Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5998
 

Nasrettin Hoca da çok eşli imiş.

Nasrettin Hoca da çok eşli imiş.
 

 Bu yıl 70 yaşımı dolduruyorum. Yazımı okumaya başlayanların daha nice sağlıklı yıllar dediğini duyar gibiyim. Yaşımı belirtme amacım sizlerden bu temenniyi almak değil oysaki. Gene de iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

 Gelelim yaşıma. 5 Yaşında okuma öğrendim ve o günden bu yana yüzlerce Nasrettin Hoca öyküsü okudum. Bu geçen 65 yılda okuduğum Nasrettin Hoca öykülerinde hiç rastlamadığım bir ayrıntıyı bugün öğrendim.

  Meğer Nasrettin Hoca da çok eşli imiş. Şimdi diyeceksiniz ki o devirlerde bu çok normal. 1923 Yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kabul edilen Medeni Kanun ile tek eşlilik ve resmi nikah kabul edildi.Ondan önce erkekler 4 kadına kadar evlenip, sadece bir Boş ol kelimesi ile boşanabiliyorlarmış. Dolayısı ile Nasrettin Hoca'nın yaşadığı dönemde birden fazla eşi olması normal dediğinizi işitiyorum.

  Aslında konumuz Nasrettin Hocanın yaşadığı dönemdeki çok eşlilik değil. Bu konunun halen okullarımızda 8 yaş üstü çocuklara öğretmenleri tarafından tavsiye edilen kitapta yer alması.İlk Öğretim çocukları için basılan ve okullara dağıtılan 'Nasrettin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek 'adlı kitabın'Seçme ve fark etme'bölümünde yer alan'İki Eş' adlı öyküde Nasrettin Hoca iki teyze kızı ile evli bir adam olarak anlatılıyor.Ayrıca kitapta 'Nasrettin Hoca iyi bir koca  mıdır' ve ' Nasrettin Hocanın verdiği cevap iki karısını da mutlu eder mi?'diye sorular da yer almaktadır.

 Ben bugüne kadar okuduğum Nasrettin Hoca fıkralarında böyle  bir olaya rastlamadım. Sanırım okuyanlarımız da rastlamamıştır.

 Gencecik beyinlerde çok eşliliği sevimli gösterecek bu öyküler çağdaş Türkiyenin aile yapısına aykırıdır.Böyle bir kitabın ilköğretim okullarında tavsiye edilmesi büyük bir hatadır bence.

 Zaten çocuklarımız televizyon dizilerinde bol bol şiddet, çok eşlilik ve diğer konularda  örnekler izleme imkanı buluyorlar. Hiç değilse okullarımızda bu konuya karşı hassas davranalım.

 Ben yıllarca çocuklarıma okutacağım kitapları önce kendim okudum ve daha sonra çocuklarıma verdim okumaları için. Benim bir fert olarak kendi çocuğuma karşı gösterdiğim bu hassasiyeti Millli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de gösterdiğini ve denetimden geçen kitapların okullara tavsiye dildiğini sanıyorum.

 Çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımız ve onların gelişimleri çok önemli bizler için.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli hanımefendi, önce bir yaşdaş olarak yaşınızı bile açıkça belirtmeniz güveninizin belirtisi. Bu okullardaki kitaplara gelince ne yazık ki Nasrettin Hocamızı bile böyle resmetmek, çağdaş bir ulusu nerelere çekmek istediklerinin bir göstergesi. Üzülmemek elde değil. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 16.03.2016 9:00
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım.Nerelere çekilmek istendiğimiz o kadar açık ki. Ben korkuyorum. Kendimden değil torunlarımıza nasıl bir ülke bırakacağımız endişesi içindeyim. Size yazılarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla  16.03.2016 11:12
 

Nasrettin Hoca'nın böylesine çift karılı fıkralarına ben de rastlamadım. Bu da uydurmadır.Sonra bunun okulların kitaplarında yer almasına ne gereği vardı. Onun başka fıkraları yok mu?

Abdülkadir Güler 
 13.03.2016 9:16
Cevap :
Nasrettin Hocanın eşi ile hatırladığım fıkralarından aklımda kaldığına göre eşi yaşlı ,en azından kendi yaşında çaçoron falan bir kadıncağızdı. Ne zaman değişti herşey anlamadım. Zaten herşey o kadar değişti ki artık. Yorumunuz için çok teşekkürler. Saygılarımla  14.03.2016 11:41
 

Merhaba GÖKOVA ,günaydın diyorum.70 yaşına girdiğinizi yazıyorsunuz. Bu yaşınızı içtenlikle kutluyorum. Daha nice yıllara sağlıkla yaşamanızı diliyorum. Sizleri her zaman diri ve sağlam ve de duyarlı görmek isteriz.Esen kalınız efendim...

Abdülkadir Güler 
 13.03.2016 9:13
Cevap :
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bu sabah çok ihtıyacım vardı iyi şeylere. Zira kapkara bir sabah hem hava hem ortalık. Size de iyi günler dilerim. Saygılarımla  14.03.2016 11:38
 

mustafa kemal gibi bir öndere sahip oldugumuz icin cok sanslıyız)) macar asıllı avrupa güzelini getiriyor, evli oldugu kadından ayrılıyor ,kadın intihar ediyor vs vs uzar ama yok olmaz illa tek esli olunacak modern olunacak..tek eşlilik anca gücü olmayan erkeğe olur hem bu zamanda hem eski zamanda.....doganın kanunu boşa yok mok demeyin

yeter arman 
 11.03.2016 23:37
Cevap :
Yazımı övdünüz mü yerdiniz mı anlayamadım Sayın Yazarım. Sanırım salak bir günümdeyim. Yalnız anladığım çok eşliliği destekliyorsunuz. Orta halli bir Türk ailesinde dört hanım ve yirmi çocuklu bir bey asgari ücretle kira evinde nasıl yaşar anlayamadım. Tabii hanımlar gündeliğe gidip, çocuklar kavşaklarda oto camı siler, mendil satar, beyefendi de sırt üstü yatarsa diyeceğim yok. Yoksa zenginler her dönemde metres , sevgili ayaklarına bu sorunu çözmüşler zaten dünyanın her ülkesinde.Bu sorun beni pek ilgilendirmiyor zira ben 70, eşim 72 yaşında. iki kızımdan biri cadı gibi bir Avukat. eşi isterse çift eş alsın,kendini kapıda bulur alımalllah. diğer kızım zaten A.B.D yerleşmiş bir kişi. Anlayacağınız ben spor olsun diye bu sorunları yazıyorum. Saygılarımla  12.03.2016 10:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster