Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3642
 

Alkolsüz şarap mı?

Alkolsüz şarap mı?
 

Hollanda’da yaşayan bir Türk girişimci, “<ı>Kevser Helal Şarap” markasıyla alkolsüz şarap üretmiş. Ve şimdilik bu ülkede tüketicisiyle buluşmuş bile “<ı>helal şarap”lar. Hollanda marketlerinde, normal şarap fiyatına satılmaya, diğer ülkelerden ve Türkiye’den de talepler gelmeye başlamış.


Tadımını yapmadan, şöyle ağza doğru daralan geniş kadehte çalkalayıp; kokusunu, rengini, tadını, bukesini, gövdesini, aromatik yapısını ve asiditesini test ve tecrübe etmeden olumlu-olumsuz eleştirebilmem mümkün değil tabi bu ürünü. Ama tecrübelerle sabit yaşanmışlıklarımız da yok değil.


Mesela birkaç yıl önce, yine bir Türk firması, Avrupa’dan, alkolsüz bira ithal etmişti. Limonlu ve sade seçenekleriyle piyasaya sürülen, ülkenin çok tanınmış marketlerinin raflarında yerini alan bu arpa suları kısa zamanda ortadan kayboldu. Çünkü kesinlikle, normal biranın yerini alabilecek aromatik yapı ve lezzete sahip değildi. Türk damak tadı, bu ürünü reddetti.


Alkolsüz şarapta ne olur bilemem. Dedim ya, tadımını yapmadan karar vermek ve yorum yapmak imkansız. Ama pek çok çevrede işe yarayacağı kesin.


Mesela laik gibi görünüp takiyye yapan güruh, beyaz şarap içiyoruz diye elma suyu içmekten kurtulabilir bu ürün sayesinde. Bizim güzelim elma suyu da “<ı>AKP şarabı” yakıştırmalarından kurtulur böylece.


Tam tersi dindar geçinip de takiyye yapan alkollü içki tüketicileri de bundan böyle rahat rahat şaraplarını içebilirler sosyal ortamlarda. Soran olursa “<ı>alkolsüz” nasıl olsa. Tutup da kadehlerinden içip, alkol oranı kontrolü yapacak değiller ya, kimlik araştırmacısı mahalle baskıcıları.


Uzun lafın kısası “<ı>Kevser Helal Şarap”, üreticisinin dediği gibi, hakikaten de piyasadaki bir boşluğu doldurabilir. Ben bundan sonraki safhada alkolsüz rakı ve alkolsüz viski girişimlerini beklemekteyim. Ve özellikle şarapta olmak üzere tüm bu ürünlerde, tipik gastronomik yapıyı bozmadan bu işi başarabilirlerse helal olsun onlara, helal gıdaları.


Bir gün, bir yerde, bu helal şarap markasına ait bir ürün elime geçerse; daha teknik yorumlarımı, tadımım sonrası, sizlerle paylaşmaktan zevk duyacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Simdi alkolsuz sarap tayyipsiz akp ye benzer desem kizacaklar demeyim en iyisi. Cok ilginc Hollanda da yasayip Danimarkada is yapan bir kisi tanimistim, vergi yuzunden basi derde girmek uzereyken son anda kurtarmisti kendisini. Acaba diyorum bazi seyleri rahat yapabilmek icin guzel dinimiz paravan mi ediliyor?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 27.01.2009 18:46
Cevap :
Sevgili Beyhan Hanım, dersem kızacaklar diye demeyip de gözüne gözüne vurduğunuz bahis ile sorusu cevabından önemli çok yerinde sualiniz için teşekkürler ediyor, Danimarka'ya sevgi ve selamlarımı yolluyorum.  28.01.2009 7:17
 

Sayın yazarım, onlar sürekli takiyye yapmaktalar. Alkolsüz meyve ve sebze ve bakliyat olmadığı gibi, alkolsüz şarap da olamaz. Üzümün özünde alkol vardır. Üzüm suyu, elma suyu, portakal vs. meyve sularının hepsi alkol içerir. Doğanın özünde alkol vardır:)) Sevgi ve Saygılarımla

murat kocaadam 
 27.01.2009 17:28
Cevap :
Sevgili Murat Bey, değerli katkı ve paylaşımınızdan dolayı teşekkür ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.  28.01.2009 7:15
 

ne güsel işde :)

Selim ARPACI 
 27.01.2009 16:46
Cevap :
Sevgili Arpacı, güzel olup olmadığını zaman gösterecek. Arpa suyu işine döner mi, dönmez mi o zaman ortaya çıkacak. Teşekkür ederim.  27.01.2009 16:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 901
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3727
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster