Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
25809
 

Suudiler şeytanla baş edemiyorlar

Suudiler şeytanla baş edemiyorlar
 

Görsel alıntı


Şeytan taşlama Suudiler için bir servet kaynağı. Suudi Arabistan eski yönetimi hac görevini eda edenlerden elde ettikleri geliri yoksul ve çaresiz insanlara dağıtırlardı.

Suudi ailesi ve Kâbe etrafındaki köklü kabileler o yönetimi değiştirdiler. Yeni yönetim Kâbe etrafında yaşayan köklü ailelerle birlikte hacılar üzerinden büyük ticari kazanç elde etmeye başladı.

Hacılar sadece bir yerde şeytan taşlamıyor. Küçük şeytan, orta şeytan ve büyük şeytan olmak üzere üç şeytan taşlanır. Şeytana atılan taşlar köklü aileler tarafından tekrar toplatılır poşetlere doldurulur ve poşeti 3 dolardan hacılara satılır.

Her yıl üç milyona yakın Müslümanların hacca gittikleri düşünülürse ve her bir hacının yapmak zorunda olduğu şeytan taşlamak için 9 poşet taş alması gerekiyor.

Bir poşet taş üç dolara satıldığına göre 27 milyon poşet taş alınmakta 3 x 27 = 81 milyon dolar sadece şeytan taşlamaktan elde edilmektedir. Hac ziyareti her yönüyle Suudiler için servet kaynağı olmuş. Diğer ticareti artık varın siz hesalayınız. 

Bilindiği gibi bir müddet önce vinç kazasında ve bu günlerde şeytan taşlamada ölenlerin gerçek sayısı bilinmiyor. Yine bildirildiğine göre Suudiler temsili şeytan taşlama yerlerini ticari amaç nedeniyle defalarca değiştirmişler.

Buna rağmen gerekli köklü düzenleme ve yeterli tedbirler alınamamış. Her yıl aynı konu tekerrür ediyor. Esasında din âlimlerini ilgilendiren konuların detaylarına girmek bizim işimiz ve yetkimiz dâhilinde değil.

Bu konuda azıcık bilgimiz olsa da o bilgi ancak bize yeterlidir. İnsanlara dağıtacak bilgimiz yetersizdir. Yalnız akla müracaat ettiğimizde akıl diyor ki Suudilerin hacılar tarafından Mina dağındaki “ temsili şeytan taşlama “ konusuna gerekli tedbirleri almadıklarını göstermektedir.

Her yıl hac edasını yapan yüzlerce hacı izdiham sonucu vefat ediyor. Kimi sebep şeytandan, kimi neden hacıların gösterişinden, kimi Suudilerin ihmalinden diyor.

Bilindiği gibi ülkemizde bazı insanlar da suç işlediğinde hemen suçu şeytana yüklüyorlar, şeytanı suçluyorlar. “Ben bu suçu işlemezdim şeytan bana bu suçu işle dedi, bende işledim “ diyorlar. Sanki şeytana iftira etmenin günahı, cezası yokmuş da sevabı varmış.

Bilmezler ki canlı, cansız ve tüm âlemi yaratan Allahın adaleti kulların adaletine benzemez, o esas yüce divanda şeytana iftara atmanın da karşılığını kendi hassas terazisinde tartacaktır.  

Siz temsili bir görev içine görsünler, bilsinler, duysunlar duygularını katarsanız belirtilen taşlar haricinde elinizdeki şemsiyenizi, ayakkabılarınızı şeytana fırlatırsanız sizinki şeytan taşlamak değil diğer hacıları yaralamak olur.

Sanki şeytan Mina dağında durmuş bunca hacı gelsin o özel hazırlanmış dolarlarla satılan küçücük çakıl taşlarını bana atsın diyor. Mina dağındaki şeytan lanetlemek için temsili bir yerdir.    

Sonra şeytan o küçük taşlarla ar etmez uslanmaz. Esasen şeytanı aklınızın membasına ve yüreğinizin adasına yaklaştırmayacaksınız.

 “ Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce sizi tahrik ederse hemen Allah’a sığının” İşte onun için şeytan tarafından kalbimizde peyda olan vesvesede hemen “ Euzubillahiminelşeytaniracim” diyoruz.

Hac ibadeti sırasında gösterişi ve dünya ma-fi-ha’larını kalbinizden çıkarmalısınız. Sadece Yüce Allah’ı ve ziyaretine nail olduğun Hz. Muhammedi anmalısınız.  

Şeytan taşlama Kuran’da yazılı değil, farz değil, Peygamberin uygulamasıdır, vacip sayılır. Şeytan taşlama ezelden beri nice asırlardır devam eder.

Mina’da şeytan taşlanırken haddini aşanlar, heyecana kapılanlar, sözde şeytana sinirlenenler hedef gözetmeden attıkları taşlar, terlikler, şemsiyeler yaralamalara, ezilmelere ve ölümlere neden olmaktadır.

Bu konuda dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ihmal sonucu hacıların ölünme sebebiyet vermek Suudiler, gösteriş ve heyecan nedeniyle izdihama neden olmak hacılar, bu kadar taşlamalara rağmen ar etmeyen arsız, ayarsız ve tamiri imkânsız şeytan suçludur.

Şeytanı taşlama manevi bir hazdır. Allah tarafından kovulmuş olan iblisi ve onun ordusunu da taşlamış gibi kabul görmektir. Suudiler zevk sefa sahibi bir millet, onlar yoksullara, ecir ve cefa çekenlere önem vermezler. Suudiler ticarete önem verirler. 

Suudiler yeryüzündeki savaşların, haksızlıkların, hırsızlıkların, hukuksuzlukların, yolsuzlukların darlığın, kıtlığın her türlü yalanın, hilenin, kötülüğün bütün günahların müsebbibi arsız, ayarsız, tamiri imkânsız şeytanla baş edemiyorlar.

Artık yeni bir düzenleme zamanı geldi. Suudiler Mina dağındaki “ Temsili Şeytan” yerini mutlaka ve acilen daha düz, daha geniş bir yere yeniden nakledeceklerdir.

Yoksa hac edasını ifa ederken vefat eden hacıların sahibi ülkeler bir araya gelir birleşirler, Suudiler köşeye sıkışırlar.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ya arkadaş bilip bilmeden bir yazı yazıyorsun, bu arap düşmanlığı kini nedir. Giden biri olarak söylüyoeum, milyonlarca hacı adayı o taşları müzderifiyeden yani arafat'tan toplarlar 7 taş. Hac bitiminde minada toplanan taşlar tekrar arafata götürülür. Senin uydurduğun gibi poşette 3 dolara falan satılmıyor. Bu kadar yazacağına paraya kıyda git vazifeni yap bak bakalım paraylamı alıyon yoksa sünnete uygun taşmı topluyon. Diğer yorum yazaan arkadaşlarım böyle sünnet düşmanlarına prim vermeyin.

aygün yariçi 
 14.01.2016 4:53
Cevap :
( Sizin hitabınızla hitap ediyorum) Ya Suudilerin vekili Aygün Yariçi Milliyet Blogda isminizi göremedim. Zaten böyle yorumlar perde arkasında saklanan Suudilerin vekilleri tarafından geliyor.Sizin Suudileri bu kadar savunmanız hayra delalet olsun.Benimde yakından tanıdığım halen hayatta iki yada üç kez haca gittiğini bildiğim kişi Kâbeyi ziyaretinde şeytan taşlarını satın almadığını topladığını, ancak başka hacıların poşetli taşları satın aldığına muttali olduğunu söyledi.Bu satılan taşları da Suudi hükumetine yakın aşiretlerin şeytan taşlamada biriken taşlar olduğunu söyledi.Zaten bizde gördük, yakaladık, demedik. Böyle bir yazıyı sadece biz yazmadık.Yorumları ve yorum cevaplarını okusaydınız bu haberi Bursa manşet,Bandırma manşet ve yeni Konya gazeteleri de yazdı.Biz kimseye kin gütmüyoruz.Siz haca gittiğiniz halde hala şeytanla baş edemiyorsunuz.Suudiler şeytanla baş etmiş olsalardı bunca hacı ezilerek, yaralanarak vefat etmezdi.Tamam mı ya arkadaş?   14.01.2016 12:09
 

mehmet bey sanırım iyi okumamışsınız yazdıklarımı.ben kimsenin avukatlığına falan soyunmuş degılim.aksine cevabım sizin yanlış beyanınıza.bir kişi gösterinki ben parayla poşet içinde taş satın aldım ve 3 dolar ödedim diyen.asılsız konuşmanıza itirazım.yoksa ölenlerin sayısı ile alakalı tek bir kelimem bile yok.ama bu konuyu bilmiyorsunuz ve bilmeden araştırmadan yazıyorsunuz .itirazım buna.genede bu konuyu iyi araştırın diyorum.saygılarımla

Ismail Berk 
 02.12.2015 10:33
Cevap :
Sayın İsmail Berk,Sizin bu Suudileri bu kadar savunmanız hayra delalet olsun.Yakından tanıdığım halen hayatta iki yada üç kez haca gittiğini bildiğim kişi Kâbeyi ziyaretinde şeytan taşlarını satın almadığını topladığını, ancak başka hacıların poşetli taşları satın aldığına muttali olduğunu söyledi.Zaten bizde gördük, yakaladık, demedik.Siz Bursa manşet,Bandırma manşet, ve Yeni Konya gazetelerini de okuyun.Bu haber bizden önce Türkiye de yazılı basında hayli gündem işgal etti.Şimdi ben Mersindeki Hacı Efendiyi size nasıl göstereyim.Size Suudiler-siz sağlık, ve mutluluk diliyorum.   02.12.2015 11:04
 

bunu yazan arkadaş acaba oraya gitmişmi hiç.bu güne kadar kimseyi duydunuzmu para verip taş aldığını söyleyen.taş toplamak olmazsa olmazlardan dır.arkadaşa tavsiyem öğrensin araştırsın.BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP.insanları yanlış yönlendirmeyin.GÜNAHTIR.

Ismail Berk 
 01.12.2015 23:05
Cevap :
Sayın İsmail Berk; Bazılarının gayesi yazının esas konusunu, mahiyetini okumaktan ziyade Suudilerin Avukatlığına soyunmaktır. Şeytan taşlamak için Hacılar tarafından toplanan taşlar elbette Müjdelife'den toplanır, üç şeytan taşlanır.Konu taşlama işi bittikten sonra orada biriken taşların Suudi yönetimine yakın hatırlı ve köklü aileler tarafından toplandığı, poşetlendiği ve bazı hacılara satıldığı konusudur.Suudi Avukatları bilmezler ki Suudiler Hacılara hiç bir değer vermiyor.Şeytan taşlamada ölenlerin sayısını dünyaya 769 olarak bildirdiler lakin gerçekte ölenlerin sayısı 2110 dur.Vinç kazasında yine aynı durum bildirildi gerçek ölenlerin sayısı 111.Suudiler O Yüce Makama layık değiller.Her yıl aynı konu tekrarlanıyor.Sayın Diyanet işleri Başkanın bizzat yaptıkları açıklama, Suudilerin ihmalini, insana değer vermediğini açıklamaktadır.Müvekkilleriniz Suudiler size hayırlı olsun.   02.12.2015 8:50
 

musluman inanc ve uygulamaları hakkında daha dogru bilgiler edinmelisiniz. yer yer mantıklı ifadeler olsa da ifira ile ifade etmek istediginizi yerle bir ediyorsunuz. muslumanların inancına saygı ile yaklasıp arastırıp oyle yazın lutfen... 1- seytan taslamak sunnettir. yapılmaz ise hac farizasına zarar vermez. yani hacı olunur. 2-seytan taslamada taslar bizzat kisi tarafından toplanması gerekir. parasal ucret olamaz.. yaslılar yapamaz ise onların yardımcıları yapar. 3-su ana kadar ben para ile tas satan duymadım. ne kendi gidisimde .. ne de sonraki yıllarda... siz nereden bilgi aldınız.???? cok ilginc. not:diyanet hacıları gruplar halinde gider planlıdır. ve su ana kadar hic kaza yasanmadı.. sıkıntı dahi olmadı... cok sukur... saygılarımla fatih humacoglu

fatih humacoglu 
 30.11.2015 0:31
Cevap :
Sayın Hamurcuoğlu: Milliyet Bloğda yorum yazıyorsunuz lakin görsel veya kaydınız yok.Şimdi bakınız hiç bir zaman kimseye iftira etmek aklımızın ucundan geçmez.Sizin gibi haca gitmiş aklı selim Hacının beyanına göre şeytana atılan ve orada biriken taşlar Suud hükumetine yakın bir grup tarafından toplanıyor ve poşetlerle satılıyor.Suudiler o makama ve o toprağa layık değiller. Gerçekten Suudiler şeytanla baş edemiyorlar.Baş etselerdi her yıl aynı nedenle binlerce hacı vefat etmezdi.Bir ülke yetkilileri ki ölen hacı adayların sayısını dahi gizliyorlar.Siz Suudilerin vekili olarak onları ömür boyu savununuz.Kimse ne diyanete nede hacılara bir söz etmemiş.Sayın Görmez aynen bizim yazıya benzer açıklama yaptı.Kendilerine teşekkür ediyoruz.Bunca insan hasretle, istek ve arzuyla o yüce makamı ziyarete gider lakin Suudiler ticaretten başka bir şey düşünmezler.İnşaat kazası olmadı mı? iki bine yakın hacı ölmedi mi?Neyse yorum yazmakla meramınızı hal ettiniz Suudilerin sayın vekili Fatih Bey   30.11.2015 17:07
 
 
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2084
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster