Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
113
 

Kendimi yaşamak istiyorum

Kendimi yaşamak istiyorum
 

ben


(1974 yılında yazılmış 2017 yılında edebi düzenlemeye çekilmiştir)
 
Bilincimin bağımsızlığını özlüyorum. Kendi tarihim olsun istiyorum. Korkuyorum; ama sürüden ayrılmazsam asla kendimi bulamayacağım. Kendimi ararken çok dikkatli ve sabırlı olmalıyım, çünkü kendimi tamamen kaybetme ihtimali de var. Ruhumun ve bilincimin dehlizlerinde dolaşırken kendimi tanımanın güzelliği yanında ürkünçlüğü de olacaktır; ancak böyle yaman bir uğraşın sonunda kendimi bütün bir gerçeklik olarak ölümün aynasına aktarabileceğimi bilmek beni mutlu tutacaktır.
 
Liseyi bitirmek için nasıl da can atıyordum! Üniversitede her şey farklı olacak sanıyordum. Kazandığımı haber veren postayı aldığımdaki sevinç dalgasını hatırladığımda bile hâlâ o coşkunun mirasıyla heyecanlanırım. Şimdiye kadar umduğumu bulamadım, bir hayal kırıklığının hüznüne doğru kaymaktayım. Ben üniversiteden bilimsel düşünebilmek için bilgilenmeyi bekliyordum; oysa aynı lise eğitiminde olduğu gibi bilgiyi yeterli not alabilecek kadar ezberlemekten başka bir şey yapmamam istendiğini gördüm. Bir formülün nasıl oluşturulduğu, arkasında yatan temel düşünce sisteminin kavranması önemsenmeden ezberlenmiş olması yeterli sayılıyordu. Üniversitede bile bilgi hamallığı yaptırılmaktaydı.
 
Çağımızı ileri taşıyacak verimli bir eğitim sisteminde bilgi arşivde, bilgi kitapta, bilgi elektronik beyinlerde saklanmalı; benim kafamda değil. Bana bilgiyi nerede bulabileceğim söylensin yeter; bana asıl bilgiyle ne yapabileceğim öğretilsin. Bilgiyi insanlığa yararlı erdemlikte tasarlayıp uygulayabilecek yetkinlikte düşünmenin yolları ve bilgiye nasıl ulaşacağım öğretilsin yeter. Hafızama bilgi yüklemekten düşünmeye zamanım kalmıyor. Bunalıyorum! Beyin hücrelerimin posası çıkarılıyormuş gibi başım çatlıyor; bilim adamları en dâhi insanın dahi toplam hafıza kapasitesinin 25000 sözcükten ibaret olduğunu söylüyor. Bundan ötesi çağrışımlarla hatırlamak, düşünmek ve yeni bilinçlenmelere neden olan yorumlar yapmak veya yapılmasına neden olmaktır. Bence eğitim sistemi düşünmeyi öğretmeyi temel amaç edinmiyorsa, sistem benim düşünme ve düşündüğümü duyurma becerilerimin gelişmesini istemiyor demektir. “Ne pahasına olursa olsun, ‘kutsal devlet’ için olsun” diye tutturan milli uygarlığa, ya da bir başka ideolojiye sadık hizmetkâr yetiştiren bir eğitim almak istemezdim amma seçme hakkım hiç olmadı…
 
Bir toplumun tümü aynı yolda tek yönde yürüyebilir mi? Kutuplaşmış sapkın unsurları tamamen temizlemek hiç mümkün olmuş mudur? İnsanın bugün ve gelecekteki onurlu geçimini sağlamış, bireylerine bilimsel düşünebilmek için yeterli eğitim ve bilgiye erişme olanaklarını sunmuş toplumlar zaten aşırı uçların yönetimine girmezler. Yüreğim sancıyarak görüyorum ki bugünkü siyasi sistem devletin gücünü kullanarak aşırı uçlarda uçan bir kafayı onun zıt kutbundaki bir başka aşırı uçuk kafayla tokuşturup parçalamaktadır. Daha da yürek parçalayıcı olanı arada sıkışan birçok masum insanın telef olmasıdır.
 
Ey soylu ve mağrur büyüklerimiz bizden ülkenin geleceğini düşünmemizi nasıl beklersiniz? Bizi kendi geleceğimizi bile düşünmekten aciz bırakmışsınız. Ayrıca ülkenin geleceğini biz gençlerden önce sizin düşünmüş olmanız gerekmez miydi? Sen düşünme, devlet senin için en iyisini düşünür diyerek büyüttüğünüz gençlerden şimdi üniversitede düşünceye saygı göstermesini mi beklersiniz? Genç adam düşünmeyi bilmiyor ki düşünceye saygı göstermesini istersiniz!
 
Muharrem Soyek
***

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşa da sağlıkla yaşa...Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 30.05.2017 9:13
Cevap :
Bu da bir sağlık meselesi. Bilinç sağlığı. Kendini bilir olmayınca nice sağlıklı olsam neye yarar...  30.05.2017 13:15
 

Çok anlamlı bir yazı, gerçekten bu yazını çok beğendim.

Kerim Korkut 
 30.04.2017 19:00
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim Korkut dostum.  01.05.2017 11:13
 

Ben yazınıza attığınız başlık ve ilk paragrafta yazdıklarınıza ilişkin yazdım yorumumu. Elbette bu dünyaya öğrenmek, düşünmek, yaşamak ve yaşamımızı anlamlı kılmak için geliyoruz ancak ömür denen süre, kendimizi yine de tam anlamıyla tanıma, kendimizi yaşama bilincini kazanacak kadar uzun değil. Söylemek istediğim buydu. Bunu fark etmek, sorgulamak genellikle insanın kalan zamanının, geçen zamandan daha az olduğu yaş aralığına denk geliyor. Belki de böyle programlanmışız .

Çiğdem Timur 
 25.04.2017 21:51
Cevap :
İlk yorumunuzu tam anlayamamıştım. Bu ikincisini yazmanız iyi olmuş. Bunun için teşekkür ederim. Şimdi anlıyorum. Doğru dersiniz insanın hepten kendi gibi yaşaması çok az insana nasip oluyor; nasip olduğundaysa kalan ömür çok kısalmış oluyor. Zaten tüm koşullar uygun olsa bile insanın kendini fark edip özgür bilinciyle tanımlayabilmesi uzun yıllar alan zihnsel ve ruhsal emekle olabiliyor. En iyi olasılıkla yarı yolu çoktan geçmiş oluyoruz. Gene de ölüme beş kala bile olsa insanın kendini yaşaması bu hayattan alabileceği en yüksek varoluş hazzı oluyor. İnsan uygarlığı umarım savaş ve çatışmacı rekabet yerine barışı ve hoş görülü uzlaşı kültürünü kendine ana yol edinir de nice güzel insan kendini yaşama fırsatı bulabilir. Şimdiki dünyada insanların büyük çoğunluğu kendilerini fark edecek fırsatı bile bulamadan ölüp gitmekte. Çoğumuz hâkim insan hayatları için ve ilahi ve dünyevi uygarlık palavrası kahramanlık uğruna telef olup gidiyoruz.  26.04.2017 11:48
 

(1974-2017) tarihin tekkerrurune inanmiyorsun ha?

Newyorker 
 25.04.2017 16:46
Cevap :
Tarihin tekerrürüne inanmam; bu zamanın akış ruhuna aykırı. Tekerrür sandığımız şey sadece bizim benzetim algımızın yanılgısıdır. Eğitim sisteminin tekerrüründen söz etmişsen, o tekerrür değil süreçtir. Ayrıca bugünkü eğitim sistemi az da olsa benim zamanımınkinden daha iyidir. Öğrencinin birey olma özgürlüğü okulunda daha yüksek hak tanımlıdır.  25.04.2017 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 382
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1417
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster