Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '17

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
1374
 

Özgüveni Yüksek Azimli İnsanlar

Özgüveni Yüksek Azimli İnsanlar
 

Özgüveni yüksek ve azimli insanlar bütün engellere karşı kararlılıkla direnince başarıya ulaşabilirler.

Yandaki görsele ilk baktığımızda bu küçük kız için tarifi imkânsız bir acıma hissine kapılırız.

Lakin küçük kızın azmini, özgüvenini ve kararlılığını anlayınca bu kez sevincimizi tarif edemeyiz.

Küçük kızın başarısında katkısı olan ve onun kesilen bacaklarının yerine takma de olsa yürümesini, mutlu olmasını sağlayan Tıbbın kadir kıymetini anlarız. 

Umutların tükendiği yerden, milli sporculuğa uzanan emsalsiz bir hikâye:

Qian Hongyan henüz dört yaşındayken 2000 yılında bir trafik kazası sonucu iki bacağını birden kaybetti. Bu kaza Qina Hungyan’ın hayatını sonsuza dek değiştirdi ve basit bir basketbol topuyla hayata tutundu.  

Doktorlar küçük kızın hayatını kurtardı ancak bacaklarını kesmek zorunda kaldı. Qian’ın ailesinin maddi durumu kötü olduğundan ona takma alamadılar. Uzun süre evden çıkamayan Qian, basketbol topu ve tahta tutacaklarla dışarıya çıkmayı başladı.

Küçük kızın fotoğrafları dünyaya hızla yayıldı. Ona ‘Basketbolcu kız’ denmeye başlandı. Cesur kız daha sonra yüzmeyi öğrendi. Sadece öğrenmekle kalmadı, aynı zamanda 2009 yılındaki Paralimpik oyunlarına katıldı. Qian birçok yarışmayı kazandı.

Şimdilerde bir profesyonel olan Qian zamanla hatırı sayılır miktarda para da biriktirdi. Qian, yüzmeyi öğrenmenin onun için başta zor olduğunu ancak çok çalışarak gerçekleştirdiğini ifade etti. 

Duyduğumuzda veya karşılaştığımızda özgüveninden ve azminden etkilendiğimiz bazı insanlar vardır ve onların arkalarındaki sırlarının ne olduğuna dair bir merak duygusu bırakırlar.

Özgüveni yüksek, azimli insanların özellikleri:  

Güçlü bir benlik duyguları vardır. Neden hoşlanıp neden hoşlanmadıklarını bilirler. Geniş tecrübeleri kişiselliklerini zenginleştirir.

Sınırlarının farkındadırlar. Başkalarını mutlu etmek adına onları memnun etmeye çalışmazlar.

Geçmişe takılıp kalmadan yaşadıklarından ders çıkarırlar. Geçmişle gelecek arasında sıkışıp kalmazlar, hayatta ileriye gidebilmek için yeni ve yardımcı roller üstlenirler.

Amaçlarının ve hayallerinin peşinden giderler. Zaman zaman korkabilirler fakat ne olursa olsun hayallerine ulaşmak için mücadele ederler.

Hataların, öğretici fırsatlar olduğunu bilirler. Yaptıkları hatalar için kendilerini yargılamazlar. Hataların, bir dahaki sefere daha başarılı olabilmek için bir fırsat sunduğunu bilirler.

Yeni şeyler denerler. Tecrübe en iyi öğretmendir. Yeni şeyler denemek insan olarak gelişimlere katkıda bulunacağını bilirler. 

Risk alırlar. Risk almaları gerekirse bilinçli seçimler yaparlar. Kumar ve risk arasındaki farkı bilirler. Ellerinden geldiği kadar önlemlerini alarak çaba göstermeye değeceğini düşündükleri risklerin üzerine giderler.

Kurban rolünü oynamayı reddederler. Herkesin kendine göre yaşadığı zorluk ve mücadeleler vardır. Azimli ve özgüveni yüksek insanlar bu zorlu durumların kendilerini kurban gibi hissettirmelerine izin vermezler. Elbette üzüntü olur lakin onlar üzüntüyü bunu kendileri için acıma noktasına getirmezler.  .

Başkalarının ve kendilerinin başarılarını takdir ederler. Gerçekten özgüven sahibi insanların kıskançlık beslediğini veya başkalarının başarılarını hafife aldığını göremezsiniz. Onlar daima başka insanların başarılarını da takdir ederler.  

İçgüdülerine güvenirler. Kendileri için en iyi seçimleri yapmak üzere içgüdülerini rehberlik ederler.

Değişimi kabul ederler. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Değişiklik her zaman hoşlarına gitmese bile onları kabullenmeyi ve en iyi şekilde ayak uydurmayı tercih ederler.

Sağlıklarına önem verirler. Sağlıklı besinler, dinlenme ve aktivitelerle vücutlarını zinde tutarlar.

Başkalarını küçük düşürmek yerine onları teşvik ederler. Özgüven ve ego aynı şeyler değildir. Özgüveni yüksek insanlar kendilerini yükseltmek için başkalarını alçaltmaya ihtiyaç duymazlar.

Kendilerini küçümsemezler. Elbette kimse mükemmel değildir. Özgüveni yüksek insanların da zayıf anları mutlaka olur.  Fakat onlar bunların üstesinden gelip yollarına devam ederler.

Bir kaza Qina Hungyan’ın bacaklarının kesilmesine neden oldu ancak Qina Hungyan’ın yüksek azmi ve kendine olan özgüveni onu bir milli yüzücü yaptı. Qina Hungyan'ın bu özgüveninden ve azminden mutlaka siz okurlarımızda etkilenirsiniz. 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

ETEM SEVİK, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba hocam. Azmin gücü bu olsa gerek. Mücadelesinde başarılı olmuş kişilerden olmaksa işi milli yüzücülüğe kadar götüren bu genç kızı kutlamak gerek. Kaleminize sağlık, ders alınası anlamlı bir yazı olmuş. Var olunuz, saygılarımla.

gülsen tunçkal 
 03.03.2018 12:17
Cevap :
Kıymetli Gülsen tunçkal; Evet, görselde görülen küçük kızın bir trafik kazası sonucu iki bacağını birden kaybetmesi, başarılı bir operasyon sonucunda evde önce topla oynaması onun kendisine olan inancını ve azmini geliştirdi daha sonra büyük bir yüzücü oldu ve madalya aldı. Bu olay beni derinden derine düşündürdü ve insanın özgüveni, azmi insanlara ne büyük başarılar sağlar dedim. Kıymetli şaire ye Teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.03.2018 15:07
 

Bu memleketin özgüveni yüksek, azimli. sabırlı ve merhabetli insanlara ihtiyacı vardır. Esen kalınız Mehmet Bey. Ayrıca Yeni yılda sağlıklı günler diliyorum.

Abdülkadir Güler 
 30.12.2017 8:20
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler: Haklısınız öz güveni yüksek insanlara ihtiyaç vardır.Saygılar sunuyorum.Yeni yılınızı kutluyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  03.01.2018 12:28
 

Dilerdim ki özgüveni yüksek,azimli ve olgun benli yetenekler doldursaydı boydan boya ülkemizi.Engellilerin engelleri aşma cesaretinde olabilselerdi keşke.Ne güzel sevinçler doluşurdu o zaman günlerimize...Elinize sağlık Dostum Burakgazi bey.Elinize sağlık.Farkındalığı farketmek de güzel bir maharet.

Abbas Oğuz 
 19.12.2017 17:59
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Bu küçük kızın hikayesini okurken önce ağladım, okumaya devam ettim bu kez sevindim. daha sonra düşündüm ve hayret ettim.Bu küçük kız bu talihsiz kazadan sonra her iki bacakları olmaması gereken yerden kesildi o bir topla hayata tutundu ve sonuçta başarılı bir yüzücü oldu.Günümüzde ise elleri, ayakları, kolları,gözleri var olduğu halde cadde ve sokaklarda dilenen insanlara hayret ettim.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.12.2017 16:24
 

Dünya böyle bir yer işte sayın Burakgazi. Kimileri babalarının haram yoldan kazandığı paraları yer, kimileri de sizin bu blogunuzda belirttiğiniz gibi engelli olmalarına rağmen azimle hayata tutunurlar. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 17.12.2017 15:12
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Çok haklı ve yerinde bir yorum.Bazıları babalarının parasıyla, bazıları da kendilerine ait olmayan haram para ile geçinirler.Küçük yaşta trafik kazası sonucunda her iki ayağını kaybeden ve görselde görülen küçük kız baba parasını ve kendisine ait olmayan haram parayı kabul etmedi. Dereceye giren yüzücü bir sporcu oldu.Bazılarının kulaklarına sesli küpe olacak bir olay.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  17.12.2017 21:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster