Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '07

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
2325
 

Hürkuş (Ülkemizde güzel şeyler de oluyor)

Hürkuş (Ülkemizde güzel şeyler de oluyor)
 

Tayyareci Vecihi, Vecihi Hürkkuş’un yaşamı; 6 Ocak 1896 günü başlayan ve 16 Temmuz 1969 günü sona eren, coşku, sevinç, acılarla yoğrulmuş; kahramanlık, cesaret ve elli yıllık bir uçuculuk serüveniyle dopdolu olan bir yaşam.

Milliyet Blog’da daha önceki yazılarımda da anlatmıştım.( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=35925, http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=36216, http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=36473 ) Kutsal Kurtuluş Savaşımızın Kahraman Tayyareci Vecihi’si, kendi uçağını yapan mühendisi, pilotlar yetiştiren uçuş öğretmeni, akrobasi pilotu, test pilotu, iyi eş, iyi baba ve ilk havacı şehit genç kızımızın -acılı- iyi dayısı, gerçek bir yurtseverdi.

Çabuk unutan bir toplum olma özelliğimiz nedeniyle, Tayyareci Vecihi’yi de unuttuk. Anımsadığımız anlar da oldu. Bir komedi filmimizde, Münir Özkul’un kızını oynayan Ayşen Guruda’nın sevgilisi ve yeteneksiz bir pilotu canlandıran, büyük komedi sanatçımız Şener Şen’e, o filmde “Vecihi” adını verdik. Bir rastlantı mıydı? Bilmiyorum. Belki de, “Pilot” denince; bilinçaltımızdaki tek çağrışım olması bunu sağladı.

Vecihi Hürkuş, yalnızca ülkemizde değil, dünyada da çok özel yeri olan bir pilottu. 50. Yıl Havacılık Madalyası’nın dünyadaki tek sahibi idi.

Bizim kuşağımızın, kuru yemiş, elma, portakalla kutlamakla yetindiği, Yerli Malı Haftalarında; O, daha Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, kanadına taktığı “Yeri Malı” panoları ile yurdumuz üzerinde, kendi yaptığı uçağı ile dolaşan bir yurtseverdi.

İstanbul’da bir semtimizin adı olmaktan öte, artık dilimizde bir anlam taşımadığına inanılan vefa sözcüğü, Ulusal gurur kaynağımız Türk Havacılık Ve Uzay Sanayi A.Ş.(TAI) sayesinde, gerçek anlamında yeniden anımsandı. TAI bir vefa örneği sergileyerek, Türk Mühendisleri tarafından, özgün olarak geliştirilmekte olan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı’na, IDEF 2007 Fuarı sırasında, 23 Mayıs 2007 günü düzenlenen bir törenle HÜRKUŞ adını verdi. Törene; Vecihi Hürkuş’un kızı Gönül Hürkuş Şarman ve diğer yakınları da katıldılar. TAI Yönetim Kurulu Başkanı (E) Korg. Atalay Efeer, Sayın Gönül Hürkuş Şarman’a, geliştirilmekte olan HÜRKUŞ Uçağının bir maketini de hediye etti.

Karamsarlık ve umutsuzluğun kol gezdiği ülkemizde, güzel şeyler de oluyor. Ulusal gurur kaynağımız TAI’nin bu müjdesinin , tarih bilinci içinde, geleceğe umutla bakacağımız güzel günlerin de müjdecisi olmasını diliyorum.

Teşekkürler TAI Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Korg. Atalay Efeer, teşekkürler Genel Müdür Sayın Muharrem Dörtkaşlı, teşekkürler Üretim Başkanı Sayın Cemal Nadir Sayın, teşekkürler Ürün Geliştirme Müdürü Sayın Aylin Ararat, teşekkürler emeği geçen Türk Mühendisleri..

Ruhun Şad olsun Kahraman Tayyareci Vecihi.Unutmayın1:
THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Kurban Derilerini, lütfen THK’na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnönü'de en çok etkilendiğim şey Vecihi Hürkuş olmuştu. Niyetim de gelir gelmez bu konuda "icat çıkarma" başlıklı bir blog yazmaktı. Ama işte biraz tembelliğimden, biraz da yoğun işlerden fırsat olmadı bir türlü. Dilimizden bir değimi silmek şansım olsaydı önce bu "icat çıkarma" terimini silerdim. Genel orta doğu matelitesi çünkü. Verdiğimi ezberle, yeni yeni icatlar bulup ortalığı karıştırma şeklinde sürekli burnumuza burnumuza dayatılan bu ezbercilikten tek çıkış yolu icat çıkarmak bence. Bizde geleneğin dışına çıkmak çok zor. Mantık yürütme, araştırma, analiz etme, sentezlere varabilme...hak getire... Dantel bile başlasak illa önümüze konmuş bir örneğe baka baka yapıcaz. O kadar marifetli hanım var, kendine ait bişey üreten yok. Bu bakımdan bu mantelitedeki bir ülkede icat çıkarmış hem de üstelik koskoca bir uçak yapmış olan Hürkuş'u minnet ve rahmetle anıyorum.Bizlere tanıttığınız için size de teşekkürler...Sevgiyle kalın

Yıldız... 
 27.11.2007 13:34
Cevap :
Sayın Yıldız Demirel, Çağının ötesin de yaşama ve "icat çıkarma".. Toplumla uyum için de yaşamış kaç kişi bu gün anımsanıyor? Aykırı olmak için aykırı olanlar da anımsanmıyor. Ayakları yere basarak toplum için bir şeyler üretenler ise, unutulmuyor. Unutmayanlar bir avuç kalsa da, anımsanıyor. Önüne konan her şeyi iştahla tüketen, tüketmesi öğütlenen, değerlerine yabancı bir toplum yaratılması mayası tuttu. Tüm toplum değerlerimiz, kültürümüz, cumhuriyet birikimlerimiz, magazine kurban edildi. Artık "İcat çıkarmıyoruz" hepimiz mutluyuz. Toplum rahat... Yorumunuz bana neler söyletti. .. Cumartesi pilava bekliyorum. Saygılarımla..  27.11.2007 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2244
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster