Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
823
 

Onlar da can...

Onlar da can...
 

Günaydın arkadaşlar,
Özel günler söz konusu olduğunda hep söyleriz,bir gün ile sınırlı olmamalı sevgiler,diğer 364 günde de sevgimizi göstermeliyiz ki anlamı olsun! Lakin o bir gün bile sesimizi duyurmamız ya da olaya dikkat çekmemiz için bir nebze olsun işe yarar. Bugün takvime baktığımızda birçok olayın yıldönümü,dünyada kutlanması veya anılması gereken birçok olay olmuş,birçok tanınmış kişi doğmuş ya da ölmüş, dünya yine dönmüş ve devam ediyor kendi etrafında ve güneş etrafında dönmeye. Dünyamız yani yerküre bir anlamda biz insanoğluna ne kadar benziyor,kendi etrafımızda dönüp durduğumuz gibi bazı şeylerin etrafında da dönüp duruyoruz işte...

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. 1931 yılında kabul edilmiş ve o tarihten beri çeşitli etkinlikler yapılıyor. Yıllar boyu aynı şeyleri söyleyip durmamıza rağmen,çoğu zaman sanki gittikçe kötüye gidiyor hissine kapılıyorum. Dünya tekbaşımıza bize ait değil,üzerinde yaşayan tüm canlılar,gözle görünen ve görünmeyen (mikroorganizmalar) bir bütün içinde sürdürüyoruz yaşamı. Bir yerde denge bozulduğunda tüm bütün etkileniyor. Somut örnekleri yaşıyoruz hem de çok acı bir şekilde.

Kuş gribi tantanasıyla kanatlılar,göçmen kuşlar ve kümeslerdeki tavuklar katledildi, sonucu keneler türedi ve kuş gribinden daha çok insan öldü kene yüzünden. Sokaklardaki köpekler öldürülüyor sonucu, dev boyutlarda fareler. Sokak köpekleri kadar fareler de kuduza neden oluyor,ama duyulmuyor. Her gün gazetelerde ve televizyonlar da olumsuz haberleri görüyoruz, içimiz acıyor. Sokaklar işkence görmüş hayvanlarla dolu, aç ve bakımsız olan hayvan sıkıştığında saldırıyor doğal olarak. Topyekün hayvanları yargılıyoruz, hepsi katil diyoruz. Aslında onları katil yetiştiren yine insanoğlu, kendi egosunu, kompleksini tatmin etmek için.

Hiç ayırmadan tüm hayvanları gerçekten seviyorum, sevmesem bile yaşama hakkına saygı duyuyorum. Evimde rastladığım bilumum haşerata,burada ne işin var,hadi dışarı diyorum,mümkün olduğunca zarar vermeden alıp dışarı ait olduğu dünyaya gönderiyorum. Belki onlar benden daha çok hak ediyor yaşamayı,bu felsefeyi çevreme elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum, bazen sen de çok abarttıyorsun,o böcek ya da kuş ne olacak,tepkileri de alıyorum. Varsın öyle desinler, benim doğrum bu!

Yazımı sonlarken evde beslediğim iki su kablumbağası, bir kanarya, dışarıdaki köpeğim Toni ve arkadaşları, yeni gelen iki güvercin ve bahçedeki yüzlerce serçe, birkaç kumru, kelebekler, arılar ve karıncalar adına tüm hayvanların bir gün de olsa değer görmesini diliyorum. Sevgilerimle...onlar bize her zaman lazım, yaşayabilmemiz için.

HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPALIM?
    Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım. Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım. Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım. Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim. Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır. Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim. Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni,

-Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
-Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
- Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
- Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
- Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
- Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
- Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek…) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
- Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
- Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
-Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
- Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
-Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
-Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
- Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Kaynak:

http://www.memocal.com/bgvh/HayvanlariKorumaGunu.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...Aslı astarı olmayan hikayeler uydurulmasın! Evrensel bildirgeye bu maddeyi de eklemek gerekirmiş! Bilgisizlik+uydurmaca= Hem çok komik hemde büyük bir günah! Kanunlar: Geç kalınmış olsa da, izlenen yol doğru ve temiz! Hayvan türünden de dostları olanları kutluyorum. Hayvanlara karşı tutumumuz da çok dikkatli olmalıyız! Yüce Tanrı İnsanların merhametini sınarmış! Merhamet yoksunu nasıl olurda şefaat bekler? Hep var olun, sağlık huzur dolu günler! Selamlar

Alev Meisel 
 06.10.2007 12:00
Cevap :
Teşekkürler Alev Hanım,yazdıklarınız çok doğru.Dinlerin bile Allah'ın yarattığı bazı hayvanlara karşı anlaşılmaz tutumları var.Herkes kendi bildiğini doğru sanıyor. Selam ve sevgilerimle...  06.10.2007 13:41
 

böyle bir yazı yazmıştım köpeğim jazz ağzından okumadılra umuarım bu anlamlı yazı okunur...ellerine sağlık...sevgiler...zadig

Zadig 
 05.10.2007 21:18
Cevap :
İnşallah,okunur...hoşgeldin sevgili arkadaşım,iyisindir umarım...selamlar...  05.10.2007 22:31
 

yazınızı beğenerek okudum hiçte zor değildir aratan yemekler çöpe gideceğine bir tabağın içine konulup belli bir yere konulursa kediler köpekler gelirler ve yerler kuşlar için balkonun bir köşesibe ekmek kırıklarını koyarsanız gelirler bu da bir palasımdır değilmi :))ama herşeyi aynı çöp kutusuna atıyorlar ve üzerine deterjanlı ağır metaller içren maddeleri döküyorlar o zaman olanlar oluyor hayvanlar bu pis şeyleri yemek zorunda kalıyor değilmi çok üzücü:((sağlıcakla kalınız

Havva 
 04.10.2007 23:12
Cevap :
Teşekkür ederim,ben o alışkanlığı birçok komşuya kazandırdım...Balkonun her köşesine su kapları,bahçeye küçük havuz ve çeşmenin önüne su yeri yaptık.Bizim mahallenin canlıları şanslı,bahçede ise her an bulabilecekleri yiyecekler var...Onlar sadece cıvıl cıvıl ötüyorlar...sevgilerimle..  05.10.2007 10:10
 

ama birini ayakkabımdan 3 gün sonra çıkardım. Bende astar kalktı sandım.ölüsü mor oluyo bunların...

karga 
 04.10.2007 22:52
Cevap :
Günaydın Karga...böceklerle bayağı haşır neşir olmuşsun?Otopsi bile yapmışsındır sen...selametle kal...  05.10.2007 10:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster