Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Ahmet Öztekin

Merhaba, Son yazınızda değinmiş olduğunuz refinansman başlığında aynı bankadan yeniden hesaplama yapılabilecek demişsiniz. Bu mortgage kapsamında bütün bankaların yapması zorunlu hale gelecek bir durummudur yoksa sadece beklentiden mi ibaret. Şubat 2007 de 1.75 faiz oranıyla Ziraat Bankasından çekmiş olduğum konut kredisinin şuan aynı bankadan refinansmanını sağlayamıyorum. Yeniden işlem masraflarını göze alıp faiz oranları 1.40 lara düşen başka bankalara mı başvurmalıyım yoksa Ziraat Bankasının bunu yapar hale gelmesini mi beklemeliyim? Ayrıca refinansman yapmak için faizlerin biraz daha düşmesini beklemek mantıklı olabilir mi? Faizler daha ne kadar ve ne zamana kadar düşer sizce? Bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinrim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

05 Haziran 2007 01:59
CEVAP

Ahmet Bey, refinansman mortgage ile ilgili yasada yok ama faizler düştükçe bu konuda gelişmeler olacaktır. Bankalar rekabetten dolayı, müşteri kapmak adına bu uygulamaya başlayacaktır. Şu durumda bankalar refinansmana sıcak bakmazlar çünkü sistem belli değil böyle bir zorunlulukları yok. Kendi bankanızla karşılıklı olarak anlaşırsanız faizle yenilenebilir. Refinansmanda genellikle başka bankalar tercih ediliyor. Şu anda yüzde 1.40 seviyelerinde olan faizler size çok fazla getiri sağlamaz. Faizler yüzde 1'e yaklaşırsa burada sizin için çok olumlu bir durum olur ve ödemeleriniz ciddi oranda azalır. Ama faiz oranları daha da düşer mi? Genel beklenti mortgage sisteminin uygulanması için faizlerin düşmesi gerektiği yönünde. Bir sorun olmazsa seçimden sonra faizler daha da düşecektir ve bu yıl sonunda, 2008 başında daha da düşer ama ne olur bilinmez. Faizler düşünce diğer bankalarla görüşebilirsiniz. Sonuçta zor bir karar ama biraz daha beklemek daha mantıklı gibi. Ama son karar sizin..

06 Haziran 2007 12:52
Gülün içinden

Bilgilendirmenizi dikkate alacağım. Bizim eve gelince, oldukça değişik bir ev. Şu an emlakçılar 220 ytl uygun görüyor. 6 ay önce bu apartmanda 2 oda bir salon ev 260 ytl ye satılmıştı, hem de içine de masraf yaptı alan. Bizim ev 3 oda 1 salon diyorum ama aslında iki salon iki oda. Sabahtan akşama kadar güneş alıyor. Bahçemiz de çardağımız, salıncağımız, çocuklarımızın kaydırağı ve Alman kurdu köpeğimiz var. Emlakçılar da evi çok değişik buluyor değeri bu değil diyorlar ama piyasanın durumu buymuş. Acıbadem'deki sayılı bahçe katlarından biri anlayacağınız. Durum bu en kısa zamanda milliyete ilan vereceğiz. Tekrar teşekkür ederim. Sevgilerle..

12 Mart 2007 20:49
Gülün içinden

Yavuz bey, daha önce bir yorumla tanışmıştık. Evimi satmak istediğimi söylemiştim. Acıbadem'de oturuyorum. Cadde üzerine 50 metre, çamlıcaya yakın kısımında. 140 m2 3 oda bir salon. müstakil de bahçemiz var. Bize ait girişi çıkışı. Evde masraf yok. Bahçe katı evlerde olan hiç bir problem bizim evde yok. Tabanlar 10 cm ahşap kaplama, duvarlarda rutubete karşı mantolama var.vs..Emlakçıya verdik ancak henüz bir alıcı yok ortada. Fiyat vermek istemiyorum siz bir şey söyleyin diye. Bana göre evimiz emlakçıların söylediğinden daha çok değerli anacak piyasalar böyleymiş. Mortgage fiyatları kötümü etkileyecek gerçekten? Bu evi satmak için doğru zaman nedir?İlginize şimdiden teşekkür ederim. Umarım çok vaktinizi almam. Sevgilerle..

12 Mart 2007 08:40
CEVAP

Merhabalar, Konut fiyatları son 7-8 aydır gerçekten de durgun ve bu durgun seyir hala sürüyor. Herkes beklemede mortgage ne getirecek diye. Bu dönemde konutunuza alıcı çıkmaması çok normal. Konut fiyatları ise mortgage ile birlikte artacaktır, sistem şu anda tam olarak uygulamaya geçmedi. Bence çok acil bir durumunuz yoksa konutu satmak için telaşlanmayın, elbet alıcısı çıkar. Şu anda konut almak çok uygun, çünkü fiyatlar artacak. Bu evi satıp başkasını alacaksanız olabilir ama zorunluluğunuz yoksa kontunuzun fiyatı artacaktır, tabii krediye uygun olması durumunda. Şu dönem satmak için değil almak için çok uygun, karar sizin. Konutun fiyatı hakkında birşey söyleyemem çünkü fiyatlar konuttan konuta ve bölgeye göre farklılık gösteriyor. Birkaç emlekçıya danışırsanız fiyat kafanızda netleşir. Bir de evi gerçekten satacaksanız bizim siteye ücretsiz üye olup ilan verebilirsiniz. www.emlak.milliyet.com.tr. Bu arada emlakçı fiyat için ne dedi? Umarım yardımcı olabilmişimdir.

12 Mart 2007 12:53
Deniz

Merhaba Yavuz, Hoşgeldin bloglara demek anlamsız olacak gibi ama:))) Ben de 6 aylık blogcu ve emlakta kayıtlı üye olarak aynı konularda fikir birliğinin benim için çok verimli olacağını düşünüyorum. Bu arada özellikle plan-et'e bayıldık ve kullanıyoruz. Kolaylıklar diliyorum.Sevgiler.

28 Şubat 2007 12:29
Sohom

Milliyet Blog da böyle bi yazara ihtiyaç vardı... Haklısın, hayatımızdaki en büyük alışveriş ama ben bu en büyük alışverişleri biçok farklı nedenlerle hep kaybettim... Umarım gelecek yazıların biçok kişiye emlak konusunda ışık tutar... Hoşgeldin...

27 Şubat 2007 11:33
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 26.02.07
 
 

30 yaşındayım ve emlak.milliyet.com.tr'de editörlük yapıyorum. Emlak sektöründe ne olup bittiği ile ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster