Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
373
 

Konyalı Kız

Konyalı Kız
 

Dört beş yaşlarında iken  " Konyalı kız, edalı kız, yaktın ben Konyalı kız  "şarkısını çok sever ve söylermişim. Ama kelimeleri  iyi telaffuz edemediğimden , " yaktın beni Konyalı kız "derken, " laktın beni "dermişim ve rahmetli annem ve babam, bu teleffuza  çok gülerlermiş.

Bu satırları yazmamın neden, günümüzde Türk Sanat Müziği (  TSM ) ve  Türk Halk Müziğinin ( THM ) hak ettikleri yerin çok uzağında olmaları ve toplumumuzun özellikle gençliğimizin genellikle ilgisini çekmemesidir.

Çok iyi hatırlıyorum altı yedi yaşlarında, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Zeki Müren, Nuri Sesi Güzel' in söylediği şarkılara ve türkülere hayrandım. Favori şarkıcım Müzeyyen Senar'dı.

Bugün bakıyorum gençler  TSM' nden  değil hoşlanmamak, nefret ediyorlar. Hiç ama hiç dinlemiyorlar.

Oysa biraz dikkatle dinlendiğinde, TSM şarkılarının güfteleri yani sözleri o denli kalitelidir ki, günümüzdeki bir çok şairin şiirine değişmem.

Örneğin " Enginde yavaş yavaş günün minesi soldu ", "Körfezdeki Dalgın Suya bir bak, geçmiş gecelerden biri durmakta derinde ",  "Akşam Oldu hüzünlendim ben yine,  hasret kaldım gözlerinin rengine "  vs, hangisini yazayım ki, hepsi birbirinden güzel. Yüzlerce hatta binlerce şarkının bir tanesinin dahi güfteleri kötü değil, aksine mükemmel.

Bestelerin kalitesi de aynı şekilde tartışılmaz. Güneş batarken, deniz kenarında bir duble rakının ve balığın yanında, "Bu yıl yine ada sensiz içime hiç sinmedi, dilde yalnız dolaştım hep, göz yaşlarım dinmedi  " şarkısını dinlemenin verdiği keyfi, zannederim, başka hiçbir şeyde bulamayız. Eğer Türk müziğini seviyorsak .

Türk Halk Müziği 'de öyledir.

Yine küçükken, yanılmıyorsam, altı yedi yaşlarında idim "senin en güzel yerin kahverengi gözlerin " türküsünü çok severdim. "Kışlalar doldu boşaldı bugün  " türküsüne de hayrandım. Özellikle Muzaffer Akgün den dinlediğimde.

Ailem de müzisyen olmadığı  ve sadece evimizde ve çevremizde Türk Müziği dinlendiği için,  ben de Türk Müziğinin tutkunu oldum. Ancak daha sonra Hafif  Batı Müziği Parçaları ve Türk Pop Müziği de benim için önemli oldu ama Türk Müziğinden hiç bıkmadım ve vazgeçmedim. Bilakis yaşım ilerledikçe bu tutkum, bir  aşka dönüştü diyebilirim.  Mutlaka her gün, MP 3' üme  kaydettiğim TSM parçalarını bir saat kadar dinlerim. En çok dinlediklerim, Bülent Ersoy, Zeki Müren, Seçil Heper, Samime Sanay'dır. Batı Müziğinde de Celine Dion ve Rihanna  hayranıyım. Yerlilerden de  en çok Tarkan dinlerim.

Bugün bakıyorum Televizyonun TRT kanallarında yüzlerce TSM ve THM  sanatçısı var. Hele genç olanlar bir harika. Hem sesleri, hem şovları mükemmel. Ama hiçbirinin ne kasetleri var, ne CD'leri.

Acaba TRT 'mi yasaklıyor ? Pek zannetmiyorum.

Neden bu gençler desteklenmiyor ? Neden kampanyalar yapılmıyor?  Medyayı takip ediyorum bir tek makale bulmak imkansız.

Popüler TV kanallarında bir tek Türk Sanat Müziği Konseri  yer almıyor. Bu kadar mı kendimize yabancılaştık? Boyuna bize abuk subuk şarkılar dinletiliyor. Öyle pop şarkıları var ki, güftelerini dinlerken kahkahadan kırılıyorum. Ne manasız laflar yazılmış şarkı diye.

Yerleşmiş bir kanı var. Gençler TSM ve THM 'ne itibar etmez derler.. Neden etmesin ? Kendimi örnek olarak alıyorum. Kimse beni yönlendirmedi. Ama evimizde büyüklerim Türk müziği dinlediği için kulağım müziğimize alışmış oluyordu. Ama sadece Türk müziği değil Celal İnce Tangoları da dinlenirdi. Demek ki diyorum, büyüklere büyük işler düşüyor.

Ülkemizi severiz, canımızı veririz, ama sanatımızın can damarlarından olan TSM ve THM  değerini giderek kaybetmeye başlamış, sesimizi çıkartmıyoruz. Susuyoruz. Susuyoruz. Susuyoruz.

O halde ne yapmalı ?

Bence bu husus Devlet meselesi olarak ele alınmalı.

İlk önce büyük konser salonları inşa etmek gerek.

İkinci olarak poüler kanalları TSM^ye ve THM'ye yönlendirmek.  Vergi muafiyetleri vs teşviklerle.

Üçüncü aşama çok gösterişli ve muhteşem TSM ve THM konserleri düzenlemek.

THM ve THM  sanatçılarını kaset ve CD  çıkartma konusunda teşvik etmek.

Hatta okullarımızda bile Türk müziğine yönlendirme organizasyonları yapmak.

Hangimiz ilk okulda, lisede TSM veya THM parçası öğrendik.?

Düğünlere gideriz ortak olarak söyleyebildiğimiz kaç türkü, kaç şarkı var. Bunların sayısı bir iki'yi geçmez.

Yeri gelmişken ifade edeyim.

Lütfen dostlar ortak bir dansımız var mı?

Düğünlerde ve müzikli toplantılarda "hadi herkes sahneye " derler, herkes ortaya çıkar. Güya dans eder, göbek atarlar. Görüntü, tam bir komedi görüntürsüdür. Kimi elini sallar, kimi başını, kimi ayağını. Misket havası çalar, kimi zorba dansı, kimi kazaska, kimi oriyantal yapar. Velhasıl ortak bir kaç dansımız olmadığından sallanıp dururuz.

İşte TSM' de, THM' de, dansta genel görüntümüz bu.

Biz birbirimizi tenkit etmekten fırsat bulup, kültürel sorunlarımızla ilgilenmeyiz.

Şimdiden biliyorum ki, yazıma yapılacak yorumlardan bazılarında " kardeşim başka sorunumuz mu yok, müzikten, danstan söz ediyorsun " denecektir.

Benim cevabım ise  "sayın yazarlarım, ne olursa olsun ülkemizin sorunlarını tartışalım"  olacaktır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanın bir süredir benim kafama da benzer şeyler takılmıştı. Bizim evde TSM dinlenirdi ama ben küçükken ve ilk gençlik yıllarımda hiç sevmedim, hatta nefret ettim. Şimdi ise arabamda sabah işe gelirken kısık sesle neşeli THM ve TSM şarkılarını çok büyük keyifle dinliyorum. Yazdığınız gibi gençleri eleştirmekten çok özendirmeli, çeşitli girişimlerle ilgilerini ve sevgilerini bu müzik türlerine yönlendirmeli. KEndimden örnek vereyim; sanat müziği bana çok yavaş gelirdi, "gıy gıy gıy", "nedir bu, amma sıkıcı" derdim. Galiba bir müzük türünü sevmek bazı kişiler için yaşla doğrudan ilgili. Pratik bir kaç formülle çözülecek gibi değil yani. Ama kültürümüzü korumak için de adım atmak şart. TRT bir çok TSM ve THM cd'si yayınlıyor ve bunları çok uygun fiyatlarla TRT mağazalarında satışa sunuyor. Ama bunların içinde gençlere yer verilip verilmediğini bilmiyorum. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 19.03.2012 9:44
Cevap :
Şu bir gerçek ki TSM ve THM orta yaşın üstünde kişilerce seviliyor ve izleniyor. Ancak kendimi düşünüyorum, 12 yaşına kadar sadece TSM hoşuma giderdi. Orta okula başladığımda ,okulumuzda ders aralarında çalan hafif batı müziği parçaları, müzik zevkimi değiştirdi. Elvis Presley, Cliff Richard, Paul Anka, Adamo, Françoise Hardy, Erol Büyükburç,Tanju Okan ve bir çoğunun hastası oldum diyebilirim. Ancak TSM 'den hiçbir zaman vazgeçmedim.Madem ki ben hem TSM hem de Hafif Batı Müziğini sevdim, günümüz gençleri neden her ikisini sevmesin?Belki hayal gibi, ancak insan hayal ettiği müddetçe yaşar demişler. Sevgi ve saygılarımla.  20.03.2012 10:53
 

Ayrıca TSM koro hocamızın dediğine göre klasik eser kategorisine girmeyi hak edecek bir eser yaklaşık 20 yıldır bestelenemiyormuş elde olanlar nereye kadar götürürse oraya gideceğiz, Halk Müziğinde üretmek adına Neşet Ertaş'ın hakkı yenilemez sanırım, İlgimi çeken bir konuydu tekrar yorum yazdım sevgiler...

Nuray Ors 
 13.02.2012 1:45
Cevap :
Sayın Lilacan değindiğiniz bu konu da çok enteresan ve de aynı zamanda çok acı bir gerçek. Demek ki Türk müziği çöküyor. Biz derin uykudayız. Saygı ve selamlarımla.  13.02.2012 19:22
 

Yılmaz Bey, popüler kanallarda sanata dair hiç program yok, müzik dinlemek için TRT yi seçmek zorundayız, aslında çok güzel bir konuya değinmişsiniz söylenecek çok şey var bu konuda.Bir TSM ve THM tutkunu olan benim size katılamam mümkün değil.Gençlere kendi değerlerimize ait neyi sunduk ki müziği sunalım onlarda ne sunduysak onun peşine gittiler şimdi de döndürmek olanaksız onları sanırım.Selamlar...

Nuray Ors 
 13.02.2012 1:41
Cevap :
Esasında bir çelişki var. Bakıyorum sanattan zevk alan binlerce vatandaşımız var. Keza TSM VE THM' ne delice tutkun olanlar var ama çıtları çıkmıyor. Mesela NTV 'de Mehmet Barlas'ın THM ile ilgili çok güzel bir programı var. Ancak Mehmet Barlas bu konuda bence hiç mücadele etmiyor veya edemiyor.  13.02.2012 19:19
 

Yılmaz Bey, yazdıklarınıza katılıyorum. Hatta bu konu bei en çok rahatsız edenler arasında diyebilirim. TSM de billur sesli yetenekler var TRT izliyorum bazen. Ancak şimdi yeğenlerimden biliyorum ki, maalesef hiçbirine ilgi yok. İlgi daha çok sürekli konuşan ama ne dediği belli olmayan müziklerde. Bizde hep babamla dinleriz; Müzeyyen Senar Kimseye Etmem Şikayet, Unutturamaz Seni Hiçbirşey. Ne anlamlı müziklerdir, her sözü düşündürür, müziği dinlendirir. Nesrin Sipahi, Ayten Alpman, Zeki Müren, Behiye Aksoy ve dinlemeyi babamdan öğrendiğim daha birçok önemli isim. İyi ki bunları dile getirme fırsatı verdiniz bize. Ellerinize sağlık.Saygılar

Merve Ballı Acar 
 10.02.2012 11:32
Cevap :
Teşekkürler Merve Hanım. Ben çocuk yaşlarımda TSM'den nasıl hoşlanmışsam, her çocuk veya genç de hoşlanır diye düşünüyorum. İnşallah düşündüğüm gibi olur. Saygılarla.  10.02.2012 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 2201
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 954
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster