Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
507
 

E-günlük kek yaptı, arkadaşla buluştu

Neden devlet kademesinde ki yetkili kişiler hatalı olsalar dahi, her olayda kendilerini ve görev arkadaşlarını koruma ve savunma eğilimine girerler? Bu bir iktidar zaafı veya "kurumsal özgüven" eksikliği (bu terimi yeni icat ettim) olabilir mi? Bilemiyorum. Uzun yıllar süren araştırmalarım var ama henüz deneklerle (milletvekilleri, bakanlar, emniyet müdürleri, valiler, belediye başkanları) konuşma fırsatı bulamadım. Örneğin, basına yansıyan (yansımayanlar var mı?) son olayda, (hani polis kıyafetinde ki kişiler, bir kadını kaçırıp tecavüz etmişler ya) Sayın Emniyet Müdürümüz "kimlik sorsunlar, her polis kıyafetli kişi polis değildir" diye bir açıklama yapmış. Bu kadar mı? (hayatımda iki kez polis'e kimlik sordum ama neler olduğunu yazmayacağım) Polis kıyafeti, silah, siren, araba bulan kişiler, sahte kimlik bulamazlar mı? Ben olsam şöyle derdim. "Teşkilatımız adına çok üzücü ve yıpratıcı bir olay. Olmaması gerekiyordu. Failler en kısa zamanda bulunacak ve en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Böyle olayların olmaması için, gerekli önlemler en kısa zamanda alınacak ve gerekli eğitim programımız geliştirelecektir. Mağdur vatandaşımızdan çok özür dileriz..." Sonuç? Görevden mi atarlar, döverler mi, incileri mi dökülür (annemin sözü)? Hayır. Tam tersine övgü alır, çalışma azmi artar, eksikleri tamamlama, olaylara objektif bakma yetisi kazanır... Bir denesek ne olur be kardeşim? Türk halkı ile kavga edeceğinize biraz kendi içinizde kavga edin, biraz kendinizle yarışıp, "en iyi" olmak için kendinizle rekabet edin.... Bu arada kendinizi de içerden denetlemeyi
unutmayın...

Merhaba e-günlüğüm; Amerika'da yollar da tezgahlarda, polis arması, şapkası, hatta kimliği satılıyor. Almak serbest. Kolleksiyon yapabilir, hatıra olarak saklayabilirsiniz. Amaaaa, eğer o aldıklarınızı kötü niyetle kullanır, polis kılığında bir olay gerçekleştirirseniz vay halinize... Müebbet hapis bile yiyebilirsiniz... Ne güzel bir uygulama. Eminim bizde de böyle bir yasa vardır, ne bileyim, hani umuyorum.

Dün gece hava çok güzel di. Hava güzel olunca insan içkiyi de güzel içiyor. Bahçe de masamı kurup rakımı içtim. Annemin ertelediği kek'i yapmaya çalıştık ve biraz yaptık. Bir ara götüreceğim. Bakalım nasıl yorum yapacak. Ben tadına baktım, her halde bir şeyleri unutmuş. Küçükken yediğimiz kek değil. Zaten tadına bakınca hatırlar.

Sabah işe geldim ve çayımı demleyip işe koyuldum. Erken başladı siparişler. Bazan öğlene kadar oturuyoruz, bazan da erkenden başlıyor. Öğlene doğru eski bir arkadaşımla buluştum. (yine facebook'da buldum) Anıları tazeledik. Kendisi ile aynı semtte uzun süre, aynı branşta ticaret yapmıştık. Kimileri "kaçakçılık" yaptığımızı söylerdi ama biz sadece Sirkeci'de beyaz eşya satıyorduk. Belki bazıları yapıyordu ama, biz asla yapmadık. (dermişim) Neyse fazla açık etmeyelim. Bol bol sohbet ettik. O da şimdi reklam işleri ile ilgileniyormuş. Bir aralar benim de reklam ajansım ve tasarım firmam vardı. 2001 krizin de hiç bir şey kalmamıştı. Nasıl aniden, bir gecede iflas edildiğini anlattım. Çok güldük. Herkes aynı şeyleri yaşamış. O'da, aynı kriz dönemi karısından ayrılmış ve şimdi ikinci karısı ile birlikteymiş. Aramızda ki fark evlilik. O tekrar evlenmiş ama ben evlenmedim. (artık beni kimse istemiyor, hüngür) Hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız. Daha doğrusu yaşatılmışız.

Değerli e-günlüğüm, dediğim gibi Valide'yi ziyarete gittim ve yaptığımız kek'i verdim. Gözleri parladı. "Oğlum sen çok yaşa emi, sabahları ne kadar canım istiyordu anlatamam" dedi ve bir parça alıp tadına baktı. Çok beğendi ve hemen unutup yazmadığı eksiklerini söyledi. (biliyordum) Not aldım ve bir daha yapabileceğimizi söyledim. Çok teşekkür etti. (teşekkür ederken gözleri doldu) Bol bol dua etti ve sırtımı sıvazladı. "Şimdi sırada bir tatlı var" dedim. "Dur bakalım düşünmem lazım" dedi. Yanına kağıt kalemi koydum ve "hatırlayınca yaz, ben yine sana yaparım" dedim. İyi görünüyor du, uzun süre yattığı için normal olarak, biraz vücudunda uyuşukluk oluşmuş. Umarım o da zaman içinde geçer. Günde üç kez sirkeli su içmesini söylemiştim, onu da uygulayacağını söyledi.

Çok önemli bir haber geldi e-günlüğüm; Artık uzay dizilerinde ki lazer silahları ile vuracağız dünyanın dört bir yanını... Amerika, ilk lazer silahını başarı ile denemiş... Nükleer bitkiler de yolda. Radyasyonla bitki yetiştireceğiz, (dünya'da ki açları doyurmak için) Lazerlerle her şeyi yok edeceğiz ve dünya daha yaşanılır bir hal alacak. Yok yok dalga geçmiyorum, eminim öyle olacak... Hatta bir de radyasyonlu tabak çanak yapsalar daha iyi olacak her şey... Bütün bu buluşlar (buluş demeye klavyem varmıyor ama) Kullanılmaya başladığında çok geç olmadan doğa da verir karşılığını. (bak bundan kesinlikle eminim.) Ne hale geldik ya! Hayatımıza neler giriyor... (sadece hayatımıza mı?)

Hava yavaş yavaş kararırken, biz Linda ile yemekten kalkarken, ben tekrar oturup tatlımı yedim. (kabak tatlısı)

Ay bir türlü tamamlayamadım kapanış merasimini. Akşam yine hareketlendi işler.
Yarın yine aynı yerde, aynı saatte yazışmak üzere. Hoşçakal

Biliyor musun: 1 milyon kişinin aynı anda zıplaması 500 ton tnt bombası etkisi yaratırmış... (zıplattılar mı acaba?)
Çirkin söz: "Bir erkek hiç neden yokken karısına çiçek getirmişse, bir nedeni vardır elbet. " Molly Mcgee
Güzel söz: "İnsanlar sevginin bir duygu olduğunu düşünürler. Sevgi sağduyudur..." Ken KESEY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Larımı kaçırmıyorum, ama keyifsiz ve yorgumum üstünüze afiyet.

Fatma Güneş ERGEN 
 03.12.2008 17:58
Cevap :
tahmin etmiştim bir aksaklık olduğunu:) Geçmiş olsunlar diliyorum...  04.12.2008 8:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 333
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 06.02.08
 
 

Bir varmış, bir yokmuş... Sağlık, huzur, mutluluk. Başka hiç bir şeye önem vermem bu hayatta. Bu yüz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster