Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4958
 

Her şey vaktini bekler

Her şey vaktini bekler
 

Görsel alıntı


 

 

Her şey vaktini bekler,

Ne gül vaktinden önce açar,

Ne güneş vaktinden önce doğar,

Bekle senin olan sana gelecek. ( Mevlana )

 

Mevlana beklemesini bilen, nefsini terbiye eden, sabır ve tahammül sahibi olduğu için böyle güzel söylemiş.

Acaba, Mevlana içinde bulunduğumuz bu zamanda hayatta olsaydı yine aynı sözleri söyler miydi?  

Ya bekleyenler nefsine yenik düşmüş ise, nefsine amade, kul, köle olmuş, haktan, hukuktan bihaber, vicdan ve merhametten yosun olanlar vakti beklerler mi?

Öte yandan nefsine yenik düşmemek için, bin bir acıya göğüs germiş, boynu bükük, hakkı zayi olmuş, yetim, öksüz, fakir ve yoksul kimsesizler için zaten gün solmuş, güneş yüce dağları aşmış, vadilerde çoktan karanlık başlamış. Bundan sonra vakit onlara çare olur mu? 

Nefsine yenik düşenin başarıya ulaşması imkânsız, nasipsiz kalacağı gibi hem gülden, hem de güneşten umudunu kesmeli.

Hasretle baharı bekleyen, Şeyda bülbülün çektiği özlemi, Hazanda dalını terk eden yaprakların hüznünü de düşünmek lazım.

Vakti iyi değerlendirmek için sabırlı olmak gerek. Sabır çok zor bir konu, başarılı olunursa güzel sonuçlara ulaşılır.

İnsan, acılara, haksızlıklara ve yoksulluğa karşı olacak , veya gelecek bir şeye telaş göstermeden beklemeyi bilmeli. Böyle bir beklemeye sabır denir. Sabrın rakibi insanın nefsidir.

Nefis ile yapılan mücadeleyi kazanmak en büyük başarıdır. Nefsini yenen insan, her konuda başarılı olur. Beklediğine,özlediğine kavuşur.

Nefisini yenen insan kötüden ayrılır iyiye, güzele ulaşır, sağlığı ve mutluluğu yakalar. Nefsine yenik düşen insan yaşam mücadelesinde çok şeyler kaybeder.

Nefis baharsız gül olur açar bekleyen insanın karşısında durur. Yine insan içindeki o düşman nefis zamansız doğan güneş gibi etrafın aydınlık olduğunu göstermeye çalışır. Beklemeye, sabra ve tahammüle engel olur.

Nefis, İblisle ortaklaşa çalışır, her ikisinin matlup ve maksatları ( istek-amaç ) aynıdır. Nefis hep iblisin dediklerini yapar barındığı iç dünyada insana zarar verir.

Yaşam gemi daima insanın elinde ve kontrolünde olmalı. Gem nefse teslim edilirse nefis birden dörtnala uçan bir ata bürünür, rahvanlaşmaz, yavaşlamaz, durmaz, zapt edilmesi zor olur.

Mevlana hem sabırda, metanetliymiş hem de nefsin gemini elinde tutarmış onun için öyle güzel söylemiş. Zaman, Hz. Eyüp zamanı, Şeyh Abdulkadir Geylani zamanı değil.

Günümüzde kendilerini halis ve muhlis gösteren yetkili, yetkisiz, etkili, etkisiz İnsanların dahi arzuları ve istekleri, heva ve hevesleri alevlenen ateş misalidir, alev alan bir ateşin söndürülmesi mümkün değildir.

Artık haramın adı helal olmuş bir dönemde, gülün açılması için kışın bitmesini, baharın gelmesini beklemek, güneşin doğması için, gecenin seher vakti olmasına sabır göstermek zor.

Dileğimiz hasretle, özlemle, sabırla bekleyen tüm insanların, beklediklerine, dilediklerine kavuşması olsun.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O güzel kalbinize ve emeğinize sağlık Sayın Burakgazi.Güzel niyetli olmak en en en önemlisi.Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 06.11.2014 20:19
Cevap :
Kıymetli Şennur: Mevlana sabırlı, metanetli, manevi yönden kendine güveni olan ermişlerden."Bekle sana ait olan sana gelecek" sözü içinde yaşadığımız bu zamanda artık mümkün değildir. İnsanların istekleri, dilekleri, bekledikleri gelişti, çoğaldı.Buna rağmen sabırla, metanetle bekleyenler bile kendilerine ait olan güneşi ve gülü görmediler.Mevlana hayatta olsaydı bu gün için bu sözü söyler miydi? Bilemiyorum.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   06.11.2014 23:11
 

İnsanın nefsini eğitmesi, sabır göstermesi günümüz insanının en çok tahammül gösteremediği şey. Her şey öylesine aleyhine gelişiyor ki, sanırım en büyük mükafat böyle zamanda gösterilen sabır ve mücadele.. Yüreğinize emeğinize sağlık Mehmet Bey. Kaleminiz daim yazsın. Sağlık ve esenlikler diliyorum...

Hanife MERT 
 06.11.2014 19:31
Cevap :
Kıymetli Yazarımız Sayın Hanife MERT: Mevlana'nın bekle sana ait olan sana gelecek sözü asırlarca önce söylenmiş güzel ve önemli söz, bunca zaman aradan geçmiş, dünyadaki gelişmeler,insanların istek ve arzuları gelişti, çoğaldı buna rağmen bizdeki toplum çok sabır etti, çok bekledi ancak kendisine ait o güneş ona gelmedi, ona ait gül açmadı.Her can Mevlana gibi olabilir mi? Beklemenin gücü, takati kalmadı.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   06.11.2014 23:07
 

Amin diyorum ben de değerli Mehmet bey, her kimin ne arzusu var ise kavuşabilmesi dileğiyle, emeğinize sağlık, saygılarımla selamlıyorum

Cemile Torun 
 05.11.2014 23:06
Cevap :
Kıymetli Yazarımız Sayın Cemile Torun : Ben gördüm göreli bekliyorum bana ait güneş benim olmadı,beklediğim gül açılmadı. Artık bundan sonraki güneş beni aydınlatmaz, sıcak etmez. Gül açsa da ben mutlu olamam.Yıllardır sabır edip bekliyorum.Artık sabır ve tahammül gücü tükendi.Zaten sessiz, sedasız bir toplum olmuşuz.Kimseye sitemimiz dahi olamaz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   06.11.2014 14:17
 

Sayın Burakgazi, Değerli Dost! "Sabrın sonu selamettir, sabreden derviş muradına ermiş" demişler ama bir gün sabır taşı da çatlayabilir.Çok güzel bir güncel paylaşımı sağ olunuz, esenlikler dileyerek, güzel güneşli günlerin gelmesi dileği ile saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 05.11.2014 13:38
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın Nahide Çelebi: Mevlana güzel söylemiş ancak Mevlana'nın zamanında insanlar bu kadar beklemedi, böyle sabır göstermedi.Yıllardır sabır ediyoruz bize ait olan bize yine gelmiyor.Bundan sonra güneş de bizi ısıtmaz, gülde bizi mutlu etmez.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   05.11.2014 14:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster