Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '17

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
371
 

Tiri Viri, Aşko Pira'nın Metaforu!

Tiri Viri, Aşko Pira'nın Metaforu!
 

Tiri viri, aşko pira


İçten, yürekli, misafirperver, hayatla ve kendisiyle bile dalga geçen neşeli, aynı zamanda sinirli ve biraz da inatçı olmamızla meşhur insanlarız. Uçlarda yaşayan, çelişki yumağıyız, hemşerilerimin ortası yoktur hiç beklemediğiniz anda bir tanemiz sizi şaşkınlıktan şaşkınlığa sürükleyebilir.
 
Dilinin kemiği olmayan, düşüncesini sakınmayan, iki yüzlülükten uzak, samimiyetinden, öfkesinden veya sevgisinden hiç bir zaman şüphe duymamanız gereken insanlarız. Her zaman hissettiklerimizi, düşündüklerimizi çekinmeden ve beklemeden söyleriz.
 
Bu tanımların aksini söyleyenlerde yok değil; bizi cahil, hadsiz, kavgacı, hak hukuk tanımayan, tutucu, mikro milliyetçi, çıkarcı … olarak ifade ederler. Elimde herhangi bir nitel alan araştırma yok ancak ben yine de ilk iki paragrafın daha baskın olması gerektiğini istiyor ve diliyorum.
 
Karadeniz’de özellikle ikili samimi ilişkilerin dili genellikle argodur, mutlaka herkesin bir lakabı vardır hatta bazen iki kişinin samimi argo diyalogu kimi bölgelerde galiz küfür olarak algılanabilir, kavga nedeni bile sayılabilir. Ancak şu kadar ki Karadenizliler bunu kendi özel tolerans ve regülasyon sınırlarında yaparlar.
 
Gerçekte; Paraşüt ya da katil tor adıyla da bilinen, 70 cmx150 cm. boyutunda ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından yapılmış, ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşan av malzemesi olan, doğal dengeye, flora ve faunaya zarar verdiğinden üretimi, ithali, kullanımı yasaklanan, trolün elle yapılanı olarak bilinen, su tabanını tarayarak balık yakalama esasına dayanan av malzemesine tiri viri denmektedir. Ancak Karadenizlilerin kullandığı argo anlamı ile Tiri viri, bir kişi tarafından yapılan fasa fiso anlamına da gelen, bir nesnenin ya da bir olgunun, yapılan bir işin işe yaramaz, boş, hatta dandik olduğunu anlatmak için kullanılır.
 
Bal üretimi ile bilinen ancak bal yapmayan arının hangi dilden geldiğini bilmediğim (muhtemelen Lazca) sürekli olarak vızır vızır ses çıkararak dolaşan bir arı var ki buna biz çocukluğumuzda Rize/İkizdere’de Aşko Pira derdik.
 
Şimdi sorun şu ki bu yazı ile ilgili Blog arkadaşımız Erkan Sezgin’in “Yazıyorsun da metaforun güçlü mü?” yazısındaki metafor ilişkisini nasıl kuracağım? Sorunu ile karşı karşıyayım
 
Biraz düşündükten sonra beğenir misiniz, bana katılır mısınız bilmem ama özeleştiri yapmak adına da ifade etmeliyim ki,
 
Biz bloggerlar, editöryamız dahil işlerimizi (okuma ve yazma) tiri viri cinsinden yapıyor, aşko pira cinsi arı gibi vızıldayarak bal yapmadan ortalıkta (MB alanında) dolaşıyoruz!
 
Not:Tiri viri noktasızdır ancak yine bizde üzerine nokta konularak kibar hale getirilmiştir.
 
Nizamettin Biber
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tiri viri yi öğrendim sayenizde. Tırı vırı da deyince aynı anlam çıkıyor değilmi üstad... ya da tanımını yaptığınız tiri viri ye tırı vırı da deniyor mu. Sanki yazınızda vardı cevabı. Ayrıca başka bir blogger arkadaşı da yazınızda anmanız paylaşmanız da hoş.

İbrahim ARSLAN 
 14.06.2017 15:56
Cevap :
Teşekkür ederim İbrahim bey, noktalısı ile noktalısız arasında anlam farkı yok, bloggerlar zaman zaman yazılarında arkadaşlarının ismini kullanıyor, sanırım sizde bunu bir yazınızda yapmıştınız, selamlar  15.06.2017 12:05
 

"Aşko Pira" yı duymadım ancak "tırı vırı" bizde de kullanılır.

Kerim Korkut 
 05.06.2017 15:22
Cevap :
Aşko pira Karadenize yani bize özgü "tırı vırı" daha evrensel.  07.06.2017 19:51
 

...Ve hala devam ediyor :)))...tırı vırı...vırı tırı...vırrr vırr vırr...tırrr tırrr tırrr..."Uzun zaman önce, asla bir domuzla güreş tutmamayı öğrendim. Her ikiniz de çamur içinde kalırsınız; ancak domuz bundan hoşlanır."...hem de çok hoşlanır...bilin bakalım kim demiş...son söz=Lutfen siz en iyi bildiğiniz şeyi yapın...sizin yazdıklarınız geleceğe kalcak "tırı vırı'ların" değil -ki aslında gerçek "fingirdek" onlardır- ve tatminsiz öleceklerdir...onlar dedikodu yazar başka bir şey bilmezler .çünkü...saygılar...eyvallah da içinde tabii ki...:)))

nedim üstün 
 02.06.2017 14:05
Cevap :
Devamında efektler de değişmiş ardı sıra, çamurdan hoşlanan domuzla güreş tutmak kötü bir tercih olmalı, kesinlikle en iyi bildiği şeyi yapan insan mutlu olur. Fingirdeklerin ana vatanında mı yaşıyoruz üstad, tırı vırılarcıların yok olması adına eyvallah üstad, selam ile mutlulukla, sağlıkla.  02.06.2017 21:55
 

Nedim üstad, durum tamda sizin bahsettiğiniz efektedir, eyvallah :)

Nizamettin BİBER 
 01.06.2017 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2555
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster