Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1268
 

Kur’an okumak kur’an öğrenmek midir?

Kur’an okumak kur’an öğrenmek midir?
 

İlkokul yıllarımda arkadaşlarımla her yaz tatilinde bir süre camiye Kur’an öğrenmeye giderdik.Hepimiz zaten bildiğimiz için kısa sürede Kur’an okumaya başlardık.

Evet Kur’an okuyorduk artık biz.Fakat okumak mıydı önemli olan?

Lise bittiğinde gene yazın camiye gittim.Artık evde de Kur’an okuyabilirdim elbette.Fakat hocanın dinle ilgili anlattığı hikayeler çok güzeldi.

Kur’an okuyorum okumasına.Fakat anlamadıktan,verileni almadıktan sonra sadece okumak benim için eskisi kadar önemli değildi.Kur’an okumak,öğretmek,dinlemek bunlarda birer ibadettir.Bunun bilincindeyim.Fakat Kur’an Arapça olarak indirilmiştir.Yani o zaman insanlar Kur’an’da anlatılanları anlıyorlardı.

Bütün insanlığa indirilen Kur’an-ı Kerim’in özellikleri okuyucunun O'nu anlaması bakımından çok önemlidir.Peki her okuyan anlıyor mu?Ya da kaç kişi okuduğunu anlıyor?

Bir sitede aynen şunlar yazıyordu” Kur'an'ı insanlara tebliğ etmenin iki yolu vardır: Ya bütün insanlara Arapça'yı öğretmek, yahut Kur'an'ı başka dillere çevirmek. Bütün insanlara Arapça'yı öğretmek imkânsızdır ve buna gerek de yoktur. Nitekim Kur'an'da, muhtelif dillerin varedildiği ve bunun Allah'ın varlık ve kudretinin delillerinden olduğu belirtilmiştir. Bu durumda, Kur'an'ın başka dillere çevirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Şurası bir gerçek ki, dünyada hergün çok sayıda insan, gerek Kur'an'ın aslını okumak ve dinlemek suretiyle gerekse Kur'an tercümelerini okuyarak müslüman olmaktadır. Bu da, Kur'an'ın lafız ve manasıyla mucize oluşunun ve bütün zamanlarda tazeliğini koruyuşunun çarpıcı delillerinden biridir. Kur'an'ın tercüme ve tefsirleriyle eşsiz yönleri ortaya konurken, çok sayıda insan kıyamete kadar bu yolla hidayetten nasibini alacaktır.(1)”

Yaz tatilinde çocuklar,okullar açılınca da anneleri camiye Kur’an okumaya gidiyorlar.Türkçe’sinin okunup,anlatılanların anlaşılmasının daha doğru olduğu düşüncesindeyim.

1-http://www.diyanetvakfi.org.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayni dili konusan ayni kulturden gelen 2 insanin bile zaman zaman iletisim zorlugu cektigi bilinir,o nedenle tercumeler,tefsirler hele de boylesi kitleleri yonlendirecek eserlerde onemli yer kapliyor.Bildigim kadariyla gunumuz Kur'anlarinda Arapca ve Turkce tercumesi yanana sunuluyor.Ilaveten,hala piyasada var mi bilmiyorum ama anlamak adina Diyanet islerinin bastirdigi Riyasu's Salihin ciltlerini tavsiye ederim ilgilenenlere.Kisisel fikrim tabi ki ama bir seyi vazife duygusu ile uygulamis olmak icin uygulamaktan ziyade nedenlerini ve hangi noktaya goturmek istedigini anlayarak,hazmederek uygulamak daha saglikli olur gibime geliyor.Metin beye katilamiyorum Allah vicdan kadar beyin de tahsis etmis bize ve kullanim sorumlulugunu da irademize birakmis.Hadis ve anekdotlar ilmi inceleyin ve ogrenininiz der.Bu durumda anlamak vicdan isidir demek,biraz kolaya kacmak gibi oluyor sanki.

Emef 
 19.10.2006 13:19
Cevap :
Çok teşekkür ederim.Size katılmamak imkansız dimi :) Yazımın özeti diyebilirim.Başarılar diliyorum.  19.10.2006 14:30
 

metin'e tamamen katılıyorum. Ekleyecek bişeyim yok.

Aydın1984 
 22.08.2006 10:36
Cevap :
Okuduğunuz fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Metin Bey'e verdiğim cevaptaki gibi anlayan ve anladığını uygulayan kesimin artması taraftarıyım.Başarılar diliyorum  22.08.2006 10:40
 

Kur'an Arap diliyle yazıldığı için okuyanların anlamadıgı dogru, anlasılmadıgı için okunmasın demek yanlıs olur. Okumak ve dinlemeninde ayrı bir sevabı vardır. Ayrıca Kur' anı anlamak vıjdan işidir, sorumluluk kişinin kendisine ayittir. Bu gün dünyevi işler için yabancı dil ogrenmenin geregini kavrayan insanın, inanç dili, ibadet dilini ogrenme sorumluluğu kendisine ayittir. Namaz kılarken sureleri Türkçe okuyamazsınız. Konunun çözümü ve tartışması bizi aşar, örneğin Arapça ilk okuldan zorunlu ders olabilir kaldıki bazı Araplarda tefsir kullanıyorlar anlamak için. Türkçe yazılmış tefsirler de istifademize sunulmuştur SLM

Metin YAZAREL 
 21.08.2006 21:45
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuz için.Yazımda okumanın,öğrenmenin ve anlamanın da birer ibadet olduğunu yazdım.Fakat benim için önemli olan Kur'an'ı anlamak ve anlatılanı uygulamak.Kur'an'ı dinlerken insanların anlamadığı halde duygulandığı,etkilendiği hakikat.Okumak evet güzel çoğu kişi okuyor.Fakat anlayan sayısının artmasından yanayım.Başarılar  22.08.2006 10:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2801
Kayıt tarihi
: 11.06.06
 
 

Bilgisayar Mühendisi arakibul.com site yöneticisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster