Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '18

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
138
 

Ölümün Yok Edemediği

Ölümün Yok Edemediği
 

“Is there any meaning in my life that the inevitable death awaiting me does not destroy?” Tolstoy
(Kimin hayatı ölümün yok edemeyeceği kadar kalıcı bir mana yapabilir ki?)
 
Kanımca, insanlığın minnettar kaldığı kayıtlı düşünceler ve sanat yapımları ölümün yok edici tırpanlamasına direnebilmektedir. Ölümden sonrasına sadece ruhumuzdan ve düşüncelerimizden yansıtabildiğimiz  manaların kayıtlarını bırakabiliyoruz. Aslında Tolstoy da kendi yaşamından birçok manayı kayda alarak ölümün yok edici tırpanından kurtarmış ve bize kadar ulaştırmıştır. Yani, Tolstoy'un kendi varlığından zamana ilişen anlamı ölüm henüz yok edemedi. Tabi ki Tolstoy bu sözü söylediğinde bundan emin olamazdı.
 
Muharrem Soyek
Cemile Torun, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölümün yok edemeyeceği şeyler var evet.

Kerim Korkut 
 20.02.2018 16:56
Cevap :
Eyvallah!  21.02.2018 13:14
 

Muharrem Bey,düşünce,sanat ürünleri binlerce yıllardan günümüze değin gelmiştir. Aristo' nun,Eflatun 'nun,Descartes 'in,Kant'ın,Balzac 'ın,Farabi'nin,İbn-i Sina'nın düşünceleri ölmemiştir.Kısa,özlü bir yazı.Sağ ol.Esen kal.

Hüseyin Başdoğan 
 18.02.2018 14:36
Cevap :
Teşekkürler. Tolstoy böyle demiş amma o da hâlâ ölemedi.  19.02.2018 13:10
 

Sonsuzluğun iradesinden gelen sevgi tutkusu kendini yaşatır sonsuza değin ölümsüz olan düşüncenin ve onun yarattığı kendini aşan güzel sanatıyla...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 18.02.2018 14:25
Cevap :
Sonsuza şimdiden ne kalır bilemem. Aslında hiçbir şey sonsuz değil; Tanrı bilgisi bile sonsuz olmayabilir. İnsan bilincini sıfırladım mı Tanrı kavramı da yok oluyor. Eğer bir şey sadece kendiyle varsa onun var olup olmadığı yokluğuyla eşdeğer olur. İnsan sonsuzluk imzası Tanrı ile var olurken Tanrı da kendini insanın varlığında bilinir yapabiliyor. Bilinmeyene ne var ne yok denilebilir... Tabi evren bize hepten bilinir değil. Kim bilir, Tanrı evrenin bir başka bucağında kendini insandan başka bir canlıya da bilinir etmiştir. Eğer etmemiş ve etmeyecekse insan soyu da Tanrı kadar sonsuz var olabilecektir. Kıyamet belki de Tanrı'nın insandan umudunu kesip yeni bir evrensel yaşamda başka bir canda kendini bilinir kılma kararına bağlıdır. Kıyamete zaman biçilmemiş olması bence bundandır.  19.02.2018 13:23
 

" Seni hatırlayan son kişi de öldüğünde hiç yaşamamış olacaksın " Çok hoşuma giden bir söz! Işte bu kadar kattığımız mânâ..

Çiğdem Timur 
 17.02.2018 20:01
Cevap :
Aslında bu kadardan daha ileridir. Geride hatırlanmamızı sağlayacak ne bıraktığımıza bağlı. O son kişi beni hatırlatan son kaydın yok olmasıyla ancak son olabilir.  18.02.2018 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 2809
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1682
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster