyor.

Öte yandan her gün her gün düğün, nişan, toplantı… Benim bin tane tanıdığım var, hepsinin düğününe gitsem ne param yeter ne de ömrüm. Onlar da benim düğünüme gelir desem evlenecek oğlum kızım yoksa… Artı sadece düğün değil yani, her türü davet…

Bütün bunlar bir yana davetin mantığı yanlış… Bence bu uygulama genel bir bilgilendirmeye dönüşmeli. “O zaman da kimse gelmez” Gelen gelsin zaten, insanları zorla mı getireceğiz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, davet bir duyuru değil tebliğdir...

Kadri KANPAK 
 17.03.2017 23:47
Cevap :
"davet bir duyuru değil tebliğdir" Bu da esaslı bir tespit.  19.03.2017 22:04
 

Bu işin aslı bir tür yardımlaşma,bir çeşit imecedir Korkut... Ama o da istismar edilip ticarete döküldü zamanla.. Deniz beyin yorumuna ben de katılıyorum... Selamlarımla

ali açıköz 
 16.03.2017 14:52
Cevap :
Sağ olun Ali Bey, sağlık mutluluk dileklerimle...  19.03.2017 20:57
 

Bizim veledin sunnetini ayiptir yazmasi bogazda kazik bir mekanda yapmistik. Inan bin kusur kisi gelmisti. Ulen alti yedi yuz gelen altinin sadece 15-20 tanesi kremse (Ata) idi kalan ufak ceyrek goruyonmu millet de ne kadar cimri oluyo oysaki mekana ve viskiye verilen para ile rahat bir arac alinirdi ne yapsak yaranamiyoz millete kardesim!!!

Newyorker 
 14.03.2017 20:53
Cevap :
Ya bu işler çok para getiriyor olmalı ki düğünle yetinmiyor düğün salonunda takı takmalı nişan yapıyorlar.İş iyice ticarete döküldü.Ayıp yani!  16.03.2017 11:33
 

Merhaba, Dün bir belediye cumhurbaşkanının yapacağı açılış için çalışanların tamamının aileleri ile katılmasını emretmiş:))) Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.03.2017 15:26
Cevap :
"Dün bir belediye cumhurbaşkanının yapacağı açılış için çalışanların tamamının aileleri ile katılmasını emretmiş:" Emretmiş, rica da değil...  16.03.2017 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4657
Toplam yorum
: 12575
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 672
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster