Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
437
 

Para kimde (2) ?

Para kimde (2) ?
 

Esprili Maliye Bakanımız, dün yastık altındaki paralarımızı çıkarmamızı istemiş. Ekonominin canlanması için, yastık altındaki paraların piyasaya girmesi gerekiyormuş. Bu söyleme ne yazık ki sadece gülünür. Kimse kusura bakmasın, maliye bakanımızın bu söylemi ne yazık ki, eski de kaldı. Eğer bu gerçekse, bu millet niye bankalara bu kadar borçlansın. Yoksa bu millet kendine acı çektirmekten zevk mi alıyor.

Yastık altında genelde altın saklanır. Eskiden küplerde, bahçenin belirli bir yerine gömülürmüş. İnsanlar evlendiğinde, çocuklar doğduğunda vb. hediye edilen altınlar zor günler için saklanırmış. Bugün bu alışkanlık devam ediyor, ancak saklama süreleri oldukça kısaldı. Kendimden pay çıkarmak gerekirse, sadece çocuklarımın bana emanet olan altınları var. Altınlar onların olduğu için, onların izni olmadan maliye bakanımız istedi diye hareket edemeyiz.

Geçen gün "Para kimde ?" diye bir yazı yazmıştım. Paranın kimde olduğuna dair tahminde bulunmuştum. Maliye Bakanımız, hükümet ciddiyetinde söylemlerine dikkat etmeli. Kriz dünya çapında, Türkiye Cumhuriyeti bu sıkıntıyı tek başına halledecek durumda değil. Peki ne yapılmalı? Cevap zor, ama bir model oluşturmak hükümetin işi. Taşın altına herkesin elini sokması lazım. Fedakarlık her kesimden gelmeli. Kriz tüm organlar tarafından göğüslenmez ise tedbirler topal, sakat olacak, yıpranmanın izleri daha derin olacaktır.

Hükümet, halkın yastık altındaki paraları gündeme getireceğine; sanayiciyi, esnafı, emekçiyi ferahlatacak tedbirlerden bahsetmeli.

2001 krizinden bahsederken, kriz sonrası Kemal Derviş'in ( sevsek de, sevmesek de) aldığı önlemlerin AKP hükümetinin önlemleri gibi gösterme eğiliminden de vazgeçelim lütfen. Haksızlık oluyor....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eline saglik cok guzel yazmissin.. Bide olanda niye cikarsinki.. Elindeki avcundakide son parasida yabanci yatirimcilarin faizlerini karsilasin diyemi.. Savasta, krizde, buhranda hep halktan fedakarlik beklenmesin artik!

ozan adivar 
 20.12.2008 15:00
 

Güzel yazı olmuş üstadım. Büyük erkanlar ne zaman sıkışsa halka döner. Önceki krizlerde de halka dönmüşlerdi. Habire vergiler, fonlar koymuşlardı. 99 depremi ardından geçici süre ile konan vergiler de kalıcı hale geldi. Bu paralar nerelere, kimlere gidiyor de hala yetmiyor? Habire çıkarın bakalım yastık altını deyip duruyorlar. Birazda bu erkanlar çıkarsa ya yastıklarını piyasaya. Bizim neyimiz kaldı artık. Saygılarımla...

Engin Şahin Karadeniz 
 17.12.2008 16:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 487
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1672
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster