Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
144
 

ABD neden doğru başkanı seçti?

ABD neden doğru başkanı seçti?
 

Dünyanın gündemi benim gündemim değil. Hiç bu yazıları da yazmam. Bu gündemle başka şeyleri anlatmak istersem ancak…
 
ABD doğru başkanı seçti. Hillary Clinton tecrübeli, ayakları yere basan, sağduyulu, barış yanlısı. Trump malum. Normalde Hillary seçilmeliydi. Bizi de yakan bu yanılma zaten. Niye Hillary seçilmeliydi ki? Hillary durgun deniz, Trump rüzgâr. Biz hep konuya “bize bir şey olmasın” mantığıyla bakıyoruz. Kazanmanın/ileri gitmenin böyle bir mantığı yok. Dikkat edin dünyayı hep deliler/çılgınlar değiştirmiştir.
 
Hillary tecrübeliymiş. Tecrübe dezavantajdır bir kere,  her şeyi korkarak yaparsın. ABD’ye bir şey olmasın diyenlerle ABD uçsun diyenler karşılaştı, uçsun diyenler kazandı. Ben Türk siyasetiyle ilgili yok bilgiliymiş tecrübeliymiş bu tür insanları atın gitsin diyorum, heyecanlı gençleri getirin. Bana Haymana sokaklarına kaldırım döşemeliyiz diyen adam lazım değil.
 
Trump’un söylemleri uçukmuş, dünya barışını tehlikeye sokarmış. Neden söylediğine baktınız mı, gerekçe eylemi meşru kılar.  Dünya sakin olalım masallarıyla kurtulmaz. Dağları aştığın zaman dağlar engel olmaktan çıkar.
 
AKP’nin eleştirilen bu sert politikaları yine de işe yarıyor; neden acaba? Sert politika uygularsanız ülkedeki diğer sertliklere engel olursunuz, çakallar başını kaldıramaz. Bizim derdimiz hükümetin sert politika uygulaması değil, içeriğinin yanlış olması; doğruyu yap kafama sopayı vurarak yap! AKP’nin kendisi yanlış, yöntemi değil.“tecrübeli, ayakları yere basan, sağduyulu, barış yanlısı…” Allah göstermesin, itler köpekler bizi yer valla!
 
ABD yarı demokratik bir ülke… Fakat demokrasi pısırığı, barış mıymıntısı değil.  Avrupa’da her şey yolunda gider ama Avrupa ileri gitmez. ABD’de bazı şeyler yolunda gitmez ama ülke hep ileri gider. Çünkü Avrupa barışı yeşil çimenler üzerine uzanmak olarak görüyor. Oysa ABD’nin özgürlük anıtına mızraklar saplanıyor. Dünya ABD’nin dediği gibi, yeşil çimen masal. ABD barışı Hillary’nin şiir okumasıyla değil, Trump’un masaya yumruğunu vurmasıyla sağlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 290 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey Bilirsin yazılarını takip ederim. İlk defa senin bir yazını beğeniyorum. Siyaset alanında dünya insanları bunaldı. Statükonun zincirlerini kırmaya başladı. Sıra dışı yeni ve farklı kişilikte ve farklı düşünce ve söylemleri olan siyasetçileri tercih etmeye başladı. Bu konuda da Ülkemiz öncü ülkelerden. Eğer bürokrasi tuzaklarından kendini koruyabilirse ABD ve dünya derin bir nefes alır. Selamlar...

SÜLEYMAN SIRRI 
 17.11.2016 22:48
Cevap :
Aslında ben de bütün yazılarımı beğenmem.Çok beğendiğim yazılarım var ama onlar da okunmuyor.Farklı bir şeyi anlatıyorum ya da insanlara ters geliyor belki bilmiyorum.İnsanlar içeriğe bakmıyor, konuya bakıyor.Saygılarımla.  21.11.2016 22:58
 

Amerikalıyı bilmem de bizim açımızdan bence doğru seçim oldu. Adam faydacı akıl işletmede uzman. TC ile terör örgütlerini bir tutmayacaktır.

Muharrem Soyek 
 10.11.2016 17:49
Cevap :
Bizim için iyi oldu diyorsunuz.Umarım.  13.11.2016 16:08
 

ABD’nin kurulduğu tarihten beri izlediği siyaset belli olduğu gibi, 8 Kasım 2016 başkanlık seçiminde yarışan adayları arasında da uygulamada bir fark yoktur. Ama başkanlık seçimi sürecinde, tek farkları ki öyle, dillerinden dökülenlerse… Düşün yıllardır dünyanın jandarması olan ABD’nin başkanlık seçiminde, ağzından çıkanı kulağı duymayan Trump kazanmışsa; biraz daha düşün insanlığın halini. Bu arada masa falan kalmadı, yeni bir 3 Kasım dönemi başladı, 3 Kasım 2016 Perşembe ikindi sonu Eskişehir’e telefon ettin, tam o sırada Köprübaşı’nda Porsuk kıyısındaydım, Ordu Güzel Sanatlar Lisesi de kalabalık bir grupla geziye gelmişlerdi. Yenişehir diye hitap ettin telefonun öbür ucuna, cevabım "Eskişehir, daha çok yeni köy çıkarır..." oldu. Diyeceğim o ki, ABD eski köyün seçimini yaptı, Anadolu önümüzdeki günlerde, yeni köyün seçimini yapacak; ama bu sandığın eseri de olmayacak. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 09.11.2016 18:21
Cevap :
Seni aradığımda Porsuk çayı kıyısındaydın ha...Bir gün inşallah yolumuz düşer oralara...  11.11.2016 16:45
 

Dünya zaten cinnet geçiriyor. Bence de bu cinnete en gerçekçi tepki Donald Trump'tır.

Muharrem Soyek 
 09.11.2016 14:56
Cevap :
Aynen, süper bir tespit.  10.11.2016 17:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6288
Toplam yorum
: 15347
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster