Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
821
 

Kaygı ve saygı birlikte olmaz

Kaygı ve saygı birlikte olmaz
 

Görsel alıntı


Kaygı ile saygı birlikte hareket etmez ve bir arada olmaz.  

Kaygı daimi bir hal alırsa insan zamanla saygıyı, sevgiyi ve ilgiyi unutur, kaygıyla baş başa kalır.

Kaygı insanın iç dünyasında mekân kurar ve insanın dış dünyasına pek yansımaz, 

Saygı da insanın iç dünyasında yer edinir lakin saygı insanın dış dünyasına yansıyan bir duygudur.

Evet, günlük yaşantı içinde her insan zaman, zaman kendini kaygılı hissedebilir.

Kaygı, insanın hayatını tehdit eden olaylar karşısında doğal olarak hissedilen ve tehlikelerden korunmak için önlem alınmasını sağlayan, insanın hayatta kalması için oldukça önemli, doğal bir duygu durumudur.

Rahatsızlık verici olmakla birlikte kaygı bedenimizde bulunan alarm sisteminin aktive olmasına bağlıdır.

Bu durum kişinin kendini korumasında oldukça değerlidir. Yaşamı tehdit eden olaylar karşısında hissedilen kaygı, korku gibi duygular doğaldır. Bilindiği üzere üzüntü endişe duyulan bir düşüncedir.

Güçlü bir istek ya da dürtünün amacına ulaşamayacak gibi gözüktüğü durumlarda beliren tedirgin edici bir duygu. Elbette her insanın olayları algılayışı farklıdır.  

Saygı bir kimsenin düşüncelerine, sözlerine ve davranışlarına, toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan bir histir.

Sevgi, inanma, güvenme, ahlakına kefil olma, yapacaklarından ve yapmayacaklarından emin olma, hoşnut olma gibi çok sayıda duyumun bir tek sözcükte ifade edilmesidir.

Saygı bir kültürdür ve insanlar arasındaki “ duygudaşlığı “  işaret ettiği gibi bir aile içi yaşamını bir toplum yaşamını ve bir milletin yaşamını da çok önemli ölçülerde belirler.

En ufak bir saygın davranış için bile bir teşekkür gerekir.

Eksik olma, sağ ol, teşekkür ederim, müteşekkirim, aferin, beni çok mutlu ettin, ne iyi ettin, sevindim ve benzeri sözcükler gösterişler saygının kişide oluşturduğu hoşnutluğun en güzel ifadeleridir.

Ancak bir tarafın almak istediği saygı diğer taraf için bir eziyet haline gelmemelidir.

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.

Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu. Bir kişiye, bir düşünüşe, bir eyleme, bir başarıya yüksek değer vermekten doğan özel bir duygu.

İnsanlara karşı dikkatli, ölçülü, özenli davranmaya neden olan sevgi duygusu değer yargısı

Aslında saygının tarif ve tanımlanması zor bir deyimdir. Yaratılışta her insan değerlidir, Yaşamda ise bazıları kaygılıdır, bazıları saygılıdır. Saygı yaşamın ve insan olmanın gururudur.

Dileğimiz bütün insanların kaygıdan uzak, saygıya daha çok yakın olarak sağlık ve mutluluk içinde yaşamasıdır. 

 

Kıymtli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmt BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaygı uç boyutlarda depresif bir hale dönüşür. Kişi depresyonda kendi sorunlarıyla baş başa kaldığında artık her şeyden şüphe eder kaygı duyup şüphe ettiği kişiye doğaldır ki saygı da duyamaz. Bu durumun tek çözümü güven oluşturabilmektir değerli kardeşim, güven saygıyı da sevgiyi de var eden değerli bir haslettir, selamlar gönderdim kardeşime ve sevgili ailesine...

Yurdagül Alkan 
 30.10.2016 22:05
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Haklısınız kendisini güvende hisseden insan saygıyı ihmal etmez. Bu gün dünyadaki yaşam kaygılı, bundan dolayı saygı ve güven azaldı.Kaygı ile saygı bir arada olmaz. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  01.11.2016 19:32
 

Valla saygı duyulacak yer var, duyulmayacak yer var sayın Burakgazi. Günümüzde yaşananlara biz kaygıyla bakarken, bir çok kişi saygıyla bakıyor olabilir. Her olaya saygıyla bakarsak, o zaman sonumuz başkalarının elinde olur. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 29.10.2016 13:07
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık: Haklısınız kaygı varsa saygı olmaz.Zaten bizim arz etmek istediğimiz de sizin yorumunuzla örtüşüyor. mevcut durum ve olaylardan kaygı duyuyor isek saygı tükenir. Saygıyı tarif olarak beyan ettik, illaki olanlara saygı gösterilsin dememiz mümkün değil.Yani kısacası kaygı ile saygı birlikte olmaz. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   29.10.2016 18:20
 

Saygısızlığa tahammülüm yok olduğundan saygıya zorunluluk olarak baktım hep. Sevgi kişinin kendine kalmış. Kaygı kısmını düşünmemiştim sorularımın bazısına cevap oldu. Selam, sevgi ve saygıyla CanDost :)

Tülay EKER 
 29.10.2016 9:06
Cevap :
Kıymetli Tülay ; İçinde bulunduğumuz bu zamanda çoğunluk kaygılı,Kaygılı olan insanlardan saygı beklenmemelidir.Yazının başlığı gibi Saygı ile kaygı bir arada yürümez.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  29.10.2016 18:23
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Kaygı ve saygı birlikte olamaz isimli güzel yazınızı büyük bir zevkle okudum. İnsanlar kaygı içinde, saygıyı ise bir çok insan kaybetti. Selamlar sevgi ve saygılar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.10.2016 8:56
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Haklısınız bir çok insan saygıyı kaybetti nedeni ise dünyada huzur bozuldu, insanlar merhametsiz ve acımasız oldu diğerleri ise bundan kaygı duyuyorlar.Tekrar edelim kaygı ile saygı bir arada olmaz.Saygılar sunuyorum.Sağlık v mutluluk diliyorum.  29.10.2016 18:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2029
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster