Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '13

 
Kategori
Egzersiz
Okunma Sayısı
1725
 

Vücut geliştirmenin psikolojiye olan etkileri

Vücut geliştirmenin psikolojiye olan etkileri
 

geniş omuzlar her yerde dikkat çeker !


Ne yapacağım? Ne yapmak istiyorum? Ve neden ağırlık çalışması yapmaya karar verdim?

Bu sorulara cevap vermek önemlidir. Kimileri okulda kendisini sıkıştıran iri yarı çocuğa ders vermek için ağırlık çalışmaya başlar, kimileri izlediği filmlerdeki adaleli oyuncular gibi olabilmek için, kimileri ise insanlara karşı öz güven kazanabilmek için.

Ağırlık çalışmasının pek çok faydası vardır; vücut gelişip kuvvet arttıkça bundan insanın kişiliği de yararlanır; başarının ve gelişimin getirdiği bir kendine güven oluşur. Bir şeyi iyi yapmaktan,kendini daha iyiye taşımaktan gelen bir kendine güvendir bu; aynı zamanda dışarıdan gelen tepkiler de değişir, geniş omuzlar her yerde dikkat çeker.

Yüzüyor musun ya da ağırlık mı çalışıyorsun soruları yöneltilmeye başlar; daha ileri aşamalarda gelişen vücut kişiliğin bir parçası olur.

Kaslı çocuk ya da adam ve ya güçlü kadın olarak çağrılmak gurur okşayıcı bir şeydir zira bu da bir çeşit başarı belirtisidir.

Herkesin marka yaratmaya çalıştığı çağımızda gelişen kaslar kişinin markası haline gelir, bunun yanında işlevseldirler, her hangi bir saldırı ya da taciz durumunda kişi kendini daha güvende hisseder.

Duruşu dikleşir, eğik duran, kambur bir şekilde yürüme alışkanlığı olan pek çok genç ağırlık çalışmasına başladıktan kısa bir süre sonra dik olarak yürüme alışkanlığı geliştirmişlerdir.

Kısacası ağırlık çalışması kişinin iç dünyasında ve dış görünüşünde büyük değişikliklere yol verir. Gelişen vücudun çevrede uyandırdığı; ilgi alaka, korku, hayranlık, merak kişinin kendine olan saygısını arttırır.

Yapabileceklerine olan inancı gelişir, kişi kendi kendisine " Hey madem bunu başarabiliyorum hayatımda başka şeyleri de değiştirebilirim" ifadesi gelişir ve yıllardır göz ardı ettiği isteklerinin üzerine gidecek cesareti bulabilir.

Güçlü olmak kendini emniyet hissetmesini sağlar,kendi haklarını ve fikirlerini çok büyük bir güvenle savunabilmesini, sesini daha yüksek ve rahat bir şekilde çıkarabilmesini sağlar.

Yapılan araştırmalar fizik yapısının ve dış görünüşün insan kişiliği üzerinde büyük etkileri olduğunu kanıtlamıştır.

İyi görünen bir insanın diğer insanlardan daha olumlu tepkiler aldığı, daha fazla destek gördükleri, konuşurlarken daha fazla ilgi uyandırdıkları, karşılarındaki insanlara daha fazla güven verdikleri muhakkaktır.

Çevresinden olumlu tepkiler alan kişi ister istemez kendine daha fazla güvenmeye, kendisi ile daha barışık olmaya yönelir; kendisine ve çevresine olan hoşgörüsü artar.

Kendisini daha rahat ifade edebildiği için, iç sıkıntılarıyla daha rahat baş edebilir, çevresini genişletmesi kolaylaşır, girişkenliği artar, risk almak konusunda cesaret kazanır, kalabalık bir toplulukta çekinmeden ön plana çıkabilir ve kendi düşüncelerini, arzularını ifade edebilir.

Ağırlık çalışmasının alışkanlık yaratmasının en önemli sebebi vücudu olduğu kadar kişiliği de geliştirmesi, güçlendirmesi, kişinin yaşam kalitesini arttırmasıdır.

Harun Kelebekoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5686
Kayıt tarihi
: 04.10.13
 
 

Üniversite'den itibaren sokakları incelemeye başladım. İnsan tanımak, hikayeleri paylaşmak başl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster