Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
829
 

Bu defa kökü kurutulacak

Bu defa kökü kurutulacak
 

İnsanlarda başlangıç olarak iştahsızlık, kırgınlık, yorgunluk, ateşle başlayan, daha sonra huzursuzluk, aşırı korku hali, saldırganlık, uykusuzluk, psikiyatrik bozukluklar, depresyon ve bunlara eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, titreme, karın ağrısı, bulantı-kusma, Hiperaktivite, oryantasyon bozukluğu, hayal görmeler, sara krizleri, tuhaf davranışlar, ense sertliği, hızlı ve sık nefes alıp verme, salya artımı ve felçler, nörolojik belirtilerin gelişmesinden 7 gün sonra koma hali gelişmesi ve sonunda hastanın yaşamını kaybetmesi, sizce hangi hastalığı tanımlamaktadır?

Hepimizin aklına değişik hastalık isimleri gelmiş olmalı.

Okuyunca, “tamam, buldum” diyeceğimiz ve hepimizde aynı çağrışımı yapacak olan ipucunu da söyleyeyim; Hastaların yaklaşık olarak yarısı, ataklar döneminde su içmek istemekte ve su içme teşebbüsü sırasında boğaz kaslarının kasılması nedeniyle kişide tıkanma, boğulma hissi ortaya çıkmaktadır ve hastalarda hidrofobi (sudan korkma) gelişmektedir.

Evet, bildiniz. Adı bile irkilmemize neden olacak kadar ürkütücü olan KUDUZ hastalığından söz ediyorum.

Kuduz; çakal, kurt, tilki, kokarca, sırtlan, ayı, yarasa gibi doğadaki tüm vahşi memeliler ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlar arasında varlığını sürdürür. Bu hayvanlar tarafından ısırılan insanlara bulaşarak hastalık oluşturur.

Sivil toplum, havacılık konularında bir yazı okumak için geldiğiniz bu sayfada, şimdi bu kuduz işi de nereden çıktı? Anlatayım.

Dün, 24 Şubat Pazar günü Türk Hava Kurumu Efes Havaalanı’nda bir tören vardı. Tarım ve Köy İşleri Bakanımız Sayın M. Mehdi Eker, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak İllerimizin Valileri, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Sayın Yusuf Güngör, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Koruma Kontrol Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Muzaffer Aydemir ve çok sayıda davetlinin katıldığı, Ülkemizde bir ilkin başlatılması töreni.

24 Şubat 2008 gününden başlanarak, artık yaban yaşamı da Kuduz Aşısı ile aşılanıyor.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nca AB desteğinde 3 yıl süreli “Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi” uygulamaya konuldu.

Bu proje çerçevesinde;

· Ülke genelinde köpek kedi varlığı ile belirli bölgelerdeki çiftlik hayvanlarının parenteral yolla aşılanması,

· Aşılanan sahipsiz hayvanların renkli bantlarla işaretlenmesi,

· Ege Bölgesi’nde de yaban hayvanlarının ağız yoluyla (oral) aşılanması,

· Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde sahipsiz hayvanlar için hayvan bakım üniteleri kurulması,

· Kuduz hastalığı ile ilgili olarak tanı merkezlerinin güçlendirilmesi ve surveylans çalışmalarının yapılması gerçekleştirilecektir.

Aşılama Ege Bölgesi’nde İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak İllerini kapsayacaktır. 1999 yılından sonra Ege Bölgesi’nde İzmir’de görülmeye başlayan yaban yaşamdaki kuduz vakaları çevre illere de yayılma eğilimini sürdürmektedir. İçinde aşı kapsülü bulunan yemlerin, Türk Hava Kurumu Uçakları ile bu hayvanların dolaşabilecekleri alanlara atılması ve yaban yaşamdaki hayvanların bunları yemesi ile aşılanmaları da sağlanmış olacaktır.

Aşı; SAD B19 suşu kullanılarak üretilmiş canlı bir aşıdır. Aşının çevresinde bulunan köfte şeklindeki yem, balık ya da hayvan yemi ile parafin ve yağdan yapılmıştır. Bu karışım yaban hayvanları için çok çekicidir ve aşı plastik bir kapsülün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış halde köftenin ortasında yer almaktadır.

Türk Hava Kurumu’na ait beş adet An2 uçağı ile atılan aşıların evcil hayvanlar, ve insan sağlığı için bir tehlike taşımadığını, ancak bu yemlerden uzak durulması gerektiği, aşılama yapılan İllerde yaşayanlara Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca hazırlanan el ilanları ve afişlerle de duyurulmaktadır.

Her zaman Kamu yararına yaptığı çalışmalara; havadan orman yangını söndürme, hasta ve organ taşıma gibi yaşamsal faaliyetlerine bir yenisini, yaban yaşamdaki hayvanların kuduza karşı aşılanmasını ekleyen Türk Hava Kurumu ve Kurum çalışanları, yeni bir alanda daha Ülkesine hizmet etmenin gururunu yaşamaktadır.

Türk Hava Kurumu’nun da katkılarıyla gerçekleştirilecek bu proje ile ülkemizde, kuduz hastalığının kökü kurutulacak ve pek çok ülkede olduğu gibi, bizde de kuduz tarihe karışacaktır.

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Bir Cumhuriyet Kurumu olan THK’na üye olun. Rejime ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmanın bir yolu da, rejimin ve Cumhuriyetin kurumlarına sahip çıkmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir konu. Aydınlattğınız için teşekkürler..

E. Özdemir 
 08.03.2008 1:52
Cevap :
Sayın Erol Özdemir, İlginize çok teşekkürler. Saygılarımla..  08.03.2008 18:23
 

Bu proje harika olmakla birlikte geç kalınmış bir proje. Sanıyorum 88 yılıydı ve o sene gazeteler televizyonlar kuduz haberleriyle çalkalanıyordu. İşin en acı tarafı ısırılan insanlarımız kuduz tehlikesini bildikleri için kuduz aşısı yaptırıyorlardı ama buna rağmen ölüyorlardı. Aşının iki çeşit olduğu söyleniyordu ...Düşüncesi bile korkunç. Bu proje sevindirici bir haber...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 29.02.2008 13:02
Cevap :
Sayın Yazarım, hangi konuda geç kalmadı ki. Önemli olan "zararın neresinden dönülürse kar" noktasında olmamız. Kaybolan değerlerimizi geri getiremeyiz. Hiç değilse kalanlar için bu tehlikeler olmasın. Saygılarımla..  29.02.2008 13:27
 

Hocam saygılar haber çok güzel ancak havadan yapılan kısmı detaylandırmak isterim. Türkiyede yaban hayatta rastlanan vakaların haritası çıkartılmış ve İzmir bölgesinde 36000 km. karelik alan seçilmiş. Bu alan her km. kareye 17 adet aşı atılması gerekmekte ve bu işi yapmak hiç kolay değil. Bütün bölgeye 1 km. ara ile kat eden 84 rota belirledik ve en az 370 saatlik uçuş ile bu uçuş süresi boyunca gözünü GPS'den ayıramıyorsunuz bir yandan da araziyi takip etmek zorundasınız yerden 300 m. yüksekliği muhafaza etmeniz gerekiyor, bölgedeki dağları ve vadileri hesaba katınca olayın vehameti ortaya çıkıyo, telsiz ve diğer trafikler de eklenince bu uçuş bizler için çok yorucu sürekli konsantrasyon isteyen bir uçuş olduğu ortaya çıkıyor. Meteoroloji müsait oldukça günde 7 saat uçuş başka uçuşa benzemiyor hocam saygılar.

Hakan BAKIR 
 28.02.2008 22:49
Cevap :
Sayın Hakan Bakır, sizler; bu operasyonda görev alan pilotlarımız , yıllardır sürdürdüğünüz, tarım zararlılarına karşı havadan savaşım, orman yangınlarının havadan söndürülmesi, hasta ve organ nakli gibi, son derece riskli görevlerinize, en az önceki görevler kadar anlamlı, en az önceki görevleriniz kadar da riskli yeni bir göreve eklediniz. Operasyonun riski ve yoruculuğu sizin anlattıklarınızla daha iyi anlaşılıyor. Sizlere kolaylık diliyorum. THK'nun kahraman pilotlarına şahsınızda teşekkür ediyorum. Saygılarımla..  29.02.2008 8:19
 

Neden derseniz, ne oldugu belli nasil oldugu belli, o zaman kokunu kurutmak da kolay olur. Ama benim gibi pek cok arkadasin anladgi kuduz'un nerden , nasil geldigi belli olmadigi icin kurutmasi da 24 sene gibi uzun bir zaman aliyor.. Oyle yada boyle tum kuduzlardan kurtulma dilegiyle..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 28.02.2008 16:55
Cevap :
Sayın Beyhan BİÇKİN KOZANOĞLU, bir hastalığı ortaya çıkmadan önlemek, yani koruyucu hekimlik tıp da önemli bir yöntemdir. Yaban hayatının aşılanması, önleyici sağlık hizmetidir. Öte yandan bu mikrobu almış, ve hasta olmuşların, yani kudurmuşların 24 yıldır sürdürdükleri hayin saldırılar yılların ihmalinin bir sonucudur. Ama onların da sonu geldi. Saygılarımla..  29.02.2008 8:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2372
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster