Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
424
 

PKK'lı teröristlerin dağdaki ömrü, ancak 3 ila 7 yıldır... Sonrası ölüm

PKK'lı teröristlerin dağdaki ömrü, ancak 3 ila 7 yıldır... Sonrası ölüm
 

Ne zaman ölecekler acaba?...Kim bilir, belki de ölmüşlerdir bile...


YAŞAM SÜRELERİ, ERKEK TERÖRİSTLER İÇİN 3; KADIN TERÖRİSTLER İÇİN İSE 7 YILDIR(1)

UTSAM (Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Merkezi), 9-11 Aralık 2011'de, Antalya'da aynı adla bir sempozyum düzenlemiştir.

Bu sempozyumda, terör örgütü PKK'nın kendi sitelerinden elde edilen verilerin esas alınarak yapılan bir araştırmaya göre, dağ kadrolarındaki bir erkek teröristin ortalama ömrünün 3 yıl; bir kadın teröristin ise 7 yıl olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca, bu sempozyumda, akademisyen emniyet personeli tarafından yapılan "PKK terör örgütü mensuplarının Profili" adlı bir araştırma da açıklanmıştır:

Bu araştırmaya göre de, 1985-2006 yılları arasında ölen teröristler incelenmiş ve bu yıllar arasında ölen 1739 teröristin "örgüte katılım yılı, katılım yaşı, katıldığı il ve ölüm yılı" belirlenmiştir. Bu bulgulara göre, ölen teröristlerin, %17'sinin 23-24; %15'inin, 21-22 yaşlarında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca teröristlerin %97'sinin 35 yaşın altında öldüğü saptanmıştır. Bunların çoğunluğunun da 21-28 yaş arasında olduğu belirtilmiştir.

Aynı rapora göre, örgüte katılma yaşları da şöyledir: Örgüte katılanların çoğu 17-20 yaş aralığındadır. Bazı bölgelerde bu yaş 13'e kadar düşüyor.

Raporda, örgüte katılım yaşı, Hakkari ve Şırnak'ta ortalama 17 olarak görülürken, 30 yaşını geçenlerin örgüte katılımında ciddi olarak bir azalma görüldüğü belirtilmiştir.

Araştırmada, profil incelemesi yapılan 1739 teröristin, 461'inin Mardin'den, 323'ünün Diyarbakır'dan örgüte katıldığı tespit edilmiştir. Bu sayı içinde 225 teröristin ise Suriye'den örgüte katıldığı dikkat çekmiştir. İran'dan da katılım olmuştur. En az katılım ise, 17 kişi ile Malatya'dan olduğu vurgulanmıştır.

NOT : Araştırması yapılan terörist sayısının azlığı dikkat çekmiş olabilir. Bunun nedeni, teröristlerin, "doğum ve ölüm yılı, örgüte katıldığı yaşı, örgüte katıldığı ili" bilgilerinden biri eksik olan teröristlerin araştırmaya dahil edilmemesidir.

Terörist kadınlara, ya da Öcalan'ın güvercinlerine(?)(x)gelince; kadınlar, erkeklere göre daha genç yaşta örgüte katıldığını ortaya çıkaran araştırmaya göre, kadınlar genelde geri planda(xx) olduğu için yaşam süreleri 7 yıla kadar çıkmaktadır.

SONUÇ :

PKK'nın 1984'teki ilk saldırısından 2011 yılına kadar, 21 bin 800 PKK'lı öldürüldü, 5 bin 500 polis ve asker şehit oldu; ayrıca bin 500'de sivil öldü.(2)

Bunun dışında 55 bin 319 PKK'lı da yakalandı...

Sonuçta ne oldu?

Kim ne kazandı?

Ben söyleyeyim :

Uyuşturucu ve silah satıcısı baronların cepleri para ile doldu... Şimdi bunlar, Avrupa'da lüks binalarda krallar gibi yaşamaktadırlar; civcivleri ile birlikte...

Yurtiçindeki küçük baronlar ise, zaman zaman sivil elbiselerini giyerek onlara katılmaktadırlar... PKK'lı teröristler de, dağdaki güç yaşamları içinde, ölmek için 3 ya da 7 yılı beklemektedirler...

 

cdenizkent

 

_________________  :

(1) UTSAM, "Dağdaki hayat 3 yıl sürüyor", "milliyet.com.tr", 13 Ararlık 2011

(x) Raporda böyle bir ibare yoktur. Bu, genelde kullanılan bir yakıştırmadır.

(xx) Kadın teröristlerin, ger planda nasıl bir yaşam sürdükleri, kısa bir internet araştırmasından kolayca öğrenilebilir.

(2) "28 yılın acı bilançosu", "milliyet.com.tr", 16 Ağustos 2012

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorum 3- Terörden medet ummanın, bu bataktan çıkış olmadığının şuuruna varmış ve nedamet duyan PKK'lılara ithaf olunan bir şiirimi takdim ediyorum. HALÂ DENİZLER HALA MAVİ KARDEŞİM, GÖRENE.// ÇİÇEKLERDEN KOKULAR, KARDEŞİM HİSSEDENE// SEVGİ TOMURCUKLARINDA DİKEN YOK KARDEŞİM,// DERLEYENE// DAĞLAR, HAİNCE PUSULARIN İNİ DEĞİL KARDEŞİM,// TÜRKÜLERİN YANKILANMASINA BİR OBA. // BÖLMEK/BÖLÜNMEK GÜÇ KAYBETTİRİR KARDEŞİM,// BİRLİKTEN, KARDEŞİM, BERABERLİKTEN KUVVET DOĞAR,// GÜN BATIMINDAN, YENİ DOĞUŞUNA, DAĞLARIN ARDINDA IŞIKLAR VAR.// Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 08.10.2015 1:08
 

Öte yandan, ulusumuzu büyük endişelere sevk eden, PKK denilen bu terör örgütünün gücünü hafife alan zamanın Başbakanı (merhum eski Cumhurbaşkanımız) Turgut Özal ile, 1976-1980 arasında İdari Ataşe olarak bulunduğum sırada kendisini tanıdığım Halep Başkonsolosluğumuz Askeri Ataşesi, bilahare Korgeneralliğe terfi eden İsmail SELEN arasında PKK'nın önemsenmeyen gücü hakkında ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle merhum İsmail SELEN'in istifa ettiğini Nokta dergisinde okumuştum. Ankara'da açtığı bir iş yerinde, PKK'lı militanlarca şehit edilen İsmail Selen, bölgenin zor şartlarında mücadele veren Türk askerinin, bir kaç eşkıya ile değil, yabancı ülkelerce beslenen ve bölgeyi avucunun içi gibi bilen güçlü bir gerilla grubu ile savaştığını dile getirmişti. Temenni ederim, istatistiki bilgiler ve uzmanlarımızın dile getirdiği üzere, kaynakları kurutularak, terörden gına getirmiş bölge halkının da inanç ve himayeleri ile millet ve devletçe bu melanetten kurtuluruz. Size 3'de bir şiirimi sun

Refik Başdere 
 08.10.2015 1:04
 

Değerli hocam, akademik araştırma ve tespitlerinizin tartışılması söz konusu olamaz. Terör baronları PKK temsilcilerinin, 2007 yılında Stuttgart'ta yapılan sosyalist enternasyonal güçlerin toplantısına, davet edildiklerini, oraya gelen temsilcilerin altında, son derece lüks ve yeni model pahalı otomobillerle katıldıklarını, pahalı giysiler içerisinde dikkat çektiklerini, bir konsolosluk görevlimiz anlatmıştı. Öte yandan, PKK'nın 1980 başlarından beri Almanya'da haraç topladıkları, uyuşturucu ve silah ve insan kaçakçılığı konularında faaliyet gösterdikleri, tehlikeli bir terör örgütü olduğu, her yıl yayınlanan BKA (Bundes Kriminal Amt) raporlarında yer almakla birlikte, onlara, tolerans ve himaye içeren bir tavırla bu faaliyetlerine devam fırsatı tanınması, müttefikimiz olan Batılı Ülkeler Türkiye'de terörü destekliyorlar mı sorusunu maalesef hep gündemde tutmuştur. Nitekim bu gün ayan beyan ortaya çıkan ve başta ABD olmak üzere,bir çok ülke niyetlerini saklamaya gerek görmemektedirler

Refik Başdere 
 08.10.2015 0:48
 

Bu savaşın bir sonu olmadığı, Türkiye gibi köklü bir devleti mağlup etmenin mümkün olmayacağı ortada iken, bugün bazı yerli ve yabancı baronlar PKK'ye gaz vererek "silahını bırakma ölmeye devam et" diyorlar...Bunlar da Almanya adına, ABD adına,Eski Türkiyenin güç odakları adına ölmeye devam ediyorlar...Bakalım daha ne kadar ölecekler...Selamlarımla

ali açıköz 
 28.09.2015 17:25
Cevap :
Merhaba Ali Bey...Dağa çıkan teröristlerin hepsinin aynı amaç için terörist olduğunu düşünmüyorum...Maceracı da olabilir, para kazanmak için de olabilir...Bir hayal için de olabilir. Ama beyinleri yıkanmış ve belki de bazıları uyuşturucuya da alıştırılmış da olabilir. Sosyal yaşamda da bir dikiş tutturamayanlar da olabilir...Neticede ölümü göze almışlar. Ama aralarında pişman olanlar varsa teslim olsunlar..."Etme bulma dünyası" diyelim geçelim...Teşekkürler ve selamlar.  29.09.2015 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 927
Toplam yorum
: 2426
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1384
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster