Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1076
 

Geçen sene bugün: Atlas Jet

Geçen sene bugün: Atlas Jet
 

Bu tip enteresan tesadüfleri çok yaşadım ama bu sefer ki çok acı olmakla birlikte, en az bir o kadar da etkileyici. Geçen sene, tam bugün bir yazı* yazmış ve ertesi gün de bu sayfalarda yayınlamıştım. Konu “Atlas Jet Havayolları” firması adına yürütülen bir reklam kampanyası idi. Ve ben yazımın sonunu şu sözlerle bitirmiştim: “<ı>Bugüne kadar Türk Hava Yolları dışında bir firma ile iç hatlarda uçmadım hatta düşünmedim bile bunu. Ama ilk yolculuğumda, Atlas Jet'i denemeyi düşünüyorum. Bakalım gerçekten de ikinci oldukları için, birinciliği ne kadar istemekteler.”


Bu elim uçak kazasında hayatını kaybeden insanlarımıza rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Ve sizi tam bir sene önce bugün kaleme aldığım yazımla baş başa bırakıyorum:


“ ATLAS JET'in REKLAM AJANSINI TEBRİK EDİYORUM


Son günlerde, radyolarda yayınlanan müthiş bir reklam serisi var. Reklam veren firma, Atlas Jet havayolu şirketi. Müthiş spontan vurgular ve akılda kalıcı, yüz gülümsetici espiritüel mesajlarla bezeli reklam metinleri, dinleyenlerin kulaklarına çalınmakta, vantuz gibi yapışmakta hiç zorlanmıyor. Reklam ajansı hangisidir, metin yazarları kimlerdir bilemiyorum, araştırmadım ancak gıyabında emeği geçenleri tebrik ve takdir ediyorum.


Reklam kuşağının ana vurgusu ve beni de derinden etkileyen, dikkat kesilmemi sağlayan slogan şu: "Daha çok çalışmalıyız, çünkü biz ikinciyiz." Mükemmel derecede iyi kurgulanmış altı kelime, altında çok derin ve geniş mesajlar yatan, adeta akademik bir ifade ve ciltler dolusu kitaplar yazılmış ve yazılabilecek, tipik bir yönetim ve liderlik argümanı.


Çünkü biz ikinciyiz derken piyasanın büyük ağabeyi, Türk Hava Yolları'nın hakkını teslim ediyor ama bu ağabeyin yerine göz diktiklerini de son derece nazik ve ince bir üslupla ifade ediyorlar. Sadece reklam yapmak için; biz büyüğüz, şöyle lideriz, böyle birinciyiz tarzından ucuz, yoz profesyonel manevra ve numaralara tevessül etmeden, altı kelimelik bir sloganla çok şey anlatıyorlar.


Bazı reklamlar vardır ki ekranda gördüğünüzde, gazetede okuduğunuzda ya da radyoda dinlediğinizde bir tanıdık görmüş gibi hissedersiniz kendinizi. Kendinizden bir şeyler bulur ya da reklamda, kendinizi ifade edebilecek veyahut size hitap eden vurgular arama çabasına girersiniz. İşte, bir reklamın başarısı, bu duyguyu karşı tarafta yaşatabilmesiyle direkt olarak ilintilidir. Beyinlere ve yüreklere ulaşan, dar ve kıvrımlı zor yolun keskin virajları, tam da bu duygu ve düşüncelerle dönülür.


Bugüne kadar Türk Hava Yolları dışında bir firma ile iç hatlarda uçmadım hatta düşünmedim bile bunu. Ama ilk yolculuğumda, Atlas Jet'i denemeyi düşünüyorum. Bakalım gerçekten de ikinci oldukları için, birinciliği ne kadar istemekteler. Ajanslarının bizlere gayet iyi sunduğu lansmanlarının hakkını ne kadar vermekteler. İlk uçuşumun akabinde, bunu sizlerle paylaşacağım.”* “Atlas Jet’in Reklam Ajansını Tebrik Ediyorum”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=15632

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Ahmet Balcı 
 30.11.2007 14:33
Cevap :
...  01.12.2007 9:36
 

1995 yılında kısa bir dönem aviste çalışmışlığım vardır ve atlas jetin kullandığı bu reklam aslında avisten alınmıştır.yani olay kısaca şunu özetlemektedir.sloganları çaldığınız gibi kalitedende,yedek parçadanda, bakım masraflarından da çalarsanız nihayetinde sondan ikinci dahi olamazsınız.şimdi bunların hesabını kim soracak veya kim verecek???

Sema AYDIN 
 30.11.2007 12:59
Cevap :
Sevgili Sema Hanım, mutlaka ki tespitleriniz doğrudur, ancak yine de gerekli yasal-adli incelemeler yapılmadan ve yargı kararı oluşmadan bu derecede net hükümler vermek çok da doğru olmayabilir. Ortada bir ihmal ve kusur olduğu muhakkak. Değerli katkı ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.  01.12.2007 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 928
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3572
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster