Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '14

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
884
 

Her hayvanın yavrusu çok tatlı!

Her hayvanın yavrusu çok tatlı!
 

Bu tatlı buzağı 4 haftalık.


Dört hafta önce başımdan geçen bizim deli düvenin doğum hikayesini anlatmak istiyorum.

Bu tatlı buzağı tam 4 haftalık. Bizimkiler inek doğuracak kontrol et dediler. Sabah zeytin toplamaya gitmişlerdi. Bana ara ara kontrol et diye tembihlediler. Yengem inek doğuracak diye pek zeytine gitmezdi. Tesadüf ya, o gün gitmişti. Ben öğleden sonra saat 14 gibi baktım. Ne göreyim, bizim inek doğurmuş, yanında ayakta resimde gördüğünüz tatlı erkek buzağı duruyor. Şaşırdım, kaldım.

Demek ki takribi doğum olalı 4 saat olmuş ki, bizim buzağı ayakta. Annesi yalamış, diliyle kurutmuş. Şu büyük Allah'ın işi, doğanın mucizesi. inek kısacık iple bağlı. Doğumu nasıl yaptın, yanına nasıl o yavruyu çektin, yaladın, kuruttun. Bu inek de deli düve. Yani daha ilk yavrulaması.

Hemen cep telefondan bizimkileri bahçeden çağırdım. Çünkü hemen doğumdan sonra ağız sütü dediğimiz ilk sütü annesinden emmesi lazım. Yengem geldi, annesinin memelerine yaklaştırdık, hemen içgüdüsel olarak annesinin memelerini buldu, başladı emzirmeye... Ta ki karnı doyuncaya kadar.

Bizim küçük dana buzağı şimdi tam dört haftalık, tatlı mı, tatlı... Başını okşamadan kendimi alamıyorum. Annesini direk emzirtmiyoruz, sağılan sütten günde özel biberonu ile 2,5 litre süt içiyor. Takribi 12 litrede eve süt giriyor. Yoğurt, çökelek peynir, mayalı peynir yapılıyor. Evde hazır mandıra. Süt, yoğurt ve peynir.

İşte köylerimizin bu avantajı, kendi birtakım yiyecek ihtiyaç maddeleri kendin temin edebiliyorsun, biraz zahmetli olsa da.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com


Blog: milliyet.com.tr/cansever

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuyunca 1970'ler Rize'sine gittim.o zamanlar ahırda ineğimiz vardı.Zaman zaman doğururdu. Böyle şirin mi şirin buzağılar görür, sevmeye doyamazdık..Bu yüzden ağız sütünü hemen hatırladım.Küçük yavruya hemen bir ad verirdik: Sarıkız, maşallah gibi..Sizinkine ne ad verdiniz? Selamlarımla..

mustafa semih arıcı 
 13.01.2014 17:02
Cevap :
Sayın Mustafa Semih, Geçmişteki anılarınızı tazelediğime sevindim. Yorumunuza ve ilginize teşekkürler. Ben bu sevimli küçük oğlumuzu "Tosuncuk" diye seviyorum. Sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  13.01.2014 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1950
Toplam yorum
: 385
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3020
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster