Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '12

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
26903
 

Hristiyanların mı Tanrı der yoksa Müslümanlar mı?

Hristiyanların mı Tanrı der yoksa Müslümanlar mı?
 

NOT: Bu yazının bir kısmı daha geniş bir konuyu kapsamakta olan bir yazıdan alınmıştır. O yazıya ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN

TANRI SÖZCÜĞÜNÜN KÖKENİ NEDİR?

Tanrı sözcüğü Türkçede "Tapınılan ilah" anlamına gelmektedir. Orhun Yazıtlarında Tengri olarak geçen tanrı sözcüğü yüzlerce yıldır Türkçede kullanılmıştır. Ancak bu bilgi maalesef sadece bir kısım entelektüel tarafından detayı bilinen bir konu olarak kalmıştır.

Toplumun %2 okuma seviyesinde olduğu bir ülkede sadece üniversiteli araştırmacıların bildiği bu ve benzeri bilgiyi halka sunmadan Tanrı sözcüğünü ezan tercümesine sokmak açık bir hataydı. Doğru da olsa halktan bunu anlamasını beklemek pek mantıklı değildi.

Hristiyanlar mı yoksa Müslümanlar mı Tanrı der?

Sorunun net cevabını vereyim: İkisi de demez. Ancak isterlerse ikisi de rahatlıkla bu sözcüğü kullanabilir. Konuyu bir de 1960'lı yıllardan sonra TRT'nin yayın hayatına başlamasıyla gelişen ve Türkiye'nin bu bilgisizliğini derinleştirecek bir örnekle açıklayalım.

TRT dönemiyle birlikte televizyonun toplumun her evine girmesiyle Amerikan filmlerinin Türkçeye çevrilmesinde şu önemli sıkıntı ortaya çıkmıştır: GOD! Türkçede ve İslam'da GOD sözcüğünün tercümesi yoktur.

GOD sözcüğü Hıristiyanlıkta baba-oğul-kutsal ruh üçlemesinin bir parçasıdır ve ondan ayrı düşünülemez. GOD; baba-oğul-kutsal ruh üçlemesinde "baba"dır. Ancak bizim inancımızda Allah vardır ve onun hiçbir ortağı söz konusu değildir.  Dolayısıyla oğlu olan bir GOD kavramını Allah sözcüğüyle tercüme etmek imkansızdı. Bu sözcüğü çevirirken  yaşanan sıkıntı yine öz Türkçe ile çözülmüştür. Ne de olsa bizde "tapınılan ilah" anlamına gelen bir sözcük mevcuttu.

Tanrı sözcüğü, tapınılan ilah anlamına geldiğinden GOD sözcüğü tercüme edilirken bu sözcüğe tanrı denilmiştir. Yani Bir Müslüman tanrı dediğinde Allah'ı kasteder, bir Hıristiyan kullandığında da GOD'ı kasteder.

Lakin bu tercüme ülkede bir kafa karışıklığı yarattı. Kilise sahnelerinde papazın sürekli tanrı sözcüğünü kullandığını gören vatandaşta şu fikir oluştu: "Biz Allah deriz, Hıristiyanlar tanrı der" Oysa dünyada tanrı sözcüğünü kullanan tek millet Türklerdir.

Toplumun tarih bilgisine sahip olmayışı ve bu eksikliğe rağmen bu tercümenin kullanılışı sorunun büyümesine neden olmuştur.

Bugün askerliğini yapmış olan milyonlarca Türk erkeğinin ortak bir askerlik anısı vardır. O da ordu yemekhanesindeki ikibin yıllık yemek duası : "Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun"... Bu yemek duası esnasında namazında niyazında bir kesim bu duayı söylemiyor, bunu dinsizlik olarak görüyorlardı. Kendilerine sizlere burada aktardığım bilginin aynısını aktarmaya çalıştıysam da nafile... Bu arkadaşlarımın önemli kısmı ilkokul ve ilkokul terk düzeyindeydiler ve malesef ne dediğimi dahi anlamadılar. Yanlış anlaşılmasın kesinlikle bu arkadaşlarımı küçük görüyormuşum gibi bir anlam çıkartmayın. Sadece derdimi anlatamadım. Üstelik hepsi de çok sevdiğim silah arkadaşlarımdı.

Ancak bu yemek duası işinin bir açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Ya askerdeki yemek duasının değiştirmesi ya da askere alırken insanlara sizlere burada aktardığım bilgilerin bir seminer veya video gösterisiyle anlatılması lazım. Çünkü askerde çok şahit olduğum şeylerden birisi de "Hristiyan ordumuz var" gibi ilginç ve "Beyin terk" sohbetlerin uzun uzun yapılmasıydı. Bu arkadaşlara hemen kışlanın girişindeki mescidi gösterdim ancak yine de tatmin olmadılar.

Kısacası bilgi bilenin elinde bir güçken bilmeyenin kutsadığı bir lanete dönüşebiliyor. Bunu öğrendim. Eğer bundan bin yıl önce uzaktan kumandalı oyuncak bir helikopterle bir kabilenin önünde oyun oynasaydınız o kabile size demir kuşu uçuran tanrı diye tapardı. Bu da tıpkı buna benziyor. Bilen insanlar tanrı sözcüğünü kanıksarken bilmeyenler onun bir dine girip diğerinden çıkma aracı olduğuna inanabiliyorlar.

Umarım sizlerde bir aydınlanma yaratabilmişimdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tanrı sözü bizin Türk milleti olarak kültürümüz.Ve sanırım bir tek onu Araplaştıramadılar.Tanrı sözcüğünün semavi dinler dışında totem,ilkel Tanrılar,ilahlar vs için kullanılması İslamdaki Allah kelimesiyle özdeşleşmesine engel.Bunun için kabul etmiyorlar zaten.Ama bizler Tanrı derken Allah'ı kastediyoruz.

Kerim Korkut 
 28.05.2012 7:19
Cevap :
Kesinlikle! Bendeniz de çevremdeiklere bunu anlatmaya çalıştım. Biz tanrı derken bir tek Allah'ı kastederiz. Dolayısıyla başkasının bir başka şeyi kastetmesinin bizim inancımıza zarar vermesi söz konusu bile olamaz.  28.05.2012 14:25
 

İslami hassasiyeti olan her müslüman bilir ki Allah tekdir eşi benzeri yoktur. Her müslüman yaradıcısını Allah diye tanır. Hatta islam dini bu temel üzere kuruludur. Her müslümanın temel görevlerinden en önemlisi de Allah Teala dışındaki tüm sözde ilahcıkları reddetmektir. Bu iki kelimeyi bir birleri yerine kullanmak son derece yanlıştır. Niye yanlıştır çünkü bütün alemlerin rabbi olan Allah tektir. Kendisinede Allah ismini verdiği Kuran-ı Kerimden anlaşılmaktadır. Ancak dini bilmeyenler Ona tanrı derler. Tanrı ise Allah dışında kalan sözde ilahcıklardır. Bu iki kelimeyi birbiri yerinde bilerek kullanmak o yüzden çok büyük yanlıştır. Bilmeden kullanmak ise hatadır. Bu şekilde bilerek kullanıp, insanlara kullandırtmaya çalışmanın ne anlama geleceğini ise ben takdir edemem. Yazınızla dolaylı olarak benim bunları yazmama vesile olduğunuz için size teşekkür eder, sayğılar sunarım.

AvukatDTURAN 
 27.05.2012 22:17
Cevap :
Elbette sizin görüşleriniz de bir başka bakış açısını temsil ediyor. Bendeniz de tanrı sözcüğünü gerekmedikçe kullanmayanlardanım. Ancak kullanınca "Eyvah dinden çıktım" paniğine kapılmıyorum. Elhamdülillah müslümanım ve gerektiği durumlarda yalnız ve sadece eşsiz olan rabbimizi kastederek tanrı kelimesini kullanmaktayım. Dilimde ve gönlümde Allah'tan başka bir ilaha yer olmadıktan ve tanrı sözcüğünün kökenini bildikten sonra bu sözcüğü kullanmanın herhangi bir yan etkisi olmadığı kanaatindeyim :)  28.05.2012 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2820
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster