Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1079
 

Suçlu vicdanlar

Suçlu vicdanlar
 

crowd62bsimple.com


İnsanın aklı almıyor gerçekten. Ya doğruysa tüm olup bitenler. Ya doğruysa diğer söylediklerinin büyük çoğunluğu doğru çıkan, Tuncay Güney’in söyledikleri.

Ne söylüyor Tuncay Güney?

'Türkiye'ye yapılacak en büyük hizmet, PKK-Ergenekon ilişkisini deşifre etmek' dedi. Tutuklanan emekli orgeneraller Eruygur ve Tolon'un Ergenekon'daki üst düzey 4 yöneticiden ikisi olduğunu ileri süren Güney, 'Veli Küçük gözden çıkarıldı, yöneticilerden 4'ü sivil 4'ü resmi, 8 kişi daha kaldı' diye konuştu.

Vay canına! İnsanın midesi bulanıyor. Doğrumu diye düşünüyorum bir an.

Ergenekon yöneticilerinden biri olduğu iddia edilen, büyük milliyetçi Doğu Perinçek’in PKK terör örgütünün ele başı sının yanında, evlatlarımızı öldüren teröristlerle bir bir tokalaşması fotoğrafı geliyor gözümün önüne…Ve doğru olabilir diyorum.

İnsanın aklı almıyor gerçekten.

Diğer taraftan unutmak istediğim bir haber de vicdanımı rahatsız edip duruyor.

Dokuz gün önceden tüm birimler uyarıldığı halde şehit düşen askerlerimiz oldu “Dağlıca baskınında”.

Yarbay Dirik; baskın hazırlığının bir ay önceden başladığını ve üstlerinin bunu bildiğini, bildirdiğini söylüyor.

Buna rağmen 12 Askerimiz şehit düşüyor. 12 Anne ağlıyor… Herkes ağlıyor… Ülke ağlıyor…

Askerlerimizin el bombalarının toplatıldığı biliniyor. Nöbetçi sayılarının düşürüldüğü iddia ediliyor. Ve diğer iddialar...

Lütfen! Gerçek ortaya çıkarılmalı. Vicdanlar rahat etmeli…

Hala daha neler olduğunu bilmiyoruz bu baskında. Şimdiye kadar neler olup bittiğini bilmememiz gibi Ergenekon’da.

Sanki gizli bir el kutuplaştırmış bizi. Sanki bilmiyormuşsuz gibi. Yok farz ediyoruz güzel ülkemizde olup biten pislikleri. Yoksa hala Ergenekon varmı, yokmu diye tartışmazdık. Avukatlığına soyunmazdık.

Konuşurken ve yazarken mangalda kül bırakmıyoruz. Menfaatlerimize uygun olduğu şekilde suya sabuna dokunmadan yazılar yazıyoruz. Sonrada birbirimizi “elleriniz sağlık, çok güzel olmuş, mükemmel yazmışsın vs” yorumlarla kandırıp duruyoruz işte.

Kim bilir, beklide vicdanlarımızı bu şekilde susturuyoruzdur.

Ama, diğer tarafta askerlerimiz ölüyor. Çocuklarımız ölüyor. Vatandaşlarımız ölüyor. Vatandaşlarımız eziliyor. Yıllardır eziyorlar. Acımasızca. Bazen alay ediyorlar. Bidon kafalı diyorlar, Göbeğini Kaşıyan adam diyorlar.

Ama, hep onlar şehit düşüyor. Birileride götürüyor “Vatan millet aşkına.”

Nereden bilecekler asgari ücretle bile iş bulamamanın ezikliğini. Onlar için varsa yoksa vatandaşlarının arasına nifak sokmak. Vatandaşlarını İkiye, üçe, dörde bölüp kendi menfaatlerini ve kendi çocuklarının menfaatlerinin uzun süre devamını sağlamak.

İnsanın midesi bulanıyor. Neler yapmışlar “Vatanı kurtarmak adına”. Hep yerimize karar vermişler. Hep bizden iyi bildiklerini iddia etmişler. Bizi koyun sürüsü yerine koymuşlar.

Ya, Tuncay Güney’in söylediklerinin "yarısı bile" doğruysa?

Ya, "Danıştay baskınını" Ergenekon planlayıp uyguladıysa?

Ya, Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasını sağladılarsa?

Vicdan… Sormadan duramıyor işte…

Ahmet Taner Kışlalı’yı, Hablemitoğlu’nu, Uğur Mumcu’yu…

Nasılsa hesaplaşma bitmeden, yani gerçekler ortaya çıkmadan ülkelere ve vicdanlara rahat yoktur.

Dağlıca baskını dokuz gün önceden tüm birimlerce bilindiği halde 12 askerimiz, 12 Mehmed’ imiz nasıl oluyor da şehit düşüyor Allah aşkına.?

Gerçekten “sürümüyüz” biz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız adeta bir çığlık! Gözümden kaçmış ancak şimdi görebildim. Bu soruları herkesin kendi kendine sorması gerekiyor ama insanlarımızda soru sorma alışkınlığı kaldığına dair derin kuşkum var benim. Selamlar...

Murakami 
 25.07.2008 13:33
Cevap :
İddianame açıklandı. Avukatların işi bir hayli güç olacağa benzer. Bakalım ikinci bölüme dokunacaklarmı? Saygılar sunarım.  26.07.2008 11:09
 

Sokak düğünleri ve gürültü kirlilği ile ilgili yazımı beyaz masaya şikayet amaçlı gönderdim cevap geldi.Gelen mesafı yorum olarak ekledim .Saygılarımla.

binnaz delen atılkan 
 21.07.2008 16:37
 

artık dur diyen seyretmeyen çok her kesimden sürüden olmayan, giderek kitleselleşen yeni anayasa ve demokrasi isteyen yetti diyen insanlar var. "Ortak Akıl" 3. gösterisinde Bursa da çok iyi idi. "Darbeye karşı 70 milyon adım insiyatifi" 21 Hazirandan sonra 2. gösterisini 26 temmuz da Ankara da yapacak.. Cumhuriyet gazetesi el bombasını ergenekonun attığını sonunda yazdı.. Belki Akp ve hala kendini "sol" diye tanımlayıp orta yolda mahsur kalanlar demokrasi için kabaca yetenek gösterirler, demokrasi mücadelesinin bir ucundan tutarlar.. İşte sürü olmadığımızı gösterme fırsatı tarihsel bir fırsat.. vatandaş olma hakkımızı vatandaşsak demokrasi hakkımızı alma zamanı.. aksi takdirde dediğiniz gibi köşelerimizde avunup gideceğiz kimse şikayet etmesin. elinize sağlık sevgi ve saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 21.07.2008 15:34
Cevap :
Yani herkes tabiki aynı olaylar karşısında aynı tür tepkiyi vermez bu tamam bunu anlayabilirim. İddialar ortadayken bunca olup bitene karşı ilginç bir şekilde olayları yok farz eden bir anlayış, hatta bir dalaga geçme, hafife alma. avukatlığa soyunma insanı sinirlendiriyor. Diğer taraftan şehitlerimiz, Anneler, Babalar. Ay sonunu getiremeyen insanlar. Katkınıza teşekkür ederim.  21.07.2008 16:24
 

Her oltaya tekrar tekrar geliyoruz... Ergenekon artık tartışılmaz gerçek, halkın bir kısmı hâlâ fikir fantezisi yapmakta:( Selamlar

murat ertaş 
 20.07.2008 22:05
Cevap :
Bu kez oltaların sahibi misinaya iğne takmamış gibi görünüyor. Buna rağmen dediğiniz gibi hala işkembeden atma alay eder gibi yazılar. Bakalım olta atanların sayısı iddianame billurlaştıkça artacakmı, azalacakmı? Teşekkür ederim.  21.07.2008 16:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 575
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster