Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
770
 

Kitaptan kale yaptığımdır

Kitaptan kale yaptığımdır
 

Tuğlası kitaplar olan dev bir kalede yaşıyorum ben. Duvarlarım sağlam. Duvarlarım zayıf. Beni hem koruyor hem açık ediyorlar. Her tuğlanın bir anlamı olunca o kale sizin zayıflığınız oluyor. Tuğlaları korumak için kalenizin dışına çıkıyor ve geçek dünyanın göbeğinde savaşmaya başlıyorsunuz.

Oysa ben yolun başlangıcında, bu duvar beni dünyanın gerçeklerinden, acılarından korur sanmıştım. Kalemi kurup içine saklanmıştım. İçine saklandığım kalenin duvarları kapılarla doluymuş meğer. Her biri dışarı açılan, beni bir türlü iyleşmeyen açık bir yaraya dönüştüren kapılar. Yumuşak karnı hep insanlara dönük, savunmasız bir kirpi oldum sonunda. Şikayetçi değilim. Kalemi seviyorum. Hep açık duran kapılarına, beni dünyanın ortasında savunmasız bırakmasına rağmen seviyorum.

Anladım ki kitaplardan oluşan bir kale yaparsanız döner dolaşır konuksever bir hancı olusunuz. Her yolcuya anlatacak bir hikayeniz, göstercek bir yolunuz olur. Kapılarınız açıktır. Kaleyi oracıkta bırakıp gönül rahatlığıyla gider istediğiniz zaman geri gelirsiniz. Ne de olsa kapıları kitlemenin bir anlamı yoktur. Kalenin içi boştur ve ne kadar kilitlerseniz o kadar yeni kapı açılır duvarlarında.

Kaleyi savunmanın tek yolu dışında olmaktır. Öyleyse çıkmalı, gerçek dünyanın içinde yol almalıdır. Tuğlası kitaplar olan bir kale kurmanın bir bedeli olacaktır elbet. Ödemek gerekir. Hayatta zevkle ödediğim tek bedeldir bu. Üstelik elektrik su faturası da gelmez kaleye. Anlatacak hikayelerden ve artık siz açmasanız bile kendiliğinden açılan kapılardan başka bir faturası yoktur. Kendi faturanızı kendiniz keser gül gibi yaşayıp gidersiniz yani.

Demem o dur ki;

Kitap okur, kitap konuşur, kitap söylerim. Ama ayaklarım bu dünyanın toprağına basar. Görürüm... Bilirim... Kaydederim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Restorasyonu daim olan bu kalede nice güzellikleri görmeni ve bu kıymetli binayı daha iyi savunma yolları bulmanı dilerim:))Sevgiyle...

ni 
 12.04.2007 20:07
 

Kitapları çok seven biri olarak yazınızı çok beğendim. Elinize, yüreğinize, düşüncelerinize sağlık.

ŞEKER KIZ 
 23.03.2007 8:49
Cevap :
Siz de kaleye başladım diyorsunuz yani:)) Komşu kalelerden güvercin akınları... Ne güzel. Teşekkür ederim  23.03.2007 10:47
 

Bu gidişle sanırım kalenin üzerine kaçak kat bile çıkacaksın sen... Ne kadar zarif bir anlatım olmuş. Çok çok güzel... Okumaların daim olsun. Daha nice tuğlalara:)

Yeşim Özdemir 
 10.03.2007 22:42
 

Benim kaleden senin kaleye haber uçurdum. Geldi mi :)))

Fulya 
 10.03.2007 12:56
Cevap :
Güvercinle geldi, geç geldi:))  10.03.2007 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 359
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1559
Kayıt tarihi
: 24.07.06
 
 

1972 yılıydı. Doğdum. Evde hep kitap okuyan iki kişi vardı. Büyüdüm, okullar okudum. Birşey öğrenmed..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster