Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1012
 

Her canlının beklediği bir gün vardır

Her canlının beklediği bir gün vardır
 

Görsel alıntı


İnsanlıktan nasibini almamış olanlar bayramın manasını idrak edemezler.  

Bu bayramda yine anaların, babaların ocaklarına ateş düştü, acı, hüzün yüreklerini yaktı kül etti.

Bazıları canlarını, fidanlarını vatan uğruna kurban verirken, toplum olarak yine hüzünlü bir bayram geçirdik. 

Yoksulun, fakirin kısmeti dalın yaprağı üstündedir. Merhametsiz rüzgâr vurunca yaprak yerdedir. Kim bilir kısmet artık nerededir.

Bazıları da Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla belirli şartları taşıyan bir hayvanı usulüne uygun olarak kesmek suretiyle kurban etmeyi uygun gördüler.  

Kurban için hayvanların teşhir edildiği pazara gittiler. Tüm koyunlara baktılar, beyaz olmayan açık kahverenginde bir koyun beğendiler.

Koyun ise insanoğlu bazen merhametlidir. Belki bir tutam ot verir diye sevincinden meeee diye seslendi.

Alıcılar ise, tamam bu koyun da bizi beğendi kurban olmak istiyor diye pazarlık yaptılar, el sıkıştılar koyunu aldılar. Zavallı koyun nereye gideceğini bilmiyordu, birden dört ayaklarının iple bağlandığını görünce koyun bu insanların hort olmadığını anladı.

“ Allah’ım bu merhametsiz insanların şerrinden sana sığınıyorum diye bu kez yüksek sesle defalarca meeee, meeee, meeee “ diye bağırdı.

Koyunu arabaya yüklediler kasaba yöneldiler, kasap koyunu indirdi, bıçağı eline alınca koyun kaçtı, zaten o bir koyundur hep oyuna gelmiş, daima oyunu kaybetmiş. Yine öyle oldu koyunu yakaladılar.

Kasap koyunun kulağına bir şeyler söyledi ve koyunun başını gövdesinden ayırdı. Bununla yetinmedi derisini yüzdü, ayaklarını kırdı, her tarafını doğradı. Ömrü bir tutam otla geçen koyunun iç dünyasını dışarıya aktardı.

Desinler, görsünler, bilsinler düşüncesiyle yola çıkanlar açık kahverengi koyunun etlerini naylon poşetlere doldurdular ve ver elini Toros yaylaları dediler.

Etleri pişirdiler, kızarttılar, soğuk sular eşliğinde yediler, içtiler bitirdiler. Akşama döndüler. Komşular “ Komşu nereden geliyorsunuz” diye seslenince onlarda komşu kurban kestik dağıttık, Komşu da Allah kabul etsin dileğinde bulundu.

Açık kahverengi koyunun da  beklenen günü gelmişti. O da bu dünyadan böyle göçtü, onun hayatı da böyle sona ermişti.   

Her canlının sona yaklaştığı bir gün var. O gün geçen bütün günlerden ayrı ve özel bir gündür. Ne tutunacak dal, ne yaslanacak duvar kalır.

Dünya mafihası o gün geri çekilir. Dost ayrılır, yar ağlar gider ağyar'a sarılır. Gözyaşları akar sele karışır. Gül solar bülbül dahi uçar gider hâr’a tutunur.

Gözler afitab’ın aydınlığını dahi karanlık görür. Gökyüzünün rengi değişir sehab olur. Bütün haksızlıklar, yalanlar, hileler ve vefasızlıklar çam kozalağı yürekte ızmar edilir.

Seherde öten andelib’in sesi dinleyenlerin yüreklerini tar-u mar eder. İşte böyle bir gün gelir artık sona yaklaşılır.

Umutlar kırılır, hayaller dağılır, ten kurur, can gider, ruh gider beden dağılır.

Beyaz ölüm vardır: Dünyada yokluk ve yoksulluk içinde yaşamış hep az yemiş, aç kalmış.

Kazıl ölüm vardır: Nefsiyle mücadele etmiş, nefse esir düşmemiş bu yolda hep galip gelmiş.

Siyah ölüm vardır: Dünyada insanoğlu tarafından haksızlıklara, hukuksuzluklara katlanmış sineye çekmiş.

Yeşil ölüm vardır: Dünya mafihasına meyil etmemiş, yara üstüne yara sarmış, yama üstüne yama dikmiş.

İşte O gün geldiğinde kimi üzülür, kimi ağlar, kimi gülümser, kimi de sevinir.

Yaşam gerçek olduğuna göre, ölümde gerçektir, ölümü gönül hoşluğu ile ve tebessümle karşılayanlar da vardır.

“ Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde / Gönül her yerde bahardan gibi yıllarca tüter / Ve serin serviler altında kalan kabrinde / Her seher bir gül açar, her gece bir bülbül öter “ ( Y.K.Beyatlı )

Hangi ölüm olursa olsun, insanoğlunun gerçek esas döşeği turab’dır.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölüm asude bahar ülkesidir, Yahya Kemal'in bu anlamlı sözü yıllardır kulağımda yankılanır. Doğanlara seviniriz de, ölenlere üzülürüz. Kabullenemeyiz bu yaşam gerçeğini, kabullenemeyiz sevdiğimiz canın bedenini toprağa vermeyi ama hüzünleri damla damla yudumlayarak zaman içinde mecburen kabulleneceğiz bu gerçeği. Selamlar gönderiyorum sağlık ve mutluluk dileklerim eşliğinde...

Yurdagül Alkan 
 01.10.2015 21:58
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Vicdansız ve merhametsizler de bilmelidir ki her canlının bir günü vardır. O gün merhametsiz ve insafsız canlılara da gelecektir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  02.10.2015 15:12
 

Sayın Burakgazi, Değerli Dostum! Ateş düştüğü yeri yaktığı gibi bizlerin de yüreğini dağladı. Ankara'dan selamlar, sevgiler, saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.09.2015 11:50
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Nahide Çelebi: Evet bayramı idrak edemeyen nasipsizler yine yürekleri dağladılar, yine anaların, babaların, gelinlerin, çocukların gözyaşlarını sel ettiler. Nasipsizler de bu dünyadan göç edecekler.Onlarında gelecek bir günü var.Onlar böyle Al bayraklara sarılı değil kim bilir hangi inde,hangi derede, hangi çölde nasıl gidecekler.Her canlının beklediği özel bir gün var.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  28.09.2015 14:09
 

Hayırlı bayramlar Sayın Burakgazi.Selam ve sevgiler.

Şennur Köseli 
 27.09.2015 8:58
Cevap :
Kıymetli Şennur ; Bayramlaştık, siz yine ikinci kez Bayramı kutladınız.Zaten hep böyle vefalısınız.Teşekkür ediyorum. Yaşamınız hep bayramlar gibi geçsin.Süaygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  28.09.2015 14:05
 

Öncelikle bayramınız kutlu olsun. Manevi duyguları uyandıran oldukça etkili bir yazı okuduk.Elinize yüreğinize sağlık.

Kerim Korkut 
 26.09.2015 21:55
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster