Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '06

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
571
 

AB treni yavaşlıyor, ya ekonomi!!

AB treni yavaşlıyor, ya ekonomi!!
 

AB Komisyonu'nun, Türkiye'nin ek protokoldeki limanlar ile ilgili taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesi ile sekiz dosyada müzakereleri askıya alma, açılan dosyalarda ise kapanmayacağı kararı ne anlama gelmekte?

Türkiye'nin kalkınma ile ilgili 8 dosyanın ortaya koyacağı projelerden hiç bahsedilmeyecek. Açılan dosyalardaki projeler ise hiç bir zaman sonuçlandırılmayacak. Finansman ayağında hep problemler yaşanacak. Üyeliğin zaten ucu açık olması da Türkiye'nin üyelik sürecininin bilinmeyen tarihinin daha da ötelenmesi anlamı taşıyabilecek..

Bu aynı zamanda AB çapasına bağlı ekonominin de soğuması anlamına gelir mi?

Rekor seviyesine ulaşmakta olan cari açığın doğrudan yabancı sermayeyi negatif etkileyip bekleme odasına alır mı?

Gerek girişimcimiz ve gerekse bazı ekonomik çevreler yaptıkları yorumlarda düne kadar iyimser bir havada idiler.

Gerçekten 2002 yılında yapılan reformlar (Ekonomiyi Güçlendirme Programı) makro ekonomik dengeleri yerli yerine oturtmuştu. Enflasyon ile mücadelede büyük başarı sağlandı. Tek haneye indirildi. Şirket birleşmeleri hızlandı. Bankacılık sektöründe yabancı ortaklıklar görülmeye başlandı.

Ekonomide son çeyrekte küçülme olmasına rağmen, kriz beklentisi değil farklı süreçler konuşulmaya başlandı. Doğrudan sermaye ekim sonu itibari ile 15.3 milyar dolara ulaştı. Hiç bir dönemde bu miktar yabancı sermayenin gelebileceği konusunda hayali bile kurulamıyordu.

Türkiye ekonomisi Avrupa'nın beşinci ekonomisi olmak için emin adımlarla ilerlemekte. Ekonomi AB ekonomisi ile entegrasyona ulaşma konusunda epey mesafe aldı. Maastricht kriterlerinin yüzde 75'ini yerine getirdi. 126 ülkeye ihracat yapmaktadır. Şirketlerin yüzde 85'i AB kökenlidir. 13.500 çok uluslu şirket yatırım yapmaktadır.

Türkiye'de üst üste beş yıldır ekonomi büyüyor. AB ülkelerinde böyle bir büyüme yok. Nüfusun yüde 51'i 20 yaşın altında, dinamik.

Halen en büyük çapa AB çapası.

Ekonomik çevreler aşağı yukarı bu kanaatlerini korumaktadırlar.

Ya kamoyu?

Yapılan bir kamuoyu araştırmasında yüzde 53.4 oranında AB'ye üye olunmalıdır denmekte. Hayırcıların oranı yüzde 35.7'e yükselmiş. AB'ye üye olunursa beklentilerdeki oranlar da şöyledir; Yüzde 22.4 ekonomi düzelir, yüzde 19 yaşam şartları iyileşir, yüzde 13 iş imkanı sağlanır, yüzde 10.9 yararımıza, çıkarımıza olur, yüzde 5.6 serbest dolaşım beklenir, yüzde 5 demokrasi gelişir denmektedir.

Biz kendimize yeteriz diyenlerin oranı yüzde 10'u geçmemektedir. (Kasım 2006, Sonar Arş.)

Gerek ekonomik çevrelerde gerekse kamuoyunda AB sürecinden umudun kesilmesi gibi bir havanın görülmediği anlaşılmaktadır.

Ayrıca, AB ülkelerinin özellikle Kıbrıs konusunda ikiye bölünmesi, bazı üye ülkelerin sorunun çözüm yerinin BM'ler olarak teleffuz edilmesi, böyle büyük bir projenin Rumların kaprislerine terk edilemeyeceği hususunda da uyanışların olması sevindiricidir..

İç kamuoyunda hayal kırıklığı Türkiye'nin kalkınması için bitirilmesi gereken projelerin kendimiz tarafından aksatılması, savsaklanması demek olacaktır.

Unutmayalım ki; Nobel ödülünün ve Papa'nın Türkiye ziyaretlerinin yarattığı sinerji henüz Türkiye'nin bazı konularda atak davranması için bizi yönetenlerin ve Sivil toplum kuruluşlarımızın oluşturacakları stratejileri beklemektedir.

Stratejimiz mevcut projeleri bitirmek; 2007 yılında iç kamuoyu açısından kavga yerine, daha demokratik süreçleri nasıl devreye sokabiliriz üzerinde çalışmak olmalıdır.

İç kamuoyunda kavgaya sürüklenmek, AB treninin yavaşlamasının Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz etkilerinin başladığı yahut başlayabileceği anlamında algılamalara sebep olacaktır..

Bu süreçte hayal kırıklığı yaşanmamalı. Çok çalışmak ve ev ödevlerini en kısa zamanda bitrimeye gayret etme azmi içinde olunmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1236
Kayıt tarihi
: 08.09.06
 
 

Tarihi kent Niğde'de doğdum. Ankara Üniversitesi S.B.F Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldum. Ara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster