Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
401
 

Yürekteki Öfke / Ingrid Betancourt

Yürekteki Öfke /  Ingrid Betancourt
 

Alıntıdır


Bir halkın umudunu yok etmenin en etkili yolu, onu konuşmaya, düşüncesini söylemeye kalkışacak olanın derhal ortadan kaldırılacağına inandırmaktır. (s.2)

Otobiyografi türünde yazılmış güzel bir kitap. Olaylar çok eskilerde değil, hala yaşanmakta olan bir zaman dilimini kapsıyor. 1990-1996 arası yılların Kolombiya'sı...İnsan okurken bizim ülkemize ne kadar da benziyor, diye düşünüyor  Zaten Latin Amerika ülkeleri ile hep benzediğimizi düşünürüm, birçok konuda...

Politikacılar dünyanın neresinde olursa olsun aynı. Başrollerde ise her zaman; lider, mafya, uyuşturucu üçgeni. Ve bunlara tek başına başkaldıran bir kahraman, hem de kadın başına (!) Yasal yollarla mücadele için aday olup, yüksek oylarla seçilerek parlementoya giriyor.

Kolombiya'da geçen ve hala yaşamakta olan Ingrid Betancourt yaşadığı olayları anlatıyor. İlginç ve sürükleyici, hoşuma gitti, severek okudum.

Kitapseverlere öneririm.

Okuduğum Tarih:25 Nisan-6 Mayıs 2002

Yürekteki Öfke-La rage au coeur) Ingrid Betancourt
Çeviri:Yaşar Azaz
Sistem Yayıncılık
1.Basım Eylül 2001

Yayınevi Notu:

Geçtiğimiz Mart ayında Fransa'da ilk baskısı yapılan Yürekteki Öfke'de, Türk okuru Ingrid Betancourt'u dinlerken, bir yandan ülkemizin kaderiyle dünyanın diğer ucundaki Kolombiya halkının kaderi arasındaki birebir benzerlikten hayrete düşecek, bir yandan da kendi halkının Kolombiya halkı kadar onurlu ve en az onun kadar cesur olduğunu yüreği burkularak yeniden hatırlayacak.

*****

Not: Bu kitabın yazarıyla ilgili araştırma yaparken bir habere rastladım. Çok şaşırdım. Ben onun kitabını okurken, ne yazık ki Ingrid Betancourt yasadışı bir örgütün elinde esir tutulan kişilerden biriymiş. 23 Şubat 2002 yılında seçim mitingine giderken kaçırılmış. FARC halen 3 bin kişiyi rehin tutuyormuş. 44'ü siyasi: Milletvekili, bakan, belediye başkanı... 3'ü de Amerikalı.

Ayrıntılı haber:

Web adresi: http://www.sabah.com.tr/2007/05/20//safak.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bilinçli yurttaşlar olduğu zaman bizim politikacılarımız ülkeyi bu şekilde yönetemezlerdi..O dediğiniz ülkelerde bizim politikacılarımızı bir düşünün..halk nasıl tepki verirdi acaba...Demekki iş bilinçli vatandaş olmakta...Kitabın dışına çıktım ama artık kusura bakmazsınız:))

Ramazan Serdar 
 04.07.2007 0:47
Cevap :
Teşekkürler,Ramazan Bey...çözüm yine bizde ve seçip göndereceğimiz insanlarda. Ama seçilince neden değişiyorlar onu da irdelemek gerek,sistemde de bir bozukluk yok mu?Hep aynı...bakalım göreceğiz...selamlar...  04.07.2007 10:31
 

Yazdığın bir cümle kafama takıldı.. Politikacılar dünyanın heryerinde aynı diyorsun...Gerçektende öyle olabilir...Ama alın götürün bakalım bizim politikacılarımızı mesela Almanyaya veya Amerikaya aynı şekilde mi yönetirlerdi merak ediyorum şimdi..Sevgi ve saygılar..

Ramazan Serdar 
 03.07.2007 21:47
Cevap :
Teşekkürler.Bizimkileri niye götürüyorsunuz?(Onlar bize 22 Temmuzda gerekli) Oralarda zaten yapamazlar,her horoz kendi çöplüğünde öter.Benim kastettiğim o değil.Bilinçli yurttaşlar ve yasalar olmasa,Avrupa'da yine aynı olur siyasiler.Örnekleri de çok..Amerika örneğiniz zaten uymamış.İsviçre deseydiniz ya da İskandinav ülkeleri belki daha uygun olurdu.Esenkalın!  03.07.2007 22:02
 

okumadım bak bunu satın alırım artık. sevgiler

Zadig 
 02.07.2007 20:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster