Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '16

 
Kategori
Özel Lezzet Durakları
 

Moda Ağabey Sokak hareketlendi

Moda Ağabey Sokak hareketlendi
 

Ağabey Sokak'tan bir görüntü


Kadıköy Moda'da her gün yeni bir mekanın açıldığını görmek mümkün. Kahve dükkanları başı çekiyor tabi. Buna karşın farklı girişimler de görebiliyoruz. Örneğin İspanyol ve İtalyan tatlıları yapmak üzere yola çıkan Yeşim Hanım ve Özgür Bey, Moda'da Mühürdar Karakolu sokakta Chocca Sweet in Moda adıyla bir tatlı dükkanı açtılar. Geçmişte her iki ülkeye de turistik amaçlı gitmiş olmama rağmen, İtalyan ve İspanyol tatlıları hakkında bir fikrim olmadığını söyleyebilirim. İtalya deyince pizza ve spagetti, İspanya deyince de tapas, sangria ve paellayı anımsarım. Bizim baklavamız, fırın sütlacımız varken farklı tatlar aramamışım oralarda. Chocca'da Churros ve Panna Cotta'yı denedim. Churros biraz lokma tatlımızı andırıyor ama şekil itibarıyla farklı. Ayrıca şırası yok, biraz tarçınlı ve yanında gelen çikolata sosa batırarak yeniliyor. Panna cotta'yı da krem karamele benzettim kıvam olarak. Üzerindeki elma sosu farklılık yaratmış. Moda'ya getirdikleri yeni lezzetler ve özenle yapılan tatlıar ile yolları açık olur umarım.

Ağabey sokakta yaklaşık 5 yıldır lezzetli yemekler sunan Suzan Hanım'ın işlettiği Manca'dan daha önceki bloglarımda bahsetmiştim. Son zamanlarda yöresel lezzetlere ve sağlıklı sunumlara yönelen Suzan Hanım, glutensiz, vegan ve vejeteryan lezzetler arayanlar için de bir kurtarıcı oldu. Müşteri profili de bu yönde gelişti. Bir süredir Pazar günleri de açık olan Manca'da mantı ve ev köftesi ile gözleme gibi lezzetler de var. Bu sokakta Suzan Hanım'a gelen ilk komşu Tribu adında bir kahve dükkanı oldu. Uzun yıllar kurumsal firmalarda çalışan İlker Bey'in Tribu'su, iki ay sonra 1. senesini dolduracak. Eşi Pelin Hanım'ın da desteği ile kısa sürede oldukça iyi bir müşteri adedine ulaştılar ve bu her geçen gün yükseliyor. Üstelik sosyal medya desteği de almadan sadece referansla oluyor bu şöhret artışı. Benim favorilerim Filtre Kahve, Cortado (ne olduğunu bilmiyorum ama başka bir müşteri istediğinde duyup denedim ve hoşuma gitti), Chai Tea Latte (tarçınlı sütlü özel bir çay). Limonlu Cheesecake için ayrı bir bölüm açmak isterim; İlker Bey'in kendi elleriyle yaptığı (el değmeden fabrikasyon değil yani) limonlu cheesecake günlük ve taze olarak bulunabiliyor ve ben artık başka yerde cheesecake yiyemiyorum. Kahve konusunda gurme değilim ama kahvelerini de aynı özenle yaptığı için çok iyi lezzetler alacağınızdan eminim.

Bu sokağa gelen son komşu, Beşiktaş'taki kahvaltı deneyimini Moda'ya taşımak isteyen Özgür ve Özge kardeşler. Pişi Burger adıyla daha geçen hafta açılan mekanı hemen deneme şansım oldu ve pişili kahvaltı tabağını pek beğendim. Pişi, kızartma hamur olup ister sade ister içinde peynir, sucuk veya çikolata sos ile istenebiliyor. Genelde uzmanlık alanına inanır, tatlıcıdan pasta, pastacıdan da şerbetli tatlı almam. Ne alakası var demeyin. Kahvaltı konsunda uzman olan bir yerden de hamburger yemeyi pek düşünmezdim ama Pişi beni yanılttı. Hemen ertesi gün yediğim hamburgerlerini de çok başarılı buldum.

Moda'ya geldiğinizde tüm gününüzü Ağabey sokakta geçirebilirsiniz. Sabah kahvaltınızı Pişi'de yiyip, kahve ve tatlınızı Tribu'da alıp, öğlen yemeğinizi de Manca'dan alabilirsiniz. Akşamüstü yine acıkırsanız, Pişi'den hamburgerle günü tamamlayabilirsiniz. Her üç mekanda da işletme sahiplerinin güleryüzü ve müşterilerine verdikleri önemi eklemek isterim.

Bu arada Moda Caddesi'ndeki komşum Bizim Ev'den bahsetmeden geçemeyeceğim. Unlu mamullerde çok başarılı mekanda Nezahat Hanım ve Ali Bey'in leziz yemeklerini yemeniz de mümkün. Zeytinyağlılarını denemeniz şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca Ali Bey'in un helvası, bir yatırımcı el atarsa marka olabilecek, son zamanlarda örneklerini gördüğümüz baklava vs gibi tekli paketlerde satılabilecek değer ve lezzette.

Hep yeme içme olmaz tabi, biraz da kültür. Moda Caddesi'ndeki Tarihçi Kitabevi de sessiz sedasız her hafta söyleşilerine devam ediyor ve konusunda başarılı olmuş kişileri Modalılarla buluşturuyor. Geçenlerde de ünlü siyasetçi Cahit Kayra'nın 100. yaşına bastığı doğumgünü de burada kutlandı. Necip Bey, Türkiye'nin ilk ve tek sadece tarih kitapları satan kitapçısı olmaya devam ediyor.

 
Toplam blog
: 66
: 2742
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..