Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
145
 

Millenniuma girerken Türkiye

Millenniuma girerken Türkiye
 

Millenniuma Türkiye


Malum 2000’li yıllardan beri ülkemiz farklı bir yönetim anlayışının etkisinde kalmıştır. Keza, 1 Ocak 2000 günü, Dünyamız İngilizcede “Millennium” olarak adlandırılan yeni veya başka bir deyimle 3.”Bin yıllık döneme” girmiştir. Bu nedenle, 2 binlik dönemin dünya uygarlığı ve tarihine yön veren en önemli 10 olay ve fikir hareketini uzun zaman dünyanın en büyük kütüphanesi olan “Library of Congress”in eski müdürü ve Chicago Üniversitesi tarih Profesörü Daniel J.Boorsetin şöyle sıralamıştır.

1-Rönesans; İtalya’da 14.yüzyılda başlayan bu hareketin, daha önceki eski Yunan ve Roma’daki fikir, sanat ve kurumların insanların düşünce ve hayatlarını geliştireceği inancına dayandığını ve bu konularda önemli “dürtü” görevi yaptığını biliyoruz.

2-Keşifler;Özellikle İspanyol ve Portekizli gemicilerin 15. Ve 16.yüzyıllarda keşfettikleri yeni ülkeler ve kıtalar henüz bir çok yerin daha bulunabileceği ve insanların yararına sunulabileceği düşüncesini kuvvetlendirmiştir.

3-Anayasacılık ve Temsili Hükümet Fikri;1215’te İngiltere’de Magna Carta ile başlayan bu hareket, Amerikan ve Fransız devrimlerine dönüşmüş, hükümetin temelinde insan iradesinin yattığı düşüncesi devlet yetkilerinin sınırlamasına yol açmıştır.

4-Görünmeyen dünyaların varlığının anlaşılması;Bu konuda İtalyan Galile (1564-1642)’nin teleskopla, 1609’da başlayarak gökyüzündeki saman yolunu keşfetmesi, Lecuwenhoek’in (1632-1723) mikroskopla bakterilere ulaşması, insanlığın bir çok bilinmeyene ancak teknolojinin yardımı ile ulaşılabileceği inanışına yol açmıştır.

5-Milliyetçilik;Ortak dil, edebiyat, sanat, tarih, gelenek ve hayat tarzının insanları bir arada tutabileceği görüşü Milli Devletlerin kuruluşuna yol açmış, fakat 16.yüz yılda başlayan bu akım daha sonraki yüzyıllarda kimi devletler arasında savaşlara neden olmuştur.

6-Ferdiyetçilik Akımı;16.yüzyılda Luther’in reform hareketi ile başlayan Ferdiyetçilik akımı değerinin elindeki iktidar veya içinde bulunduğu statüye göre değil, “kişi” olmaktan kaynaklandığına inanan görüşe dayanmaktadır.

7-Rasyonalizm;Temelleri Rönesans’la atılan bilimle başvurmayı öngören bu akım, 17. Yüz yılda gücünü artırmış, toplumların akım ve deneyim yolu ile bilgilerini artırabileceği kanaati yaygınlık kazanmıştır.

8-Terakki ;Bu fikir 18. Yüz yılın “Aydınlanma Hareketi” ve İnsanlığın gelişme yönünde bir eğilimi ve yeteneği bulunduğu inancına dayanmaktadır.

9-Sınırsız Haberleşme;Gutenberg’in 15.yüzyılda matbaayı bulması ile başlayan bu hareket, 20.yüzyılda “Elektronik İletişim” ile doruğuna ulaşmıştır.

10-İnsan yapısı enerji kaynakları;14.yüz yılda barutun bulunması ile başlayan ve 18.yüz yılda “Buhar Gücü”nü, 19.yüzyılda elektrik ve motor gücünü ve nihayet 20.yüzyılda elektronik ve atom gücünü aralarına katan insan yapısı bu enerji kaynakları, insan ve hayvan gücü dışındaki güçlerin geliştirilebileceğini ve kontrol altına alınarak insanların hizmetine sunulabileceğini göstermiştir.

Yaşanılan 2 binlik dönem içerisinde dünya uygarlığı ve tarihine yön veren en önemli 10 olay ve fikir hareketinden Ülke olarak nasıl etkilenmişiz?, çağları her anlamda değiştiren bu fikir hareketlerine son 10 yıllar boyu Ülke olarak ne sunmuş, ne katmışız?

1923’te Atatürkün önderliğinde rasyonel akıl ve bilimle buluşan, 1950’lerden sonra toplumsal olarak hızla keramet ve inanç dehlizlerine sokulan ve 2000’li yıllardan sonra bu süreç ivmesinin hızlandığı ayrıca sosyal olayları olduğundan farklı ve iyi göstermek için sadece süslü, ağdalı sözlerle kavramların içi boşaltılarak kullanılan bir ülke haline mi döndük?

Örneğin oldukça fazla kullanılan güya Ülkemizin restore edildiği, restorasyon kelimesi ile  gerçekte Millennium çağına girebildik mi?

Nizamettin BİBER

Hanife MERT, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"akıl ve bilimle" yeryüzüne önderliğe koşarken, "Keramet ve inanç dehlizleri" yuttu değerlerimizi Nizamettin bey, Mimar Sinan bilgeliğinde, Yunus, Mevlana, Hacı Bektaş Veli inceliğinde, Mustafa kemal Atatürk'ün çağdaş düşünce ve öngörüsünde buluşarak mola verdiği yerden yola devam edebilecek bir Türkiye özlemiyle selamlar sevgiler

Cemile Torun 
 02.09.2014 0:04
Cevap :
Merhaba Cemile hanım, maalesef yutulan ve yutturulan değerlerimizin yerine bir sürü uyduruk kaydırık süslü kavramlar kullanılarak iyi bir şeylermiş gibi yutturuluyor ve yiyen de yiyiyor, sayıları da az değil hani, dileğiniz dileğimdir çok teşekkür ederim, selam ve saygılar, sevgi ile esen kalın   02.09.2014 16:39
 

2000 yılından sonra bazı kavramların, değerlerin içi boşaltılarak, sadece şekilciliğe meyleden rahatına düşkün, okumaktan araştırmaktan uzak bir toplum oluşturularak, restore, restorasyon söylemleri ile insanımızı geriye götüren bir oluşumla karşı karşıya getirdiler. Millet gider aya, biz kalırız yaya misali gözümüzü kulağımız yüreğimizi her şeye kapatıp günü kurtarmanın derdinde olan bir toplum... Tarihin tekerrür edildiğinin bir zaman dilimi oldu bizim için... Değerli bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum Nizamettin Bey, sağ olun. Saygılar.

Hanife MERT 
 31.08.2014 18:31
Cevap :
Hanife hanım, yazının okunarak karşılığında yorum yazılması ve yorumun hem yazıyı güçlendirmesi hem de katkı sunması yorumunuzda ki içerikte ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile sayfama hoş geldiniz, çok teşekkür ederim, selam ve saygı ile .  02.09.2014 9:19
 

Batı nasıl "Rönesans" evriminden sonra yeniden "Hristiyanlığa" döndüyse; biz de Atatürk "Rasyonalizm"inden , "İslamiyet" inanç tarzına yeniden döndük.. Ve onunla yaşıyoruz. Sonu ne olacak? Göreceğiz..

Erdal Ceyhan 
 31.08.2014 14:46
Cevap :
Merhaba hocam, teşbihte hata olmaz derler ya tam da bu ifadeler onu içeriyor hatta kapsıyor, gördük göreceğimizi artık sizin de ifadenizle yaşıyoruz, teşekkürler, selam ve saygılar.   02.09.2014 9:21
 

Kıymetli Yazarımız,Sayın Nizamettin Biber: Yine derin bir çalışma sonucunda sağlam ve muhkem bilgilerle hazırlanmış bir yazınızı okuduk. Ben Millennium ve restorasyon kelimelerini hiçi kullanamam ne dilim varır ne parmaklarım yazmasını bilir.Zaten oldum olası ithalin her türlüsüne karşı çıktım.Sizin bu kütüphaneyi görmek isterdim.Derya/ Deniz'e benziyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 31.08.2014 13:42
Cevap :
Merhaba Mehmet abim, sayfamı ziyaretin ve yazımı okuman nedeni ile öncelikle teşekkür ederim, millennium ve restorasyon kelimelerini kullanmak bir yana senin yapabileceğin unsurlardır bunlar. Kütüphanem size ve ziyaretinize her daim açıktır. Selam ve saygılar sunar, esenlikler dilerim.   02.09.2014 9:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2548
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster