Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1018
 

Soğuk ve empati

Soğuk ve empati
 

Bugün Antalya en soğuk günlerinden birini yaşıyor. Hava sıcaklığının ( soğukluğunun mu demeliydim? ) kaç olduğunu yazarsam Erzurumlu dostlarım bana gülerler ama, gene de yazayım; 15 derece. Gece de 4 derece olacakmış. Tabii hak verirsiniz; bizler kar yağışını 15 yılda bir görürüz. - 4 dereceyi görmüşlüğümüzse hiç yoktur. + 45 derece bize normal geldiği için 15 derecelik havalara soğuk deriz.

Ne zaman hava böyle soğusa aklıma dayımın anlattığı şu fıkra gelir;

Adamın biri hamamda göbek taşına yatmış. Buhardan ve hamamın sıcaklığından kıpkırmızı olmuş iyice. Bir yandan da tellağa köpüklerle ovduruyormuş kolunu, bacağını, sırtını. O sırada konuşkan biri girmiş hamama ve üzüntü içinde ' Dışarıda soğuktan 5 kişi donarak ölmüş ' demiş. Göbek taşındaki adam köpükler arasından mırıldanmış; bu sıcakta donanın canı cehenneme!

Empati sözcüğü yaşamımıza gireli çok olmadı. Biz ilkokuldayken ' Sana yapılmasını istemediğini sen de başkalarına yapma! ' diye öğrenmiştik. Empati demek oluyordu kendimizi başkalarının yerine koymak, bilmezdik ama uygulardık.

Tamam, soğuk konusunda empati yapamıyorum istesem de, bu konuda beni anlamanızı bekliyorum. Çünkü ömrüm boyunca sadece üç kez gördüm kar yağışını. Aslında iki kez görmüştüm ama, geçen ay 80 kilometre yol teptik ' Nasıl yağıyor acaba? ' diye görmek için, o da üçüncü görüşüm oldu.

Bunun dışında gündelik yaşamımın neredeyse her anında empati yaparım. ' Ben olsaydım ne yapardım, nasıl davranırdım? ' diye konuşurum iç sesimle. Soğukta üşümeyi anlamaya çalışıyorum örnekse. Karlara bata çıka okula giden çocukları görüyorum televizyonda, aklıma sabahları evimin önünden oynaya oynaya geçip okula giden çocuklar geliyor. Dünyanın bütün eldivenlerini, o karlara bata çıka okula giden çocukların ellerine geçirmek istiyorum. Bütün atkıları boyunlarına dolamak, en sıcak tutan paltoları minik bedenlerine giydirmek istiyorum. Ödülüm de soğuktan kızarmış yanaklarına konduracağım bir öpücük olsun istiyorum. Gözümün önüne Kibritçi Kız geliyor hep. Çocukluğumun iç sızısını duyuyorum O'nun öyküsünde ve O'nunkine benzer yaşamları düşündüğümde.

Geçen hafta bir haber vardı televizyonlarda. 150 bin Dolar harcamış, kutup ayılarının yaşadıkları ortama kameralar yerleştirmişler. Sonrasında yaşanılanları gösterdiler ekranda. Ayıcıklar kameralardan birini bulup parçaladı zevkle, diğer kamera da bu görüntüyü kaydetmişti bir yandan. Kaba sözcükler kullanmayı hiç sevmem ama, o haberi görünce deyim yerindeyse tepem attı. ' Hadi onlar ayı ' dedim, ' Bu işe 150 bin Dolar harcayanlar ne peki? ' Hayvanları ne kadar sevdiğimi belirtmeme gerek yok sanırım. Tuzu kuru ülkelerin bu tür harcamaları beni çileden çıkarıyor sadece. Futbolseverler bana kızmasın ama, ülkemizde de transfer dönemlerinde harcanan milyon Dolarlarla binlerce çocuğun elleri, boynu, sırtı ısınır, karnı doyardı. Ve en önemlisi eğitimi kusursuz bir nesil yetiştirmiş olurduk, o karlara bata çıka okula giden çocuklara yatırım yapabilseydik.

Bu yüzden ne zaman hava bugünkü gibi soğusa, soğuktan titremek nedir anlamaya çalışıyorum. İstiyorum ki göbek taşlarında yatanlar da anlasınlar ' Soğuktan donarak ölmek ' diye bir gerçek olduğunu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Empati yapma gerreğine ben de sizin gibi çok önem veririm. Tabi ki bunu kendi keyif ve rahatımı karşımdaki mutsuzluk ve sefalete indirgeyip sözde adaleti sağlamak için yapmam; anlamak için yaparım. Anlarsam faydalı olabilirim düşüncesiyle. Kutuplara para harcayıp kamera yerleştirmeye karşı değilim. Çünkü kutup ayılarının özel yaşamlarını kayda almanın bir ahlâksızlık olduğunu sanmam. Harcanan para da bilimsel çalışmanın üreteceği bilgi için feda olabilir diyorum. sevgilerle

Muharrem Soyek 
 25.02.2011 18:02
Cevap :
Değerli Soyek, ben de aynı fikirdeyim sizinle. Kutup ayıları konusunu da örnek olsun diye vermiştim sadece. Penguenlerle ilgili bir film vardır, o filme harcanan her kuruş için helâl olsun derim elbette. Sevgilerimle...  02.03.2011 9:06
 

yazında kaç yazı var... ? Birincisi "soğuk" algılaması... ikincisi "hayvanlara milyon dolar harcayan" ülkeler... üçüncüsü "Futbolculara verilen paralar"... İnadına "siyaset dışı" kalacağım diyorsun da yazdığın da aslında siyaset... Gerisi sözde "siyaset yazmayan" yazarın duygusal yakınmaları... "Ona şu kadar para vermeseler, buna şunu yapmasalar o üşüyen çocuklar... " edebiyatı... Sevgili Tülin salt duyguyla olmuyor bu işler... Saygımla...

UFUK KESİCİ 
 25.02.2011 10:14
Cevap :
Siyaset dışında kalacağım demiyorum aslında. Herkes en iyi bildiği konuda yazsın diyorum. Örnekse sen siyaset konusunda çok iyisin. Salt duyguyla olmaz tabii, elimden geleni yapıyorum yardıma muhtaç insanlar için. Sevgilerimle...  02.03.2011 9:03
 

görmüş biri olarak güzel Antalya'nızın bir tek Ağustosunu sevmiyorum. Bir gün orada yaşamaya karar verirsem, Ağustosu takvimlerden çıkaracağım. Futbolculara verilen paraları bak yine aklıma getirdin Tülin. 20 yaşındaki adama milyon yuroları sayarsan o da gider mankenlerle Maldivler'de yer. Bütün kulüpler anlaşıp on bin lira verseler oynamayacaklar sanki. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 31.01.2011 20:02
Cevap :
Bak şimdi olmadı; gülü seviyorum, ama dikensiz olsun diyorsun:) Ağustos ayında şehrimize inen uçak sayısını bilsen...Futbola gelince; maç izleyip de deşarj olan onca insana sormalı bu soruyu. 3 aylık bebelerin açlıktan öldüğü bir ülkede o paraları alan futbolcuları, o paraları veren takımları nasıl sevmeye devam edebiliyorlar. Sevgilerimle...  03.02.2011 15:08
 

İnsanların bana, hep bana, daima bana dediği dünyada o dedikleriniz nasıl olacak. Keşke içimiz gerçekten sızlasa. Saygı ve selamlar..

izmirli doksanyedi 
 28.01.2011 23:28
Cevap :
Zaten dünyayı her şekilde kirletti insanoğlu. Bari insanca duygular eksilmesin, empati gerekirse çocuk yaşlarda öğretilsin. Belki çocukken öğrenince ilerki yaşlarda bir nebze de olsa faydası olur. Selamlar...  03.02.2011 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2193
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster