Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
798
 

Çok tehlikeli bir teknoloji geliştirildi!

Çok tehlikeli bir teknoloji geliştirildi!
 

böcek


Merhaba,

silah sistemlerine, savunma ve saldırı sanayisine her yıl milyarlarca dolar bütçe ayıran Amerika yine çok tehlikeli bir teknoloji geliştirdi. Söz konusu teknoloji savaş, istihbarat gibi pek çok önemli alanda kullanılabilir.

Uçabilen bir böceğe monte edilmiş bir entegre devre sayesinde böcek istenen yöne uçurulabilmiş. Projenin finansmanı Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından sağlanmış. Böceğin sırtına yerleştirilen çip sayesinde, istenilen yöne uçurulabilen böcek ileride nelerin yaşanabileceğini gösteren çok önemli bir canlı felaket olabilir.

Test amaçlı yapılan uçuşlar sırasında, böcek üzerinde yapılan sağa ve sola dönüşler, iniş hareketleri kablosuz bir bağlantı yoluyla dizüstü bilgisayardan yönetilmiş. Boyları 2 cm ile 20 cm arasında değişen böcekler üzerinde yapılan deneyler gerçekten çok başarılı sonuçlar vermiş.

Yeni geliştirdiği hiçbir teknolojiyi savaş araç-gereçlerine uygulamadan kullanmayan Amerika, bu teknolojiyi de mutlaka bu amaçla kullanacaktır diye düşünüyorum. Düşünsenize, bir devletin çok önemli, gizli görüşmelerini, toplantılarını oraya gönderdiği 2 cm lik bir böcek ile dinleyebilecek, hatta görüntü aktarabilecek. Daha büyük böceklere belki mikro ölçekte ama çok etkili zehirli gazlar taşıtabilecek.

Eğer böceğe bile buı entegre devreleri yerleştirip, elektrotlar aracılığı ile kas hareketlerini simule edebiliyorsanız kuşa da, daha büyük hayvanlara da hatta belki insanlara da takabilirsiniz. Bunları da aynı amaçlar doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Ben açıkçası böyle bir teknolojinin Amerika tarafından sadece iyi amaçlar için kullanılacağına inanmıyorum.

Sevgiler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç şüphesis iyi niyet yoktur

Şennur Köseli 
 23.10.2009 20:40
 

Bruce Willis ve Mila Jovovich'in başrollerini oynadığı 5inci element filminde bu söylediğiniz vardı. Bir hamamböceği havalandırmadan toplantı salonuna girmişti.

Mehmet Sinan Gür 
 22.10.2009 22:24
Cevap :
Hollywood her zaman amerikan ideolojisinin bir göstergesi olmuştur.  23.10.2009 9:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1568
Kayıt tarihi
: 17.03.09
 
 

İnternet ve bilişim teknolojileri konularına ilgi duyan, yenilikleri takip eden ve bu yenilikleri pa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster