Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
53
 

Vefatının 1. yılında Prof.Dr. İsa Kayacan anıldı

Vefatının 1. yılında Prof.Dr. İsa Kayacan anıldı
 

Prof. Dr. İsa Kayacan ( 20.09.1943- 15 Ekim 2015 )


Prof. Dr. İsa Kayacan ( 20.09.1943) Burdur’un yetiştirdiği tanınmış değerli gazeteci ve araştırmacı yazarlarımızdandı. Vefatının birinci yılında hem Burdur’da ve hem de Ankara’da ailesi, yakınları ve dostları tarafından anıldı. Bu anma törenleri nedeniyle ben de Ankara’daki törenden söz edeceğim.

Türk Dünyası şair-şiir, sanat kültür, edebiyat âlemi ve gazetecilik camiasında sevilen, eğitim faaliyetleri, kültür elçiliği eser, hizmet ve tanıtım komisyonu ile yakından tanınan, Türk gazeteciliğinin duayenleri arasında müstesna bir yeri olan ve İLESAM dâhil birçok sivil toplum gazeteciliğinin kuruluşunda asli ve onun üyelikleri olan Kerkük, Kültür Derneği Kurucusu ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Kayacan vefatının birinci yılında anıldı.

Bu anma töreninde Kerkük Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, araştırmacı yazar Mustafa Nevruz Sınacı, Şair, yazar ve araştırmacı Mustafa Ceylan, Şair İsmail Kara, yazar Arzu Kök ve İsa Kayacan’ın kızlarından Gül ve Seçil Kayacan, bestekâr Murat Duman ile birlikte hazırladıkları bu anma töreni 17 Ekim 2015 cumartesi günü Ankara’da Türk- İş Konfederasyonu Konferans salonunda gerçekleşti. Anma toplantısında Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, şair-yazar Abdullah Satoğlu, HAKAK Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Halk Bilimci araştırmacı yazar Nal Tan, araştırmacı yazar Hayrettin İvgin, şair İsmet Bora Binatlı, Eski milletvekili ve devlet Bakanlarımızdan Hasan Ekinci ve D. Halit Dağlı, şair Vedat Fidanboylu  ve çok sayıda Ankara ve Ankara dışından gelenler İsa Kayacan’ın şair ve yazar arkadaşları, dostları ve sevenleri hazır bulundular. Açılış ve saygı duruşu,  İstiklal Marşı’ndan sonra Dr. Şemsettin Küzeci tarafından günün anlamına uygun kısa ve özlü bir konuşma yaptılar. Bu adada bir panel düzenlendi. Panelde Yekta Güngör Özden, Abdullah Satoğlu, Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı,  Mustafa Ceylan, İrfan Ünver Nasrattınoğlu ve Dr. Şemsettin Küzeci’nin bulunduğu bu panelde Gazeteci ve araştırmacı yazar İsa Kayacan’ın hayatı, serleri ve gazeteciliği konusunda konuşmalar yaptılar. Bu arada eski milletvekili ve Eski Orman Bakanlarımızdan Hasan Ekinci ve Eski Devlet Bakanı Dr. Halit Dağlı da birer konuşma yaptılar. Çünkü İsa Kayacan uzun yıllar bu her iki Bakanın yanında basın danışmanı olarak görev almışlardı. Dr. Halit Dağlı, İsa Kayacan’la ilgili anılarından söz ederken aynen şunları söyledi:

“İsa Kayacan, benim basın danışmanım idi, Basın danışmanı olarak çalıştı.12 Eylül 1981 kadar birlikte olduk.  Bakanlıktan ayrıldığım zaman da yine beni hiç unutmadı, her hafta beni arıyor ve hal- hatırımı soruyordu. Vefalı bir insandı, çok dürüst ve çalışkandı, düzenli güvenilir bir insandı. İşini düzgün ve severek yapıyordu. Bu arada bu satırların yazarı tarafından (Abdülkadir Güler) İsa Kayacan’la ilgili anılarını anlatı bir şiirle sözlerini tamamladı. İkramdan sonra bir hoca tarafından Kur’an okuyarak İsa Kayacan’ın ruhu dualarla yâd edildi. Yapılan konuşmalardan sonra şiirler okundu. Ve İsa Kayacan’ın vefanın birinci yıl dönümünde saygıyla ve rahmetle anıldı.   

Gazeteci araştırmacı yazar Prof.Dr. İsa Kayacan 10.09.1943 Burdur ili Tefenni İlçesinin ECE köyünde doğmuştu. Türk basının usta, çalışkan ve üretken bir duayeni idi.Anadolu’nun 60 il ve 450 ilçesinde yayımlanan birçok dergi ve gazetelerinde şiir,sanat,edebiyat,tanıtım,eleştiri, öykü,roman, araştırmacı,inceleme,gezi,fıkra,halk bilimi (folklor) atasözleri,deyimler, maniler,bilmeceler,    röportaj, radyo  oyunları ve tiyatro gibi  konularda   binlerce makale yazdı ve bunları irili ufaklı  135 parça kitaplarda topladı. (yazdığı makalelerin sayısı 35.470’dir / “İşte Hayatım” İsa Kayacan Ankara 2004,s:718).Anadolu basınının “duayeni veya Yazı Fabrikatörü, Anadolu basını Yazı İmparatoru”diye anıldı. En son yayınlanan eseri  “Kadın Destanı” ‘adını taşıyordu.( Denizli Ticaret Odası 2014).Bu kitabını bana imzalamadan göndermişlerdi. Hasta ve rahatsız olduğunu anlamıştım.

İsa Kayacan Türk kültürü ve Azerbaycan kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı Bakü Üniversitesi Reaktörlüğü ve VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi Başkanlığının, ilmi şuraları kararıyla  19 ve 20 Haziran 2003 tarihlerinde, iki ayrı  “Doktora” Diploması ve Beynelmilel Türk Dünyasına Hizmet  Diploması  ve Profesörlük unvanları verildi. Basın ve yayın hayatında birçok ödüller aldı, Aldığı ödüllerden bazıları şunlardır: Çeşitli kuruluşlardan 41 plaket,66 onur belgesi,3enef, takdir ve onun belgesi, Basında 25 yılın Şeref Ödülü,(üç kez) MPM Verimliliği Katkı Ödülü, Türk Folkloruna Hizmet Ödülü, Irak Türkmenlerine Hizmet Ödüllü, Türk Kültürüne ve Türk Edebiyatına Hizmet Ödülü, İsa Kayacan’ın Bakanlıklar arasında en çalışkan ve Başarılı Basın Danışmanı, üç kez yılın yazarı, yılın şairi, Yılın editörü,” Türkiye’de en çok kitap tanıtan ve Dağıtan Yılın Yazarı “,Merkezi Azerbaycan’da bulunan “Dünya Genç Türk Yazarları Birliği Hizmet Ödülü “gibi ödüller almıştır.  Yine Burdur Belediyesi ve Tefenni Belediyesinin almış olduğu meclis kararlarıyla Burdur ve Tefenni de adı caddelere ve sokaklara verilmiştir. İsa Kayacan sürekli Basın Kartı sahibidir.

İsa Kayacan’ın üç önemli isteği vardı: Yazdıklarından dolayı Günis Rekorlar kitabına girmek, PTT Genel Müdürlüğü tarafından adına bir pul basmak ve Burdur’da heykelinin dikilmesini istiyordu. Ne yazık bu üç arzusu da gerçekleşmedi. Şimdi Burdur veya Tefenni Belediyesinden bir ricamız olacak: İsa Kayacan’ın Burdur’da bir heykelinin yapılmasını diliyoruz. İsa Kayacan’ı hizmetleriyle genç kuşaklarımıza tanıtmalıyız. Vefatının birinci yılında sevgili kadim dostum İsa Kayacan’ı saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum.

Kaynak: İşte Hayatım, Dr. İsa Kayacan, Ece Yayınları Ankara Mayıs 2004,720 sayfa.

 

 

 

 

 

Abbas Oğuz, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abdulkadir Güler: Allah rahmet eylesin.Onun ölüm haberini yazarımız Sayın Ünal Şöhret Dirlik bildirmişti.Allah cennetiyle sevindirsin.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.11.2015 0:05
Cevap :
MERHABA MEHMET bURAKGAZİ bEY, GAZETECİ YAZAR iSA kAYACAN' DA GEÇEN YIL 15 EKİM 2014 'DE ARAMIZDAN AYRILMIŞTI.VEFATININ 1. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ONUN İÇİN ANKARA'YA GİTTİM. VE ORADA ANDIK. ÇOK KALABALIK BİR ANMA TÖRENİ OLDU. ALLAH GANİ GANİ RÜHMET EYLESİN. iSA kAYACAN DA 135 ADET ESERE İMZA ATMIŞ DEĞERLİ BİR GAZETECİ VE ANADOLU'YA SEVDALI BİR YAZARIMIZDI. DEĞERLİ YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER CAN DOSTUM... SAĞ OLUNUZ , VAR OLUNUZ..SELAM VE SEVGİLERİMLE....  30.11.2015 12:49
 

Keşke tüm şair,yazar ve sanatçılarımız Prof.Dr.İsa Kayacan gibi hünerli vasıflarda olsalardı.Ben de saygı ve rahmetle anıyorum.Bu değerleri unutmayıp paylaştığınız için siz değerli dostuma da teşekkür ediyorum...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 07.11.2015 12:19
Cevap :
Merhaba Abbas Bey, Prof. Dr. İsa Kayacan gerçekten çok değerli ve çalışkan , üretken bir insandı. Ölünceye kadar yazdı. Yazmış olduğu makalelerin sayısı 40 bine yakındı... Rekorlar kitabına girmesi gerekirdi. Birde Anadolu'da yayımlanan 60 il ve 450 ilçenin yerel gazetelerinde durmadan yazılar yazdı. Bu yazılarını 135 adet kitapta topladı. O böyle çalışkan ve vefalı bir insandı. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Ben de O'nun anma törenleri için Ankara'ya kadar gittim. Gitmeseydim kendimi vefasız sayardım. Bu güzel insanı bir daha saygıyla ve rahmetle anıyorum...Selam ve sevgilerimle...  08.11.2015 0:07
 

Sayın Hocam! Allah rahmet eylesin, rahmetli İsa Kayacan çok değerli bir yazardı yeri doldurulamaz nurlar içinde yatsın. Sizlere de sağlık ve mutluluk dilerim, selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.11.2015 18:41
Cevap :
Merhaba Nahide Çelebi Öğretmenim, bir aydır Söke'nin dışında idim. Ankara'da idim. Prof.Dr. İsa Kayacan ve Halk ozanı Aşık Şeref Taşlıova'nın anma törenlerine katıldım. Her ikisi de büyük bir değerdi. Allah mekanlarını cennet eylesin. Sizlerden haber almak beni de mutlu etti... sağ olunuz, var olunuz efendim. Değerli yorumunuz için teşekkürler... Selam ve sevgilerimle...  06.11.2015 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2052
Toplam yorum
: 4396
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 826
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster