Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '11

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Boşnakları ne kadar tanırsınız?

Boşnakları ne kadar tanırsınız?
 

Küçük Bir BOSNA ÖYKÜSÜ


Boşnak kim midir? Türk Dil Kurumına göre sözlük anlamı; Bosna halkından olan veya bu halkın soyundan gelen kimselere Boşnak denir. Oysa Boşnak eski Yugoslavya denilen yerde sadece Müslüman olan halk için kullanılılırdı. Çünkü; orada Hırvat ve Slavlarda vardı. Yani Katolik ve Ortodoks Hristiyanlarda bulunmaktaydı. 

Boşnak; Tarih boyunca çile çekmiş ve 1878 yılından itibaren zorunlu göçe zorlanmış bölünmüş ailelerdir. Yarısı yok olan nesildir.Özellikle 1925 yılındaki Şahoviçi Katliamından sonra sırf Müslüman oldukları ve dinlerini, inançlarını terketmedikleri için Türkiye'ye dört parti halinde göç etmek zorunda kalan ve pek çoğu da Fatih Sultan Mehmet'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunlarıdır. 

Boşnak Tarihine bakarsak, Bizans imparatorluğu içinde kalan ve 1200 lü yıllara kadar bağımsızlığını ilan edemeyen, o tarihe kadar sürekli el değiştiren Bosna, bağımsızlığını kazanarak "Bosna Krallığını" tam 260 yıl korumuştur. 1463 Tarihinde Osmanlı idaresi altına geçmiştir. Bu nedenle Osmanlı tarzı mimari yapılar, camiler, medreseler yapılmıştır. Ancak Müslüman Boşnakların kullandığı bu yerler sürekli savaşlarla yok edilmeye çalışılmıştır. 1878 Yılına kadar Osmanlı yönetiminde de önemli görevlerde bulunan Boşnak halkı 1878 Tarihindeki Kongreyle Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna devredilmiştir. 

İşte acılı dönemler yeniden başlamış ve 1918 tarihine kadar müslüman nüfus eziyet görmüş ve OSmanlının idaresindeki topraklara doğru göç etmiştir. Bu göçlerde de tüm mal varlıklarını bırakmışlardır. Bırakılan topraklara Sırp Halkı yerleşmiştir. 

1918- 1941 arasında Yugoslavya Hükümeti sürekli savaşmıştır. 1945 yılına kadar olan 2.Dünya Savaşı sırasında ise Naziler Yugoslavya'yı işgal etmiştir. 

1945 - 1990 Senelerinde de soğuk savaşlar devam etmiş olup, Tito idaresinde kalmışlardır. Tito'nun liderliğinde maalesef 1918 öncesine dönmüştür. 

1992 - 1995 arası kanlı iç savaş sonrası parçalanmıştır. Şubat 1992 de Bosna -Hersek olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.Bu savaşta 100.000 müslüman boşnak öldürülmüştür. Çoğu sivil, aydın, kadın ve çocuk pek çok toplama kampında etnik soykırıma uğramıştır. Saray Bosna ve en çok müslümanların yoğun olduğu şehirler kuşatma altında kalırken de modern çağın en uzun kuşatması 1995 de son bulmuştur. 

İşte Boşnak; Tüm dünyanın gözü önünde ve Avrupanın göbeğinde zulüm yaşayan müslüman halktır. 

Dini inançlarına bağlı, devlet yönetimine saygılı , gururlu, yardımsever bir ırk olan Boşnaklar, yaşadıkları yerde kendi kültürlerini yaşatmaya ve tanıtmaya çalışırken de tüm etnik kökenlileri kardeş gören bir topluluktur. 

En önemlisi yaşadığı Vatanına, o vatanın diline, Türk Bayrağına sahip çıkandır. 

Unutulmaması gerekenlerden biri de açma böreğin her türlüsünü (PİTA) en iyi yapan ve kıtlama kahvenin yanında en çok lokumu tüketen kişidir BOŞNAK.... 

Sizde Boşnakları tanır mısınız? 

 
Toplam blog
: 103
: 1399
Kayıt tarihi
: 21.03.08
 
 

Hacettepe Ün. mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda ve okulu bitirdikten sonra bir gazetenin muhasebe ..