Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖNAY BARIŞ KÖROĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/onayca

05 Aralık '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
393
 

Prof. Akaydın CHP' den adaylığını açıkladı

Prof. Akaydın CHP' den adaylığını açıkladı
 

cep telefonuyla çektim


Üniversitelerarası eski Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü, Prof. Mustafa Akaydın, CHP den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını basın eşliğinde açıkladı. CHP İl binası önünde, Eşi Dr.Günseli Akaydın yanında iken açıklama yapan Sn. Akaydın, partililerin yoğun katılımı nedeniyle basın toplantısını açık alanda yapmak zorunda kaldı. Davul ve zurna eşliğinde şenlik alanına dönen toplantıda bayan katılımcılar dikkati çekti.

Akaydın, "değerli dostlarım, 1 Aralık Pazartesi günü öğle saatleri itibariyle çok sevdiğim Üniversitemdeki 40 yıla aşkın devam etmiş olan çok önemsediğim görevimden farklı bir boyutta sizlerle beraber gene kutsal bir göreve talip olmak CHP'den yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir belediye Başkanlığına aday adayı olmak için istifa etme kararı aldım. Bu kararım oluşmasında özellikle son dört aydır geçirdiğimiz süreçte, siz çok değerli Antalyalılar, sivil toplum örgütleri, beni sevenler ve benim sevdiklerim benim aday adayı olman için çok motivasyon kaynağı oldular. Burada yanımda olan eşim ve çocuklarımın destek vermeleri bana büyük onur vermiştir. Siyasete atılma kararı verdiğimde pek tabiki bana yakışan benim ilkelerime yakışan Cumhuriyetin kazanımlarına değerlerine yakışan en iyi siyasi parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısını tercih etmek gerekiyordu.
Bende onun gereğini yaptım" diye konuştu.

Şuna herkesin samimiyetiyle inanmasını diliyorum. Ben, bana hep ulaştıklarında ki bunda Sn. Başkan Ömer Melli'nin özel bir rolü vardır. Bu güne kadar hep aramızdaydı ama bunu itiraf edeceğim. Kendisi müsade, ederse, 24 Temmuz lozanın değerlendirme ve kutlama gününde değerli eşi ile birlikte rektörlük makam odamda bana bu çatının altında bir yaşam başvurusunda bulunma yerel seçimlerde aday olmam konusunda beni motive etmiştir. Böyle bir talepte bulunmuştur. Bende tabi ki o günkü koşullar gereği buna çok teşekkür ettim. Şu anda en büyük hedefimin sayın Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanmam gerektiğini söyledim. Neden söyledim çünkü hayatta sevdiğim üç tane iş vardı. O tarihe kadar
yöneticilik yapmak. Hekimlik yapmak, hastalarımı çok seviyorum. Öğretmenlik
yapmak, öğrenci asistanlarımı çok seviyorum. Bu üç işi birden buluşturabildiğim, birleştirebildiğim, tek bir iş vardı. Oda rektörlük. Fakat takdir edersiniz ki üniversite seçimlerinde ve rektör atamalarında özellikle ağustos, eylül aylarında siyaset bulaşmıştır. Ben rektörlük yaptığım sürece siyasete makul bir uzaklıkta oldum. Siyasetin içinde olmadım. Olmamam gerekiyordu. Ama 5 ağustos sonrası itibari ile artık yeni bir uğraş alanında, sizlerin desteği ve katkısıyla benim için gerekli olduğunu, bizim için gerekli olduğu kanatına vardım. Değerli dostlarım şunun her zaman bilincindeyim. Siyaset herkes tarafından talip olunması gereken yapılması gereken özenilmesi gereken bir uğraştır. Çoğu akademik dünya olmak üzere Türkiye'de bir soğukluk olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunu hep birlikte
yıkmak zorundayız. Çünkü ülkemiz gerçekte dürüst ve ilkeli bir siyaset arenasında siyaset yapmak isteyen insanlara açık olmalıdır."

Dürüst, çağdaş, ayrımcı olmayan eski rektör Prof.Sn. Akaydın'ı yolun başlangıcında yürekten alkışladım. Gerçekten çağdaş, kaliteli yöneticelere ihtiyacımız var.

Açık alandaki konuşmasında Akaydın Hocanın en çok şu sözleri dikkatimi çekti...

"Ben kadınlar üstünden, kadının baş örtüsü, kadının etek boyu üstünden, kadının cinsel kimliği üstünden siyaset yapılmasını hiç doğru bulmadım, bulmuyorum. Aynen din üstünden siyaset yapıldığı gibi."
Sn Akaydın'ın gücüne, birikimine ihtiyacı var Antalya'nın.
Yolun açık olsun sevgili Hocam...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1012
Kayıt tarihi
: 26.08.08
 
 

Anadolu Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Bir Kamu kuruluşundan yönetici olarak emekli oldum. Evliy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster