Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
521
 

İnsan ve bilinçaltındaki karanlık dünya

İnsan ve bilinçaltındaki karanlık dünya
 

Bilinçaltı verileri


Freud, insan benliğini; ben, alt ben, üst ben olarak ayırıyor. Başka bir deyişle, bilinç, bilinçaltı, bilinç üstü. İnsanın duygu, düşünce, izlenimleri; ben’de yuva kuruyor. Bu yuva, kimi kez fırtınalardan, yağmurdan, kardan, tipiden etkileniyor. Kimi yuvalar, bu etkilere dayanamıyor. Daha açıkçası,”ben ”kini, hırsı, nefreti… Taşıyamıyor; “alt ben”e gönderiyor.”Alt ben”deki bu birikim, zaman zaman “üst ben”e çıkıyor. Bu birikimlerin “üst ben”e çıkması sonunda insan saldırganlaşıyor.

Nietzsche ve Groddek, alben ’in, insan yaşamını yönettiğini, bilinçsiz olduğunu, iradeye dayanmadığını, kişisel olmayan ana bir kuvvet mahiyetini taşıdığını söylüyorlardı.

Altben, doğuştan önce ve dünyaya yeni gelen çocuktaki gibi ruh dünyasının başlangıç şeklidir. İlerideki farklılaşmanın ham maddesidir. İçgüdüsel eğilimlerden, dış uyarıcıların uyardıkları vücut gereksinmelerinden oluşur.

Freud’un görüşü, bilinçaltı ile bilinçaltına itilen psikolojik öğeler arasında bir birliğin, işbirliğinin varlığını kabul etmektedir. Klinik deneyler, araştırmalar ise, istenmeyen öğelerin bilinçten uzaklaştırılmalarında, bilinçaltına itilmelerinde; ben’in giriştiği savunma etkinliklerinin de bilinçsiz olduğunu göstermişlerdir.

Söz gelimi, bir genç erkek, bir genç kızı seviyor; ama kız, bu gence ilgi duymuyor. Zamanla bu sevgi nefrete dönüşüyor. Genç, bu nefretini kusamıyor. Toplumsal baskı, ayıplama nedeniyle “bilinç altı”na gönderiyor. Bu birikimin, zamanla patlaması, gencin birtakım taşkınlıklar yapmasına, şiddet kullanmasına neden oluyor. Hep böyle mi olur? Hayır, bu gibi durumları, şiddete başvurmadan çözenler de yok değildir.

Psikanalistlerin bilinçaltı dedikleri, sonsuz, gizemli, karanlık bir dünyadır. Tüm çabalara karşın bugüne değin tüm olarak anlaşılmayan, açıklanamayan, aydınlanamayan karanlık evren, sürekli sesini duyurtuyor. İçinde barındırdığı, gizlediği ereklerle her an düşüncelerimiz, duygularımız, davranışlarımız, kısacası tüm varlığımız, yaşamımız üzerinde derin etkiler yapıyor.

Psikanalistlerin ana konularından biri bilinçaltıdır. Bilinçaltında, bilinenin dışında kalan, bilinçten uzaklaştırılan tüm psikolojik hâller, öğeler bulunur. Çeşitli içgüdüler, yaşama, cinsiyet, ölüm, daha önce duyulan ve toplumsal yaşamın isteklerine uymadıkları için bilinçten uzaklaştırılan, bilinçten uzaklaştırılan, bilinçaltına itilen, sürülen istemler, istekler, eğilimler burada yerleşirler.

Kaynak: Dr. Halis Özgü,Şahsiyet, İnsan Dramı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence hareketlerimizi bilincimize göre değil, bilinçaltımıza göre yönetiyoruz! Bilinçaltımızda saklı korku ve inançlarımızla yüzleştiğimizde şaşırıyoruz! “Yap” diyen bilincimiz “Yapma” diyen bilinçaltımızla karşı karşıya geliyor! Anılarımızı düzenleyip depolayan, vücudu kontrol edip koruyan, duygularımızı yöneten, davranışlarımızı belirleyen hep bilinçaltıdır. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 05.12.2014 13:48
Cevap :
Ata Kemal Bey, Bu açıklanması zor konuya açıklık getirmişsiniz.Katkılarınız için teşekkür eder; selam ve sevgilerimi iletirim.  05.12.2014 20:29
 

Hastalık kapmış insan ruhunun da tedaviye ihtiyacı vardır.Ve bu tedavi bedenininkinden çok daha zordur.İnsanı sürekli huzursuz eden bilinçaltında biriken sorunların oradan çekilip alınması öemli bir başarıdır aslında.Bu temel ve özlü bilgilerin üniversitelerimizde daha köklüce öğretilip kavratılması gerekir mutlaka.Özellikle öğretmenlik mesleği için de çok gereklidir.Pisikolojik ve ağır,analize de oldukça zor bir konuyu dile getirmişsiniz Hüseyin bey.Paylaşımınız için sağolun.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 02.12.2014 21:35
Cevap :
Abbas Bey, Doğru söylüyorsunuz.Açıklanması,analiz edilmesi zor bir konu.Katkılarınız konuyu daha anlaşılır kıldı.İlginize teşekkür eder;selam ve saygılarımı iletirim.  03.12.2014 18:30
 

Bilinçaltı, bilgisayarın çöp kutusu gibi. Ara sıra bir dürtüyle geri dönebiliyorlar. Fakat bunların denetimsiz korkunç melekler olduğunu iddia edemem. Çünkü bilinçaltından fırlayan her neyse ortaya çıktığında artık aynı bilinci bulamaz; ya etkisiz kılınır ya da yeni bilinçle işlenen güncel bir bilgiye dönüşür. Bunu sadece sürekli düşünce ve bilgi akışıyla güncellenen bilinçler için geçerli bir varsayım olarak söylüyorum.

Muharrem Soyek 
 01.12.2014 16:46
Cevap :
Muharrem Bey, Katkılarınız için teşekkür ederim. Sağ olun.Selam ve saygılarımla  02.12.2014 23:44
 

Sayın Başdoğan, Bilinçaltı hakkındaki yazınıza teşekkürler bilgilendim.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.11.2014 8:21
Cevap :
Nahide Hanım, İlginize teşekkür ederim.Selam ve saygılarımla.  30.11.2014 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 1222
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2174
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster