Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '18

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
26
 

Devrim’in Yıl Dönümü Geldi. Yeni Yaşı Kutlu Olsun.

Devrim’in Yıl Dönümü Geldi. Yeni Yaşı Kutlu Olsun.
 

Ünal Türkeş, Işık içinde yatsın.


Devrim’in yıl dönümündeyiz.  Kuruluş yıl dönümü mü? 19 Ekim 1960. Devrim yılların siyasal, sosyal,  tarihsel, kültürel birikimlerinin geçtiği gazetenin adıdır.

Devrim’de  heyecan dalgaları yıllar öncesine dayanır.

Devrim’le buluşmak. Bizim büromuzdan (Oktay Ekinci) yayılan yazılar, Oktay Ekinci’yle yığılan belgeseller, mimarlar, yazılar, kentler, ören yerleri.

Devrim’de yazdı Oktay ağabey. Yazılarını daktilo ederdim. O zaman mekanik daktilo vardı. Sonraki yıllar bilgisayar Türkiye’ye girmeye başladı, henüz büromuzda yoktu. O yıllarda bilgisayar kursuna gitmiştim.  Program yapmasını öğrendik. Üç sistemde almıştık..

Benimle başlayan  süreçler Devrim gazetemiz aynı heyecanı vermektedir. Günümüz sosyal, toplumsal, kültürel olaylarını yazıya dökmeliydi.

Elbette Devrim’de yazacaktım. Ünal ağabeyin gazetesinde. Ünal Türkeş gibi bir tarih meşalesinin gazetesiydi. Yerkesik’le uzayıp giden kökler, yıllar, bağlar.

Tüm yazılı basın dostlarımız tabii ki. Ancak yazın yaşamım Devrim’de devam etmeliydi. Devrim’de devam edecektir.

Gazetenin arşivi Muğla’nın tüm olaylarını kucaklar. O arşivde önemsediğim O Ünal ağabeyin yazıları. Çok özeldi. Köşesini özledik tabii ki.  Muğla’nın köklerine saygılı yazılarını.

Devrim’e uğramak. Gazeteye gideceğim dersiniz ya! Bambaşka duygu yaratır. Neden? Çünkü ekoldür gazetem.

Şimdi  damadı Mahir  bey yönetiyor. Zaman zaman Aslı hanım geliyor. Gazetenin çalışanları gazeteyi   Devrim’i özümsediler. Sevgili arkadaşlarımı kutluyorum.

Gerçekten güler yüzle çalışıyorlar. Devrim kurumsallaşmış bir gazetedir. Yarım asrı geçti Gazete’m.  Hep derim ki bilinçli ellerde olmalı.

Şimdi yönetim ve kadrosunun güzel olduğunu biliyorum. Nice güzel haberlere, toplumun öğreneceği haberler ile objektif habercilik ilkesine imza atacaktır.

Muğla’da yazılı basın Muğla’nın geleceğe ışığıdır. Bu arşivle şehir yeniden kurulabilir.  Şehir yeniden canlandırılabilir. Ünal Türkeş’in arşivi ile şehir başta başa kurulur.

Şehrin kültürel ağları yeniden geliştirilebilir.

Bir Anadolu Gazetesi’nin yaşamsal önemi büyüktür. Gazetem  Devrim Muğla’nın geleneksel  yaşamına büyük katkı koymaktadır.

Devrim’de hep birlikte nice güzellikleri, sağduyuyu, huzuru, güveni yaşayalım. Devrim’in yeni yaşı kutlu olsun.

Sevgili Ünal ağabeyi, Melda ablayı sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Gazetenin kurulduğu günden bu yana tüm o kadrosunu saygıyla anıyorum. Selamlıyorum.

Mahir beyi kutluyorum . Şimdi o Muğla’nın belgeselini  gazetemiz Devrim’i yürütüyor.

Devrim’in okuyucularını, sevenlerini, dostlarını, gazetenin camından okuyup geçen, yolu Devrim’den geçen herkesi kutluyorum, selamlıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oktay beyi tanıyamadım ama hem mimarlıkla hem de diğer alanlardaki yazılarını takip ediyor, okuyordum. Işıklar içinde uyusun. Yerel basın toplumun bölgelerdeki aydınlatıcı ışıkları fonksiyonu görürler. Çok önemsiyorum, Devrime emeği geçenleri kutluyorum, selamlar sunuyorum.

Nizamettin BİBER 
 21.10.2018 9:08
Cevap :
Oktay bey sayılı isimlerdendi. Tanışmış olsaydınız şans olarak görürdüm. Oktay Ekinci 1988 -1992 Türkiye Mimarlar Odası'nı Muğla'dan yönetti, yürüttü. 1992 yılında İstanbul Mimarlar Odası Başkanlığı görevi nedeniyle İstanbul büyük bir rant bölgesi olduğu için her türlü hukuksal, tarihsel, mimari karakter ve çevresel, İstanbul'un kimliği söz konusu ise, Muğla'dan haftanın üç dört günü gidip gelmekle yürütülmeyecekti.O nedenle Muğla'daki Kent Mimarlık Turizm Ltd. Şti mizi işyerimizi kapattık. İstanbul'a taşındı. Ki hayata veda ederken şöyle demişti. "Ben bu boğazı korumak için ömrümü verdim" çok anlamlı bir sözdür . Kesinlikle öyle. Çok çalıştı çok mücadele etti.Talana yağmaya, ranta, mafyaya, gökdelene çok mücadele etti. Kentler kimlikleri kültürleri ile yaşar, dedi. Muğla Devrim Gazetesi'nde yazılarını yazdı daha sonra Cumhuriyet'de gerek uygarlıkların izinde, gerekse ÇED köşesinde yazdı. 1990 lı yıllardan bu yana Cumhuriyet'te yazmaktaydı. Sevgilerimle  21.10.2018 21:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 635
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster