Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Toplam kalite X toplumsal kalite

TKY bir sömürü felsefesidir. Belirttiğiniz optimum yarar dediğiniz de tam bunun karşılığıdır. Ayrıca eğitimin ekonomi, iktisat veya işletme boyutundan başka boyutları da var. Eğitim tek başına ekonomi demekmiş gibi bakmak biraz eksik kalır ve en önemlisi "kalite" kavramı eğitim bilimlerinin kavramı değildir.

22 Ağustos 2013 10:13
Özel öğretim, özel eğitim kavramları, sorunlar, öneriler

Bir günde binlerce özel eğitim öğretmeni üreten mantığın gözlerine bu eğitime gereksinim duyan öğrenciler çok yabancı olsa gerek.

12 Ağustos 2013 22:08
AKP ve dahiler

Bu kadrolaşmayla daha beterlerine hazır olmak gerekir. İlgi alanı eğitim olmayan bir Meb, ne üstün zekalı, ne engelli (bir günde binlerce zihin engelli öğretmeni icat etmelerinden belli) ne de normal dediğimiz öğrenciyi düşünür. Başarılı olunan tek alan bu kadar kaosun başarı olarak sunulması ve inandırılması.

25 Temmuz 2013 15:21
60-66 aylıklar

Orasını burasını yontarak bir şeyler uydurmaya çalışmak ne derece doğru bilmiyorum ama sonuç da verilmiş yanlış bir kararın sıkıntısını bir nesil çekecek gibi.Öyle 40 dk'yı 30 dk'ya düşürülerek falan çözülecek sorun değil bu. Bir de son paragrafınızdaki "eğitimin kalitesi" sözüne eleştirim olacak.Kalite mal veya için kullanılan bir kavram olduğu için eğitimin bu sözcükle nitelendirilmesi doğru değil diye düşünüyorum.Bu nitelendirmeye alıştırıldık gibi biraz sorunları görmemek için.Bence eğitim sorunlarının temel kaynağı da bu felsefedir.Eğitimi sayılarla anlatmaya çalışmak.Alınır satılır bir eşya gibi görmek.

02 Temmuz 2013 00:35
Öğretmenlere yıpranma hakkı...

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çocuğun başarısı genetikten sonra öğretmene bağlı. Dandikten projelere paralar saçılırken, sistemimizdeki yeri bilgisayardan sonra gelen öğretmenler ve sizin sorunuz.Alınan ücretler yönünden de karşılaştırdığımız zaman yerimiz bilmem neden sonra gelir.Sanırım şu anda en düşük ücret alan kamu çalışanıdır öğretmenler.Aslında bir on yıl daha uyutmak için iyi bir çözüm olabilir öneriniz.Ek derslere maaşlara yüzde yüz zam yapanlar erken ek gösterge kanunu yapanlar unutulur.Bu konuşulur artık. Bu arada sözlerim size değil kesinlikle. Ayrıca böyle bir yazı için de teşekkür ederim.

08 Şubat 2013 00:26
Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı kimdir?

4+4+4 sürecinde gördük. Ne yapılmaya çalışıldığının anlaşılması için değil de can hıraş belirlenen tarihe yasayı yetiştirmeye çalışacağım diye kaosa neden olmadı mı? Yasayla ilgili bir çift sözünü duyan oldu mu?

25 Ocak 2013 08:54
Matematik dersindeki başarısızlığın temel sebepleri -1-

5-6 yaşındaki çocuğa soyut işlem yaptırmaya çalışıldığı sürece matematik eğitimi diye bir şey düşünmek mümkün mü?

24 Ocak 2013 23:12
Teknolojik yatırımların eğitime katkısı nasıl sağlanabilir?

Öğrenciliğimi gittim yazınızı okurken. Çok zordu. Ziya Bursalıoğlu'nun dersinden geçmek.Neyse şaka bir yana. Bugün şu Eba nedir bir bakayım dedim. Eba blog'a girdim. Orada "Sosyal Ağlarda Eba" altında bulunan Eba facebook'u tıkladım. "yassah hemşerim" kim tarafından istenmiş bu yassah? Meb. 1980'li yıllarda da okulları bilgisayarla donatmaya kalktılar. Öğrenci iken ziyarete gittiğimizde bazılarının kutusunun bile açılmadan sehpa niyetine kullanıldığını, içinde ne olduğunun kimse tarafından bilinmediğini görmüştük.

11 Aralık 2012 22:09
Eğitimde yeni uygulamalar, belirsizlikler, boşluklar, beklentiler

Son tümceniz çok ilgimi çekti (eleştirme amacıyla söylemiyorum). Meb ile eğitim arasında o kadar büyük uçurum var ki bu nedenle işi gücü eğitim olmayan bakanlığın hiç bir şeyin farkına varmak isteyeceğini sanmıyorum. Şimdilik yapıyorlar oluyor bakalım. Gerçekten eğitimle, eğitimciyle bu kadar kavga eden geçmişine bu kadar saldıran hatta nerdeyse deneyimleri katil göstermeye çalışan bakanlıktan bir şeyleri görmesi, farketmesi beklenebilir mi bilemiyorum.

11 Aralık 2012 21:49
İki yüzlülük serbest kıyafet tek tip olmalı

Anladığım kadarıyla eşitsizliğin öğrencinin gözüne sokulmasıyla eşitleme kavramı birbirine karışmış biraz. Sorun biraz pedagojiden, sosyolojiden uzaklaştırılıp yırtık ayakkabı, eski önlükle tartışılmaya çalışılmış.Eğitim sorunlarına uçak minibüs,askerlerin elbisesinin aynı olması ile bakamayız. Eğitimin farklı bir dili var.Ayrıca bu tür yönetmelik çıkarmalar hiç bir sorunu çözmeyeceği gibi çözümü zor sorunlar üretir.

08 Aralık 2012 15:24
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2487
Kayıt tarihi
: 25.09.10
 
 

1988'de Eğitim Bilimlerini bitirip Ankara, Aksaray, Bursa derken 2 yıldır İzmir'deyim.  Öğretmenl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster