Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Milletin Feraseti

Feraset ve fırsatçılık. Feraset,emek gerektirir. Emekle kazanılmış bilgi,bu bilgiyi doğru analiz edecek deneyim ve evrensel/rasyonel akıl.Bu çabanın,toplumsal kazanca mı yoksa ‘insider trading’ ile bireysel fırsatçılığa mı dönüşeceği,feraset sahibi olduğu iddiasındaki bireylerin muğlak niyetlerine bırakılmayıp, toplumsal kontrol mekanizmalarıyla denetlenmelidir. Uzun lafın kısası,feraset sahibi insanlara yetki verip kontrol mekanizmalarını da doğru tesis eden toplumlar çağı yakalarlarken, geleceklerini ‘feraset sahibi olduğu varsayımı ile tek bir kişinin kaderine ve iki dudağının arasından çıkacak sözlere bağlama kaderciliğindeki fırsatçıların çoğunluğu ele geçirdiği toplumların da bir süre sonra erozyona yol açacağı mutlaktır.

02 Ekim 2018 09:40
Atın Ağzında Kaç Diş Var?

Hocam keşke bana sorsaydın ben sana söylerdim. Atların erkeklerinde 40,dişilerinde ise 36 diş bulunur.O fark neden dersen onu da birara istersen anlatırım.Anlayacağın erkek at diş konusunda dişisine göre daha dişli çıkmış. Hayvanlar çok garipler hocam. Misal devenin iki gözü ama üç kaşı vardır. Yarasalar bir mağaradan çıkarken hep sola dönerler. Kutup ayıları solaktır. Karıncalar uyumazlar. Filler zıplayamayan tek memelidir. Kangurular da geri geri yürüyemezler.Madem dişten açtık dişten kapatalım,sivrisineklerin 47 dişi varken salyangozların ise 25 bin civarında dişi vardır. Ve son olarak da açık yüreklilikle söylemem gerekir ki papazların en büyük şanssızlıkları;yaşadıkları devirde internet-google ikilisinin bulunmaması ve boşa tartışmalarla ömürlerini tüketmeleridir.

15 Mayıs 2018 23:02
Ahmet Oktay vefat etti

Reha bey sekizinci paragrafın başında ''1933 doğumluyum'' demişsiniz. Ben de sizden 6 yaş küçük olduğuma göre o zaman 1939 doğumlu oluyorum ki demek yakında biz de yolcuyuz, acilen bir kaç kitap çıkartıp, üç yüz beş yüz de satmaya bakmamız gerekiyor.

05 Mart 2016 22:59
Fotoğraf gerçeği mi yansıtır?

''Görsel dilin sanatta kullanılmayan biçimleri de vardır''... Artık ne zaman diş röntgeni ya da MR çektirecek olsam, tıpkı dile takılan bir şarkı gibi hep bu cümle aklıma gelecek.

23 Temmuz 2015 10:45
Eşinizi neresinden yemeğe başlarsınız?

nasreddin, ya nasr-üd din, arapça 'dine yardımı dokunan' manasına gelir ve yazımda cümle içinde özellikle küçük harfle 'nasreddin' şeklinde yazmama karşın, muhtemelen editörlerden biri bunun özel isim ve Nasreddin olması gerektiğini düşünmüş olmalı ki büyük harfle Nasreddin olarak 'düzeltmiş'. Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim.

10 Nisan 2015 19:57
Fotoğraf okuma zanaatı

Sayın Ülkü, o kadar ayrıntıya dikkat edip de hemşireleri gözden kaçırmam sizce olası mı? Üstelik yazıda da hemşirelerin yürüyüşünü anlatıyorum ancak 'kesin' bir sonuca varamadığım için onları 'havada' bırakmayı yeğledim. Ölen ise asla bir hemşire değil. Ön sırada elinde telsiz ile yürüyüp kortejin düzenini sağlayan 'sivil' görevlinin göğsündeki fotoğrafı tam on iki kez büyüttüğümde görebildiğim, sivil kıyafetler içinde bir erkeğin cenaze töreni bu. Asker ve hemşireleri değerlendirdiğimde, elimde kesin bir kanıt olmadığı için bir tezden öteye gitmeyecek düşüncem; emekli bir asker, bir süre askeri hastanede yattıktan sonra vefat etmiş ve bu cenaze töreni de onun için düzenleniyor. Ne var ki o yıl Maltepe Camii'nden kalkmış cenazelerin haber olanlarını Milliyet Gazetesi'nin internet sitesindeki eski nüshalarına da bakmama rağmen bulamadığım için bu sonu daha uygun gördüm. İncelemeniz için ayrıca çok teşekkür ederim. Olumlu ya da olumsuz, her eleştiri benim için çok değerlidir.Saygılarımla

18 Şubat 2015 16:09
Milliyet Blog'da (Ocak.2015) yazarları

Hocam sağolun. Sizin gibi bir 'Edip', zahmet edip yazılarımı okumuş benim için ne büyük mutluluk, üstelik daha da önemlisi bir de zaman ayırıp hakkımda yazı yazmışsınız. Teşvik edici sözleriniz için de ayrıca müteşekkirim, saygılarımla.

22 Ocak 2015 23:22
Lümpenlerin intıkabı

Nasıl Arap ki bu, daha kendi dilini bile doğru dürüst konuşmayı beceremiyor da 'seçim' anlamına gelen 'intihab'ı, 'intikab' diye söylüyor, tövbe estağfurullah...

12 Ağustos 2014 10:39
Deli ve Freak

'Bir kişinin intihara eğiliminin olması, diğer insanlara kendisini öldürme hakkını vermez'' olarak düzeltilecek bir cümle dışında ciddi anlamda mükemmel tespitlerle dolu bir blog yazısı, hele ''Normaller, marjinallerden berbat durumda'' tümcesi...

01 Aralık 2013 23:49
Balyoz Davasında gerekçeli karar açıklandı. Ancak kimse tatmin olmadı.

Mesut bey, bilmiyorum siz de farkında mısınız, ne kadar duyarsız olduk? Gerekçeli kararda Mahkeme heyeti ''Biz delillerden ikna olduk, uzmanların delilleri incelemesine gerek görmedik'' diyor. Yani kafamızın kızdığı birisi ile ilgili olarak artık çakma belgeleri toplayıp savcıya versek, o dava açsa ve hakim de şöyle üstünkörü bakıp ''Tamam'' dese, içeri atılmayacak kimse yok demek... Darbe yapmaya niyetlenen ve bu niyetlerini açtıkları sekreterlerine yazdırıp kaydettikleri CD'leri de, çalıştıkları askeri tesislerde merdiven altlarına saklayan komutanlara bu mantıkla bakılırsa 18 yıla kadar cezalar az bile verilmiş. Bir Türk büyüğü zamanında iyiki bu komutanlarla savaşa girmemiş demişti, doğru söze ne denir? Sen 2003 yılında, 2007 yılına ait bir programla bilgisayarına kayıt düş ama sonra da git merdiven altına bunu koyup unut. http://balyozdavasivegercekler.com/2012/10/17/mahkeme-heyeti-balyozun-gerekceli-kararini-yazarken/

07 Ocak 2013 20:18
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1089
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster