Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
703
 

Ben nasihat etmiyorum ki!

Ben nasihat etmiyorum ki!
 

Önümüze gelene nasihat edersek iyi mi olur?


- Selamün Aleyküm!

- Merhaba!

Adamın selamına merhaba diye cevap verdik ya, bir de saçlarımı süzüyor, başlıyor konuşmaya.

- Abi seni bir gün bizim toplantılara götüreyim.

Tarikat toplantısına götürecek beni, saçlarımı adam gibi kestirecek ve "Aleyküm selam!" demesini öğretecek. Bir kişi daha getirdi diye tarikat tarafından mükafatlandırılacak.

Teşekkür ederek, benim bu yaştan sonra eğilebilecek bir ağaç olmadığımı, böyle tarikat toplantılarına da hiç gitmeyeceğimi söylüyorum.

Biraz aradan sonra,

- Abi gel seni yarın Cumaya götüreyim?

- Sırtında mı götüreceksin?

Espriyi anlamıyor aklı evvel.

- Yok abi beraber gideceğiz. Açılırsın, Allah'a imanın artar filan!

Başlıyor anlatmaya. Yarım yamalak dinî bilgileriyle bana nasihat ediyor. Ne yapmam, nasıl yaşamam gerektiğini anlatıyor. Onun dediği gibi yaşarsam işlerim da açılırmış, sağlığım da düzelirmiş.

- Bak kardeşim, seninle öyle sıkı fıkı dostluğumuz yok! Ayrıca sen ne dindar birisin ne de benden eğitimli ve kültürlü! Benim, senin nasihatlerine ihtiyacım yok, nasihat edeni de sevmem!

- Abi ben nasihat etmiyorum ki, düşüncelerimi söylüyorum.

- Tamam o zaman. Söyledin düşüncelerini, şimdi lütfen şu ofisin kapısını dışarıdan kapatıver!

Anlamıyor.

- Git kardeşim, sıkıldım senden! Bir daha da uğrama! Hayırlı cümbüşler!

Salak salak bakarak gidiyor. O günden beri de birkaç kere ofisin önünden geçti, vitrin camından içeri bile bakmadı. Rahatladım.

*****

Geçenlerde hastanede babasına refakatçi iken tanıdığım, bana TV temin eden birisi geldi. Hastanede çektiğim resimleri verecektim. İçeri girer girmez havalı bir şekilde,

- Gel seni yemeğe götüreyim, dedi.

- Teşekkür ederim karnım çok aç değil. Dolapta yemeğim var, daha sonra ısıtıp yiyeceğim.

Arkadaş ısrarlı. İlle de beni yemeğe götürecek.

- Teşekkür ederim, zaten yeni yeni nefes darlığı çekmeden yürümeye çalışıyorum, dışarı çıkıp da bilmediğim bir lokantaya gidemem, dedim

- Yahu sen hep böyle tembellik yaparsan, kalkmazsan koltuğundan tabii hasta olursun!

Aslında beni özel hayatımda ilk defa gördü. Nereden biliyor tembel olduğumu, hiç hareket etmediğimi vs. Biliyor işte! Ya müneccim, ya da müneccim moku yemiş.

- Kardeşim teşekkür ederim davetin için. Henüz rahatsızlığım geçmedi, çok dikkatli yaşıyorum. Hareket ederken hemen yoruluyorum, kalp nakli filan diyor doktorlar. İlle de yemek ısmarlayacaksan, 3 dükkan ötemde kebapçı var, dört liraya Adana Kebap getiriyor, söyle iki tane yiyelim!

Yooo! İlle de Köfteci Yasin'e gidecekmişiz. Onun o bol kuyruk yağlı köftesinden yiyeceğiz.

Gitmedim, daha doğrusu gidemedim. Gerçekten takatim yoktu.

Bu sefer arkamdaki bulaşık tabaklara taktı kafasını.

- Şu tabakları yıkamak zor mu? On dakika sürmez. Görüntü iyi değil. Şuraya bir alçıpen yapsan, koltuğu da arkaya koyarsın daha güzel olur hem bulaşıklar görünmez.

- Yaa kardeşim sen resimleri almaya mı geldin beni üzmeye mi, bana nasihat etmeye mi? Senin düşündüklerini ben düşünemem mi? Takatim yok fazla, yeni yeni düzeliyorum. Hareket ettikçe yoruluyorum. Akşama Ali gelecek beraber yıkayacağız bulaşıkları. Alçıpen, perde merde. Ben düşünemem mi? Param yoksa nasıl yapayım? Bu yüzden henüz reklam yapmıyorum, ajansım açık değil, yabancı insan girmiyor içeri. Bana niye nasihat edip duruyorsun! Aklını kendine sakla, bana lazım olmaz, benimki bana yeter. Ben nasihat edilmeyi sevmem!

- Nasihat etmiyorum ki, düşüncelerimi söylüyorum!

- Yani bu deminden beri "şöyle yap, böyle yap!" demelerin nasihat değil de düşünce mi?

- Ne var ya! Düşüncemizi söyleyemeyecek miyiz?

- Bana söyleme kardeşim. Ben senden düşünceni söylemeni rica etmediğim gibi, söylemeni de istemiyorum.

Resimleri de almadan, kızdı gitti.

- Tamam, yolun açık olsun! dedi, giderken.

*****

Bugün vitrine yapmak istediğim reklamın bir bölümünü yapıştırdım. Dijital baskı folyo. Onun gibi 4 adet daha olacak. Param oldukça, parça parça.

Tanıdık bir genç arkadaş girdi içeri.

- Abi bu reklam iyi de, biraz daha yukarı yapıştırsaydın keşke! Göz hizasında değil. İnsanlar göz hizasında olmayan şeylere dikkat etmezler!

- Yok ya! Sağ ol kardeş bak bunu bilmiyordum.

- Hem diğer camlar boş kalmış, görüntü çok güzel değil. Oralara da yapıştırman lâzım.

Şimdi bu arkadaşa da paramız oldukça yapıştıracağımı filan anlatmadım. Zaten anlamayacak. Tanıdığımdan beri kendisi de parasız, hep müşterilere yaptığı işlerin parasını alamamaktan şikayetçi.

- Sağ ol kardeşim nasihatlerin için. Ama ben, bana nasihat edilmesini sevmem. Ne gerekirse, gücümün yettiğince yapacak zekam da var, hevesim de!

- Abi hemen alınıyorsun ya, ben sana nasihat etmedim ki, düşüncelerimi söyledim.

- Tamam abiciğim. İyi yaptın da bir dahaki sefere sormadan söyleme lütfen!

- Tamam abi ya! Bir daha bir şey söylemem!

Kızdı gitti.

*****

Türkiye'ye temelli döndüğüm 1995 yılından beri, hep nasihat edenler vardı karşımda. Benim tecrübe ve bilgilerimden, maceralı yaşamımdan bir şeyler öğrenmek, benim yaptığım hataları yapmamak için bana sorular sormak zahmetine katlananlar çok azdı. Milliyet Blog’tan tanıdığım dostlarım istisna tabii. Onlarla hep güzel diyaloglar kurabildim.

Bazen ben belirli konularda bilgilerimi paylaşmaya kalksam hemen koro halinde konuşmaya başlıyoruz muhteremlerle. İlk birkaç cümlemi bitirmeden başlıyorlar benimle beraber bilgilerini sunmaya. Devrik cümle kurduğumda yandım. O zaman hemen başlıyorlar anlatmaya. Benim anlatacaklarım onları pek ilgilendirmiyor.

İnsanlarımız genellikle konuşma ve dinleme özürlüler. Nasihat etmeyi çok seviyorlar ama dinlemekten nefret ediyorlar. Her şeyi biliyorlar, bilmedikleri bir şey var hiçbir şey bilmedikleri. Tabii bu bir genelleme. İstisnalardan söz etmiyorum. Kendi gözlemlerimi analiz ediyorum, objektif bir şekilde.

Sevdiğim bir arkadaş, bana dinî bilgiler vermeye kalkıyor.

- Kuranı Kerim'in meâlini okudun mu? soruma,

- Okumadım ama kız kardeşim okudu, o bana her şeyi anlattı, diyor.

- Ayet mi daha uzun sure mi?

- Ayet!

- Aferin bilemedin! Kuran-ı Kerim 114 sureden oluşuyor, ayetler de surelerin içinde geçer, 6666'dan fazladır. En uzun sure 266 ayet ile Bakara suresidir.

Arkadaşın umurunda değil. "Abi kusura bakma yanılmışım, senin dinî bilgilerin kuvvetli!" demiyor, hâlâ bana nasihate devam ediyor. Kendi algıladığı şekilde de Kuran-ı Kerim ve İslamiyet hakkında bilgiler vermeye devam ediyor. Kulaktan dolma bilgiler tabii.

Nasihat etmek güzel bir şey değildir. Sormadan kimseye nasihat etmemeli. Velev ki(!) nasihat ettiğimiz kişi en yakın dostumuz, yakınımızdır, o zaman da dikkatli olmalı, düşünce belirtirken karşımızdakinin düşüncelerine de saygılı olmalıyız, diye düşünüyorum. Tabii herkesin düşüncesi kendisine.

M.M. İzmir, 17 Ocak 2009 / 12:10

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazının bir parçasını değil de tamamına bakarsak çok güzel buldum yazınızı. Yurt dışında bulunmuş feleğin çemberinden geçen birisinden yararlanmak yerine ona nasihat vermeye çalışmaları tam Aziz Nesinlik bir durum. Saygılarımı sunuyorum.

Eşit Ağırlık 
 22.01.2009 13:40
Cevap :
Sevgili Harun'cuğum bu güzel yorumun için de bir teşekkür sana! Sağ ol! İnsan düşüncelerinin beğenildiğini, anlaşıldığını gördükçe seviniyor. Çocuk gibi oluyor vallahi! Samimi iltifatlar her yaşta insana moral verir. İnşallah bir gün İzmir Sohbet Toplantılarımızın birinde seni de aramızda görürüz de bol bol muhabbet ederiz. Saygı ve sevgilerimle güzel arkadaşım.  22.01.2009 14:12
 

Sevgili ağabeylerim dostlarım.. Tüm ilahi dinlerde olduğu gibi bizim dinimizde cemaat olmayı birlikteliği beaber ibadet edip beraber paylaşmayı nasihat etmiştir, yada abim kızmasın öğretmiştir. Yani demem o ki haddi aşıp bilir bilmez konuşanlara kendince nasihat edenlere bende kızarım ancak içeriden göremediğimiz bazı şeyleri dışarıdan daha kolay görme şansımız vardır. Eleştirel bakmıyorum üstad yazına yanlış anlama. Bende butür şeylerle çok karşılaştım ancak söyleyecek bir fikri olan insanlar var etrafında güzel bence.. Avrupada yaşamış bir insansın o reklam afişi olayını bırak sormadan söylemeyi sorduğunda karşılık isterler. Anlattıkalrınızdan birde şunu çıkardım. Yardımlaşma duygumuz daha ölmemeiş... Saygılar

Alparslan Ceran 
 21.01.2009 13:46
Cevap :
Sevgili Avniii,
yorumunuz için teşekkür ediyorum. Burada yazan herkes sadece görüş belirtiyor zaten. Toplumu değiştirmeye, insanlara birtakım düşünceler aşılamaya niyeti olanlar var mı bilemem ama benim öyle bir niyetim yok. Paylaşım ve güzel dostluklar için buradayım. Yazarken hem rahatlıyorum hem de biriimlerimden istifade etmek isteyenlere bir şeyler vermeye çalışıyorum. Düşüncelerimi beğenene de beğenmeyene de saygım var. Mutlu günler dilerim.  21.01.2009 14:12
 

Değerli Ağabeyim, Bakara Suresi 266 değil, 286 ayettir; galiba yanlışlıkla 8 yerine 6'ya basmışsınız. İkincisi; ayet demek cümle demektir: 6666 cümle olarak bize öğretilen Kuranıkerim aslında o sayıda ayete sahip değildir... Kuran ayetlerinin sayısı hakkında tam bir mutabakat da yoktur. Bunun bazı sebepleri vardır: * Ayetlerin tamamında veya kur'an'ın genelinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat Kur'an alimleri arasında ayet sayısında bir görüş ayrılığı mevcuttur. Şöyle ki, Kur'an'ı açtığınızda ayetlerin yerini tayin eden yuvarlak işaretler görürsünüz. İşte bazı alimlere göre, bu iki yuvarlak arasındaki ifadeler ayettir. * Fakat bazı alimlere göre ise, bu yuvarlakların aralarındaki ifadelerin bazısı sadece bir ayet değil, iki veya daha fazla ayettir. * 19 ebcedle yazılan Kuranıkerim' baktığınızda, 6234 adet bağımsız ayet içerir ve tekrarlanan Besmelelerle birlikte toplam 6346 ayete sahiptir. Bilginize, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 20.01.2009 1:01
Cevap :
Sevgili Mehmet Bey,
Düzeltmeniz için teşekür ederim. Evet, Bakara Suresi 286 ayettir ve benim aklımda 266 olarak kalmış. Yani bir klavye hatası yok, 266 zannediyordum. Ama ayet cümle demek değildir.
Ayet ille cümle olacak diye bir kural yok. Bazen ayet bir tek kelime olabilir, hattâ rümuzlu birkaç harf olabilir. Bazen de bir çok kelimeden veya cümleden oluşan uzun bir cümleler topluluğu olabilir. Meselâ Ayetel-Kürsî bir ayettir. Kur'an-ı Kerim'in en büyük ayeti, tek bir sayfa tutan, Bakara Sûresi'nin sonunda, Amenerrasûlü'den bir sayfa önceki Ayet-i Müdâyene'dir.
Bu düzeltmeyi de ben yapayım. Gelelim ayet sayısına, orada ikimiz de haklı değiliz. Kıraat imamlarından Nafi 6217, Şeybe 6214, Mısırlı bilginler 6226, İbn-i Abbas 6616 olduğunu söylemiştir. Kufelilerin görüşü doğrultusunda bugün yeryüzünde bulunan tüm mushaflarda ayet sayısı 6236 olarak kabul görmüş ve numaralandırılmıştır. Halk arasında bilinen 6666 sayısının herhangi bir dayanağı yoktur. Saygılar!  20.01.2009 1:36
 

Kimse alınmasın ama okuduğum yorumlardan çıkardığım sonuç şu; arkadaşlarımız ucundan kıyısından da olsa yine size nasihat etme moduna girmişler! Yoksa size huysuz mu demek istiyorlar! Özellikle imzanıza (MM) takmış vaziyetteler!!! Sürçü lisan ettiysek affola üstadım...Saygılar...

Oktay DEMİR 
 18.01.2009 21:36
Cevap :
Yok be Oktay'cığım, arkadaşlarımız yazı hakkındaki düşüncelerini yazmışlar. Ayrıca nasihat etseler de çoğumuz birbirimizi sanal da olsa iyi tanıyoruz. Problem yok. M.M.'ye takan arkadaşımıza yazdığım cevabı anlamıştır o ama sen bilmiyorsun tabii. Selam ve sevgiler  18.01.2009 22:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3180
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster