Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1328
 

Oy Asiye! Asiye! Balıklar da susar!

Oy Asiye! Asiye! Balıklar da susar!
 

İzmir fuarı 2007 Sevgili Mustafa Avşar ve eşim Robert


Türkülerle yakın zamana kadar bir akrabalığım yoktu! Çorum İlinin türkü barları kanıma girdiler! Sene 2004 Ben feleğimi şaşırdım, nerdeyse nerden geldiğimi de! Bu sıcakkanlı şehri gördüğümde!

Çorum’da deniz yok!


Baraj gölü var! Bir de uzaktan gördüğüm, yüzme havuzu! Hani şu olimpikli olanlarından!

“Hadi emekli olalım!” Kararını almış, tam köşeye çekilirken AB den kesin bir uyarı geldi “ Siz benim iki sene evren kenti askıya almamı ciddiye almayın! Ben devam kararı aldım! Hadi bakalım kolları sıvayın, musluğu da biraz daha açın!”

…Kime çekmiş bu?

…Senin sülâlene!

…Hayır! Olamaz! Bizde hiç kimse, şey için yorgan yakmadı!

…Yakarsınız! Yakarsınız! Aşk için çok daha fazlasını yaparsınız!


AB! Onu hafife alamazdık! Çünkü onu biz ürettik, biz besledik! Beslemeye devam etmeliydik! Benim köyüm, seninkinden yahşi muhabbetleriyle vakit kaybedemezdik! Taşıma suyla değirmen dönmeyeceğine göre, paçaları sıvadık gürül, gürül akan çayı geçmeye azmettik!

Çorum Hayat Kâğıt fabrikası bize hem hayat verdi, hem de bağrına bastı!

Ne olur, ne olmaz biz ev düzenimizi bozmadık! Giysiler, çanak tabak, yorgan yatak gibi günlük kullanımı elzem olanları ufak bir kamyona yükledik!


Eş ve motosikleti önde, Orti, muavinim olarak yanımda, Ağuş, Tiger, Karmen kafeslerde Çorum yollarını tuttuk! WC ziyareti dışında mola veremiyorduk, tüylüler strese girmesinler diye! Çorum/ Bahçeli evler deki yeni evimizle İzmir arası tam 865 km. Bildiğim tüm masalları anlattım yol boyu, onlarda bol, bol esnediler!

Ev sahibimiz Çorum’un sayılı ailelerinden! Dairede tüylü beslemek barındırmak yasak! O yüzden kulakları çınlasın sevgili Nejat Bey( Fabrikanın yönetim kurulu başkanı, unutamadığım harika insan!) Fabrikanın bahçesinde, yanımızda getirdiğimiz devasa bir kafesi kedi kızlar için kurmamıza izin verdi!


Orti de, kangalların, Alman kurtlarının yanı sıra güvenlik görevlisi olarak fabrikada işe başladı! Onun bir bekçiden çok, bir avcı olduğunu görmezden geldiler!

Her gün, bazen günde iki kere onları ziyarete geliyordum! Eli boş değil tabiî ki! Fakat git gel benzin parası, israfı rahatsız ediyordu! Bahçeli evlerde oturuyorduk ama bahçemiz yoktu! Eve sırayla gizli, gizli getirdiğim tüylülerden (sonraları çok iyi anlaştığımız) ev sahibinin haberi oldu! Onlar haklıydı, buna rağmen evimizden çıkın demediler! Üç ay sonra, üç katlı, kıt eşyalı büyük bahçeli bir evimiz oldu! Bahçeli evlerden, “Bin evlere” sevinçten kanatlanıp uçtuk! Orada, Çorum’da çok mutlu olduk!


Otantik görülmeye değer “ Kâtipler Konağı” Yemekleri hele o baklavası… Bir o kadar tatlı konuştukları Türkçenin, hiç duymadığım nüansı(ince ayırımı) Çorum ağzı!

Ben “Kalalım, buralarda, İzmir’im benim, benim olmasına, onda yaşayan kalabalık gitgide yabancılaşıyor zaten bana!”Dedim ve sözümden asla dönmezdim! Başıboş kalan İzmir’deki dört duvara uzun parmaklar musallat oldular! Komşulara gına geldi telefon etmekten! “ Pencereleriniz kırık! Kapınız açık! Işıklarınız gece gündüz yanıyor! Polis sizi arıyor!”


Hatırası olan ne varsa, buhar oldu gitti! Yabancı kıymet bilmezlerin eline geçti! Satalım savalım dedik, İzmir’deki evi! Bir sonuç alamadık! “Bu gibi işler zaman alır!”Diyen diyene! Vazgeçtik!


Döndük boynu bükük! Bol maydanoz, et balık tüketen ilimizden! İçinizden soran olur “ Hiç mi olumsuz yönü yoktu o yörenin?” olmaz olur mu? O zaman ben de size sormak isterim “ Bol tüketilmesi gereken sağlıklı besin balıktan; caydırabilir mi sizi kılçığı?


İzmir’deki zarar ziyan dünya malı, onlar olmadan da nefes alabiliyoruz, şükürler olsun! Çorum’un bize armağanları paha biçilmez, ancak gönül gözüyle görülebilen değerler ve elle tutulan dört tüylü bebiş kardeşler! Yaşamımıza renk kattılar güç verdiler!


İç dünyamız zengin, ufkumuz biraz daha genişlemiş olarak, inimize, ilimize, İzmir’imize geri geldik, ileri bir adım daha atmış zihniyetimizle…


Oy Asiye! Bilirsin tatlı su balığı susamaz! Onların bedenlerinde yeterince tuz vardır! İşte o beden çevresindeki suyu sünger gibi yavaş, yavaş emer! Susuzluk giderilmiş olur! Tuzlu su balıkları, tuzlu suyu içmek zorundadırlar! Eğer içmezlerse kururlar, çünkü bulundukları tuzlu ortam; balığın derisinden nemi çeker, yok eder! O yüzden, oy Asiyem! O Denize dönmeliyim!


Ama senin türkünü, güzelim senin türkünü, yavrum senin türkünü nasıl unutur, nasıl unuturum ben!


Gönül ister ki bu satırlar, Çorum’a ve onun güzel insanlarına armağan olsun!

Başta: Nejat Bey ve sevgili ailesi, Faruk Bey ve sevgili ailesi, Aydın Bey ve sevgili ailesi, güler yüzlü Mustafa Avşar(kahrımızı çok çekti) ve ailesi, Hüseyin Bey ve sevgili ailesi, olmak üzere, lütfen kabul buyurun! Çoban armağanı çam sakızı misali!


2007 İzmir Fuarının onur konuğu Çorum! Seni her zaman bekliyoruz!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmir fuarında Hayat Şırınga, Kağıt,Ambalaj ve Ayakkabı firmalarımızı ve Çorum'umuzu temsil etmem istendiğinde ne kadar endişelendiysem İzmir'e geldiğimde o kadar rahattım. Ziyaretçilerin leblebi şehri Çorum fikirleriyle gelip sanayi ve turizm şehri Çorum fikirleriyle ayrılmaları bizleri bir o kadar memnun etmişti.Biz Çorum'u tanıtmaya gelmiştik ama Alev Hanım ve Robert Bey bunu biz gelmeden önce yapmışlar zaten.İzmir deki Çorum elçileri, Hayat standımıza gelmeniz bizleri son derece onurlandırdı. Ayrıca sizi görünce bizden birini görmekten dolayı da memlekete gidip geldik adeta.İyiki sizleri tanıdık, iyi ki varsınız.Bu arada ortega ve Çorum lu kediciklere de selam.Eminim onlar da özlemiştir memleketlerini.En kısa sürede tekrar görüşmek ümidiyle selamlar , sevgiler , saygılar. Mustafa AVŞAR

mustafa avsar 
 26.01.2008 11:48
Cevap :
Sizler tarafından, elçi sıfatına lâyık görülmek! Onur verici! Teşekkürler! 2007 İzmir fuarının, onur konuğu Çorum olduğunu duyduğumuz da sevincimiz kelimelerle ifade edilmeyecek boyutlara ulaşmıştı! Sevgili Mustafa Avşar! Saygın hatırşinas dostumuzu, Sizi standa görünce dünyalar bizim oldu! Hakkınızı ödeyemeyiz! Bizi olduğumuz gibi kabullenip, desteğinizi esirgemediniz! Çorum'u daha da güzelleştiren, sizlerin sergilediği asil, insancıl hoşgörülü davranışlarınız! Çorum'u bizlere özleten, sizlersiniz! Çağdaş ilimiz Çorum'un, çeşitli HAYAT (ismi kadar önemli) kuruluşlarına sahip olması büyük bir ayrıcalık! Eşim, bir müddet bu modern tesisde görev almanın gururunu taşıyor! Ben ise Çorum'un Sizlerin özlemini, yüreğimde saklıyorum! Kısmet olur, sonunu getirebilirsem diğer bir çalışmam da( Milliyet Blog dışında) Hiç farkında olmadan(Lütfen buna yürekten inanın) Çorum'u, Çorum'un insanını katmışım çalışmalarıma! Sizi, Çorum'u çok seviyorum! Çok seviyoruz! Özlüyoruz! Sevgi, saygı, selamlar!  26.01.2008 15:34
 

Alev Hanım sizden anı dinlemenin keyfine doyum olmuyor. Öyle sıcak öyle sahici ve çoğu zaman öyle aşina şeyler ki, ellerinize sağlık. Sevgilerimle

Yıldız... 
 25.01.2008 18:23
Cevap :
Sevgili Yıldız Hanım! Aynı dili, düşünceleri paylaşmak işin sırrı olsa gerek! Belki de sizlere aktardıklarım,gerçek, hormonsuz, katıksız! Doğallığı şeffaflığı seven yüreğiniz, maskeyi kabullenmeyen ince keskin zekanız size bu tür satırları sevdiren! Sayenizde çok mutlu oldum! Teşekkürler! Yakında görüşmek üzere, sağlık dolu mutlu günler! Sevgiler!  26.01.2008 15:43
 

bildiğin bütün masalları, nice 865 kilometreler boyu. Öyle hoş, öyle duygulu, öyle otantik, öyle vefalı, öyle Anadolu...İnce ayrıntıları görmeyi bilen yüreği ile hayatı yakalayan kadın...Sevgi ve aydınlık ve özgürlükle , nice ince ayrıntılara...

Neşe İleri 
 22.01.2008 10:27
Cevap :
Sağolun! Ben ne desem bilmemki..(Siz ona bakmayın Neşe Hanım! Utandı ve eli ayağı birbirine dolaştı, çözülmesi zaman alır! Heyecanlı Hatun! Ben onun yerine, gönül alan, okşayan yorumunuza size: Kucak dolusu sevgilerim eşliğinde teşekkür ederim!)  22.01.2008 23:55
 

sizin kaleminizden bu zamanları okumak çok ama çok hoş...kendi zengin yüreklerinizie daha da neler eklemişsinizdir kimbilir. bize de siz anlattıkça keyifle okumak düşüyor işte. size ve sevili eşinizie selam ve sevgiler. şilede görüşmek dileğiyle...

beenmaya 
 16.01.2008 17:11
Cevap :
Sevgili Balarısı! Evet haklısınız! Eğer bir yerde sabit kalınmaz ise, güzellikler farklılıklar kendiliğinden, gözler önüne seriliveriyor! Fakat her şeyin de bir bedeli oluyor! Şile! Zahmet edip çağrılarda bulundunuz, çok mutlu olduk! Teşekkürler! Denk getirebilirsek...Sizleri görmek bizleri çok mutlu edecek! Bakalım kısmet olacak mı? Sevgiler!  18.01.2008 0:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 2445
Toplam mesaj
: 327
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Dinleyenin olmadığı yerde anlatmanın önemi! Nasıl YAZAN oldum. 'Yalnız doğar, yalnız göçer' eskile..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster